20 Ocak 2023

ISO 55001 Varlık Yönetimi

ISO 55001 Varlık Yönetimi

ISO 55001 nedir?

ISO 55001, temel amacı kuruluşların varlıkların yaşam döngüsünü daha etkin bir şekilde yönetmesine yardımcı olmak olan bir varlık yönetim sistemi standardıdır. Uygulayan kuruluşlar, günlük faaliyetler üzerinde daha iyi kontrole sahip olacaktır. Ayrıca varlıklarından daha yüksek getiri elde edecek ve toplam risk maliyetini azaltacaktır.

Bu standart, şirketlerin tüm organizasyon yapılarına ve her türlü varlığa uygulanır. Somut sonuçlar, birim maliyette dramatik bir düşüşün eşlik ettiği etkinlikte bir artıştan oluşur. Bu çerçeve ayrıca performansın sürekli olarak iyileştirilmesini destekler. Ayrıca herhangi bir sektör, tür veya büyüklükteki bir kuruluş için iyileştirmeler sunar.

repairist_demo_banner1

Varlık Yönetimi sizin için neden önemlidir?

ISO 55001, paydaş, iş ve yasal gereklilikleri karşılamanızı sağlayarak, önemli varlık yönetimi iyileştirmelerine doğru size rehberlik edecektir. Paradan ve zamandan tasarruf etmek için şirketin en güçlü savunmasıdır. Varlıkları doğru bir şekilde yöneterek, mevcut varlıklarınızı akıllıca kullanacak ve işinize katma değer sağlarken kullanımlarından daha fazlasını elde edeceksiniz.

Mevcut ve gelecekteki şirket performansının iyileştirilmesine yol açacak süreç ve risklerin uygun şekilde ele alınmasında size destek olmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, ISO 55001 : 2014 ile uyumlu bir Varlık Yönetim Sisteminin uygulanması, kuruluşun hedeflerini, amaçlanan sonuçlara ulaşmaya yönlendiren varlık yönetim sistemi hedefleriyle uyumlu hale getirmesini sağlar. Ayrıca ISO 55001 : 2014, varlık yönetiminin amacı kurumsal hedeflere ulaşmak olduğundan, kuruluşun hedeflerini varlık yönetimi hedefleriyle uyumlu hale getirir.

ISO 55001 Belgelendirmesi Nedir?

ISO 55001 sertifikasına sahip olmak, kuruluşunuzun yaşam döngüsü varlık yönetimine aktif bir yaklaşım geliştirmesine yardımcı olabileceğiniz anlamına gelir. Bu sertifikayla, aşağıdakileri yaparak organizasyonel büyümenizi destekleyebilme becerilerinizi gösterirsiniz:

 • varlıkları etkili bir şekilde yönetmek;
 • riski azaltmak ve yönetmek, ve
 • kuruluşunuzun finansal performansını iyileştirmek.
Günümüzün karmaşık ve sürekli değişen finansal piyasalarında, ISO 55001 sertifikası, daha akıcı bir operasyon yürütme ve iyi bir kurumsal itibar sağlama becerisini kanıtlamada çok önemlidir. Ayrıca, bu sertifika, bir birey olarak, Varlık Yönetimine dahil olan diğer profesyonellerden kendinizi ayırmanıza yardımcı olur.

ISO 55001 Varlık Yönetiminin Faydaları

PECB ISO 50001 Sertifikalı bireyler, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte birçok avantaj elde etme fırsatına sahip olacaktır:

 • Uygulanabilir ve öngörülebilir nakit akışlarının geliştirilmesi
 • Varlığın yaşam döngüsünü yönetme yeteneği
 • Varlıkların gerekli işlevlerini yerine getirmesini sağlama yeteneği
 • İyileştirmeyi ve ticari büyümeyi destekleyin
 • Bir Varlık Yönetim Sisteminin kurulması, uygulanması, sürdürülmesi ve iyileştirilmesi sürecinde bir kuruluşu desteklemek
 • Kârlılığı artırın
 • Varlık sahipliğiyle ilgili riski yönetin
 • Marka itibarını geliştirin

NEDİR VE KİME YARDIMCI OLUR?

