22 Ekim 2021

Düzeltici Bakım Nedir?

Düzeltici Bakım Nedir

Bir bakım yöneticisi olarak, şirketiniz için önleyici bakım stratejisinin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz, ancak bu etkiyi işletme genelinde ölçebildiğinizde, gerçekten ne kadar kritik olduğunu görmek daha kolay olur. Peki düzeltici bakım nedir?

Varlık ve ekipman bakımı söz konusu olduğunda, iki ana kategori vardır: düzeltici ve önleyici bakım. Her kategori belirli avantajlar sunar ve muhtemelen bakım planlamanızda oynayacak bir rolü vardır. Örneğin, hala çalışmakta olan ancak olağandışı aşınma belirtileri gösteren bir parça var. Bu parça tamamen arızalanıp tüm üretim hattını durduran bir parçadan farklı şekilde ele alınmalıdır.

repairist_demo_banner2

Her bakım kategorisi; şirketinizin hedeflerine, kaynaklarına ve bakım yöntemlerine bağlı olarak çeşitli bölümlere ayrılır. Bakım stratejisi, genel planınızda önemli bir rol oynar ve birlikte kullanıldığında şirketinizin üretimini ve duruş süresini minimumda tutmanıza yardımcı olur. Ortaya çıkacak durumlar için doğru bakım türünü seçmelisiniz. Tesis genelinde projeleri daha iyi karıştırarak bakım önceliklerinizin departmanınızın hedefleriyle uyumlu olmasını sağlarsınız. Doğru bakım stratejisiyle süreçleri iyileştirerek, üretimi ve bütçeyi artırabilirsiniz.

Düzeltici bakım nedir?

Reaktif bakım olarak da bilinen düzeltici bakım, bir sorun tespit edildiğinde gerçekleşir. Çoğu zaman düzeltici bakım, bir arıza meydana geldikten sonra yapılır. Ancak her zaman bu şekilde yapılmaz. Bir sorun tespit edildikten sonra da, o sorun henüz bir arıza oluşturmamış olsa bile tamamlanır.

Düzeltici bakımın bazı örnekleri nelerdir?

Tesisinizdeki diğer bakım türlerine kıyasla düzeltici bakımı seçebileceğiniz birçok durum vardır:

 • Bir parça tamamen başarısız olur ve kritik bir makine kapanır. Sorunu giderirken ve üretimi yeniden başlatmak için varlığı veya ekipmanı onarırken düzeltici bakım kullanırsınız.
 • Rutin bir bakım incelemesi sırasında, bir parçada tamamen arızaya yol açacak önemli bir aşınma tespit edersiniz. Gereksiz hasarları ve üretim gecikmelerini önlemek için parçayı arızalanmadan önce değiştirirsiniz.
 • Basit ve ucuz bir parçanın değiştirilmesi çok zaman alır. Parçanın her an arızalanabileceğini bilirsiniz. Ama tamamen bozulana kadar değiştirmeyi beklersiniz çünkü parçayı işlevsel olduğu sürece kullanmak daha etkilidir.

Bunlar, tespit edilen bir soruna tepki olarak iş tamamlandığı için düzeltici bakım örnekleridir.

Önleyici ve düzeltici bakım arasındaki fark nedir?

Tesisinizin verimli çalışması için hem düzeltici hem de önleyici bakımı farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Temel fark, önleyici bakımın tesis ekibinizin her şeyin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamaktır. Ekipman arızasını önlemek için yaptığı planlı, rutin ekipman, varlık ve tesisler bakımı olmasıdır. Düzeltici bakım ise bir sorunu tespit ettikten sonra tamamladığınız çalışmadır. İyi bir önleyici bakım planı ile tesisinizde gereken düzeltici bakım miktarını azaltabilir ve varlıklarınızın ve ekipmanınızın beklenen ömrünü uzatabilirsiniz.

Önleyici bakım örnekleri şunları içerir:

 • Düzenli denetimler
 • Filtreleri değiştirme
 • Havalandırmaları kontrol etme
 • Düzenli temizlik
 • Yağlamayı kontrol etme

Önemli varlıklara ve ekipmanlara sahip bir tesiste önleyici ve düzeltici bakımı yönetmek gerekir. Doğru yardım olmadan zor ve zaman alıcı olacaktır. Sürece yardımcı olmak için birçok şirket bakım yönetim yazılımı kullanır.

Bakım yönetimi yazılımı Repairist ile zamandan ve paradan tasarruf ederek, varlıklarınız ve ekipmanınızdaki arıza sürelerini azaltır ve tüm verilerinizi tek bir yerden takip ederek kaynak planlamanızı iyileştirirsiniz. Bakım taleplerini hızlı ve kolay bir şekilde gözden geçirirsiniz. Öncelik sırasına koyarak garantiler ve varlık etiketleri hakkında saklanan bilgileri alırsınız. Envanteri kontrol eder ve hatta satıcıları yönetirsiniz. Repairist kullandığınızda, evrak işlerini yönetmek için harcadığınız zamanı azaltabilir ve tesisinizin bakımına geri dönebilirsiniz.

Düzeltici Bakım Nedir

Düzeltici bakım türleri nelerdir?

Düzeltici bakımı, planlı ve plansız bakım olarak iki kategoride ele alırız.

Planlanmamış düzeltici bakım, bir makine veya parça beklenmedik bir şekilde bozulduğunda ve onarılması gerektiğinde meydana gelir. Planlanmamış düzeltici bakım, toplam arıza meydana gelmediğinde de gerçekleşir. Ancak planlanmamış bir onarımı gerektirecek kadar ciddi bir sorun belirlemelisiniz.

Planlı düzeltici bakım birkaç farklı şekilde gerçekleşebilir. Örneğin, onarılması gereken ancak acil veya potansiyel olarak tehlikeli bir sorun olmayan bir parça belirlersiniz. Onarımı yapmak için daha uygun veya daha az rahatsız edici bir zamana kadar beklemeye karar verebilirsiniz.

Belirli varlıklar veya ekipman üzerinde arızaya kadar çalışma stratejisi kullanmak, tesis yöneticilerinin planlı düzeltici bakımı kullanmalarının başka bir yoludur. Bu durumda, varlığın ne zaman arızalanacağını bilemezsiniz. Ancak önleyici bakım yapmak yerine arızalanmasına izin vermek için stratejik bir karar vermiş olursunuz.

Önleyici bakım, hem planlanmış hem de planlanmamış düzeltici bakım sorunlarını vurgular ve iyi düzeltici bakımın temel bir bileşenidir. Bir bakım yönetimi yazılımı, tesisinizin tamamında hem düzeltici hem de önleyici bakım görevlerini yönetmenize ve izlemenize yardımcı olacaktır. Doğru yazılım ile, basit birimlerden milyonlarca dolarlık üretim hatlarına kadar her şeyde bakım için en iyi seçimleri yapmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgilere sahip olursunuz.

Düzeltici bakım neden önemlidir?

Hem önleyici hem de düzeltici bakım, tesisinizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekli bileşenlerdir. Önleyici bakım genellikle olası sorunları büyük felaketlere dönüşmeden belirlemenize yardımcı olur. Düzeltici bakım ise hem küçük sorunları hem de büyük felaketleri giderir.

Tesislerin yönetimi söz konusu olduğunda, tüm bakım görevleri tesisinizin genel başarısı için kritik öneme sahiptir. Kesinti süresi ve güvenlik sorunları, bir kuruluşta dalgalanma etkileri yaratır ve iyi bir bakım yazılımı, büyük kesintilere karşı ilk savunma hattıdır. Örneğin, üretim hattının kritik bir parçası arızalandığında, üretimin tüm kısımlarını hat boyunca etkiler ve genellikle artan işçilik maliyetlerine, sevkiyatların gecikmesine, siparişlerin iptal edilmesine ve ürün maliyetlerinin artmasına neden olur.

Her büyüklükteki tesis için bir bakım programını yönetmek karmaşık ve zor bir iş olacaktır. Bir bakım yöneticisi olarak, kuruluşunuzdaki tüm varlıkların ve ekipmanın sorunsuz çalışmasını sağlamak için büyük bir sorumluluk taşırsınız. Doğru yazılımı kullanmak, tesisinizin bilgilerini tek bir yerde düzenlemenize ve nerede olursanız olun ihtiyacınız olan tüm verilere erişmenize yardımcı olacaktır. Envanterinize bir bakım yönetim aracı ekleyerek, veri izleme ve kayıt tutma işlemlerinizin çoğunu basitleştirip ve otomatikleştirerek tesisinizin bakımını yapma işine geri dönmek için kendinize daha fazla zaman ayırırsınız.

repairist_demo_banner6

Özet

Her büyüklükteki tesislerde varlıkların ve ekipmanın bakımını yönetmek zordur. Doğru araçlar olmadan zaman alıcı ve zor bir iş olacaktır. Doğru bakımın üretim, güvenlik ve sonuç üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, tesisinizdeki bakım verilerini yönetmek için kapsamlı bir çözüme sahip olmak önemlidir.

Şirketinizdeki bakım işlemlerini yönetmenin ve takip etmenin en iyi yolunu seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Verimlilik: Belgeler eksik olduğu için kayıtları aramak veya süreçleri tekrarlamak için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Tüm bakım kayıtlarınızın merkezi bir konumda olması ve her yerden erişilebilir olması, garantiler veya bakım kayıtları gibi hayati bilgileri aramak için zaman kaybetmemeniz anlamına gelir.
 • Maliyet: Gereksiz kesinti veya tekrarlanan arızalar gibi sorunlar size paraya mal oluyor mu? Doğru bakım ve daha iyi izleme ile engelleyebileceğiniz sorunları çözmek için şirketiniz ne kadar harcıyor?
 • İzleme: Tüm bakım verilerinize tek bir yerden erişmek, olası sorunları vurgulamanıza, kaynakları gerekli alanlara yönlendirmenize, arıza süresini azaltmak ve varlık ve ekipman ömrünü uzatmak için bakım programlarını güncellemenize yardımcı olacaktır.
 • Envanter: Envanter ne sıklıkla yanlış sayılıyor veya yanlış yerleştiriliyor? Önemli parçaları mı kaçırıyorsunuz yoksa parçanın bir depoda olduğunu daha sonra öğrenmek için parçaların gönderilmesi için fazladan para mı harcıyorsunuz? Harika bir envanter kontrol yazılımı, envanter sorunlarını azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza ve hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Tesisinizin bakım kayıtlarını ve görevlerini takip etmek için yardım mı istiyorsunuz? Düzeltici Bakım Nedir konusunda yeterli bilgi aldınız mı?

Repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım stratejileri hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, Repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.