ISO 55001, varlık yönetim sistemleri için uluslararası standarttır. Varlıkları izlemek ve sürdürmek için size standart ve tekrarlanan bir çerçeve sağlamak üzere tasarlanmıştır. Etkin olmayan veya var olmayan bir varlık yönetim sistemi, varlıkların kaybolması, yetersiz kullanılması, kırılması veya hasar görmesi nedeniyle işletmelere yılda milyonlarca dolara mal olur. Varlık yönetim sistemi süreçlerini iyileştirmek, bu tür gereksiz harcamaları azaltır ve kârlılığınızı artırır.

Varlık yönetimi sistemleri, varlıklara sahip olan veya bunları yöneten herhangi bir kuruluş için değerlidir, ancak özellikle aşağıdaki gibi sektörlerde yararlı olabilir:

 • Üretme
 • Lojistik ve dağıtım
 • Yağ ve gaz
 • Araçlar
 • Tesisler ve mülk yönetimi
 • İnşaat

ISO 55001 KURULUŞUNUZ İÇİN NEDEN FAYDALIDIR?

ISO 55001, varlık sahipliğiyle ilgili riskleri ve maliyetleri yöneterek, varlıklarınızın yaşam döngüleri boyunca kullanılabilirliğini ve karlılığını optimize etmeyi amaçlar.
Varlık yönetim sistemi stratejileri operasyonlar, tasarım, personel performansı ve ekipman üretkenliği için gelişim sağlar. Yaşam döngüsü maliyetleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Nihayetinde, her varlıktan değer elde etmeyi amaçlar.

Sertifikanın faydaları şunlardır:

 • Maliyetleri azaltın ve varlık değerinin kilidini açın
  İyi bilgiye dayalı kararlar almanıza yardımcı olan bir yaşam döngüsü varlık yönetimi sistemi kurun.
 • Rekabet avantajı
  elde edin Daha etkili varlık yönetimi sistemleri ve hizmet sunumu yoluyla müşteri memnuniyetini artırın
 • İş şeffaflığını artırın
  Neyin, ne zaman ve neden yapıldığına ilişkin kapsamlı bir denetim izi oluşturun.
 • İş büyümesini destekleyin
  Girişimleri, süreçleri, kaynakları ve işlevsel katkıları hizalayın.

ISO 55001:2014 Varlık Yönetimi

Varlıklar her şekil ve boyutta gelir. Ancak kesin olan bir şey var ki, tüm kuruluşların varlıkları vardır. Varlıklar bir rekabet avantajı olur veya kuruluşunuzun kaynaklarını tüketir. Bu nedenle varlıklarınızı etkili bir şekilde yönetmeniz önemlidir. ISO 55001:2014 tamda burada devreye girer. Özellikle sermaye yoğun, yönetilmesi gereken önemli fiziksel varlıklara ve yüksek maliyetlere sahip sektörler için geçerlidir. Bu, kamu hizmetleri, ağır ve hafif imalat, dağıtım, inşaat, mülk yönetimi ve nakliyeyi içerebilir.

ISO 55001, Ocak 2014’te yayınlandı ve yalnızca bir varlığın uygulanması ve sürdürülmesi için kullanılmadı. Ayrıca bir Varlık yönetim sistemi aracılığıyla bu varlığın iyileştirilmesi için de özel gereksinimler ortaya koyuyor. Özellikle kamu hizmetleri sektörlerinde kanıtlanmış bir geçmiş performansa sahip olan PAS55’e dayanmaktadır. Bu yaklaşımı diğer sektörlere uygulamayı ve tüm işletmelerin bundan faydalanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Riski yönetmek ve azaltmak için bir Varlık Yönetim Sistemine (CMMS) yapı ve rehberlik sağlamak, aynı zamanda tüm sektörlerde performansı kıyaslamak ve kurumsal büyüme stratejileri doğrultusunda finansal performansı iyileştirmek üzere tasarlanmıştır.

repairist_demo_banner5

Sonraki adımlar

ISO 55001 : 2014 Varlık Yönetimi hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji