1 Şubat 2022

Kullanım Bazlı Bakım ve Mükemmel Zamanlama

Kullanım Bazlı Bakım

Bakımın genel amacı, mümkün olan en uzun yaşam döngüsü boyunca planlanmamış en kısa kesinti süresini elde etmektir. Ayrıca, en az bakım için en fazla çalışma süresiyle, bakım paranızın karşılığını en büyük şekilde almak için bir şeyler yapmak istersiniz. Ve bunun için, yalnızca bakım denetimlerinin türlerini ve yaptığınız görevleri değil, aynı zamanda bunları ne zaman yaptığınızı da dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekir. Kullanım bazlı bakım, zamanlamanızı ayarlama yollarından biridir. 

repairist_demo_banner5

Kullanıma dayalı bakım nedir? 

Adından da anlaşılacağı gibi, bakım tabanlı bakım, kullanıma göre zamanlama bakımına odaklanan bir stratejidir. Onu diğerlerinden ayıran şey, diğer bakım stratejilerinin birçok iyi parçasını ödünç almanıza izin vermesidir. Bu nedenle, sayaç tabanlı bakım gibi, kullanımı izlemeye dayanır. Tıpkı tahmin ettiğiniz gibi, geleceği planlamanıza yardımcı olur. Hazırlamanıza yardımcı olmak için geçmiş ve mevcut veri noktalarından yararlanmanıza sağlar. 

Ancak diğer stratejilerden yararlanması, kendi başına tam ve tamamen ayrı bir strateji olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte, tüm bu ödünç alınan kısımlar nedeniyle, onu anlamanın en kolay yolu, onu diğer stratejilerle karşılaştırmaktır. 

Kullanım bazlı ve sayaç bazlı bakım arasındaki farklar nelerdir? 

Sayaç tabanlı bakım, doğrudan kullanıma bağlıdır. Yani her 250 saatte bir forkliftinizdeki yağı değiştirmeniz gerekiyor diyorsanız, sayaçta doğru sayıları gördüğünüz anda yağı değiştirirsiniz. Kullanımla eşleştirdiğiniz için, çok fazla veya çok az bakım yapma konusunda endişelenmenize gerek olmayacaktır. 

Ancak sorun şu ki, 250 saatlik çizgiye ne zaman ulaşacağınızı asla tam olarak bilemezsiniz. Bu da işi halletmek için ihtiyaç duyduğunuz insanları ve parçaları sıralamayı zorlaştırır. 

Ancak kullanıma dayalı bakımda, bakımın ne zaman yapılacağı konusunda doğru bir tahminde bulunabilmeniz için birkaç veri noktası daha ekleyerek bu sorunu önlersiniz. Sayaç ile birlikte bakımın ne zaman yapılacağı ve sayacın şimdi nerede olduğunu bilirsiniz. Kullanım bazlı bakım, bu ikisine ek olarak geçmiş verilere dayalı ortalama kullanımı bilir. Bu örnekte, günlük ortalama kullanım saati sayısı olacaktır. 

Yani, elimizde olan veriler: 

  • Değişiklikler arasında 250 saat 
  • Son değişiklikten bu yana 100 saat 
  • Günde 10 saat ortalama kullanım 

Ortalama kullanımınıza göre 15 gün olan bir sonraki yağ değişiminden önce 150 saate daha ihtiyacınız vardır. Planlamak için iki hafta ile, bu bakım görevi için ihtiyaç duyduğunuz kişileri ve parçaları planlamak kolaydır. 

Kullanıma dayalı ve kestirimci bakım arasındaki farklar nelerdir? 

Kesin tanımlara göre, hiçbir fark yoktur. Kullanıma dayalı bakım, bir tür kestirimci bakımdır. Yani, sakız ve şeker arasındaki farkları sormak gibi diyebiliriz. Herhangi bir farklılık yoktur, sakız bir şeker türüdür. 

Kullanıma dayalı bakım ile çok daha küçük veri kümeleriyle çalışırsınız ve her şey daha kolaydır. 

Kullanıma dayalı bakımın faydaları nelerdir? 

Birçok faydası var diyebiliriz. Ancak önemli olanlardan biri, çok az veya çok fazla bakım yapmaktan kaçınmanıza nasıl yardımcı olduğudur. Çok az olduğunda, küçük sorunların büyük, bütçeyi zorlayan sorunlara dönüşme şansı vardır. Çok fazla olursa, yapmak zorunda olmadığınız işleri yaparak zaman ve para harcarsınız. Diğer bir faydası ise, bakım görevleri için her şeyin sıraya konmasını sağlayarak planlamanıza yardımcı olmasıdır. 

Kullanıma dayalı bakımın olası bir dezavantajı nedir? 

Her şekilde, bunların bir kısmının teorik olduğunu unutmayın. Yaptığınız şey, kullanım ve durum arasında bir bağlantı olduğu varsayımıyla kullanımı bir sayaçla izlemektir. Forklift örneğindeki fikir, her 250 saatlik kullanımın kabaca aynı miktarda aşınma ve yıpranmaya neden olmasıdır.

Ama öyle midir? Farklı sürücüler farklı şekilde sürmez mi?

Yani bazen bir saat bir saat değildir. Daha yavaş ve sabit şekilde süren forklift sürücüleri var. Bir de çok hızlı kalkış ve duruşlarla makineye çok daha fazla baskı uygulayanlar vardır. 

Bunu düşünmenin başka bir yolu da araba alırken yaptıklarımızdır. Elbette, kilometre sayacı arabanın kaç km gittiğini söyler, ama onları kimin sürdüğünü söylemez. “Memurdan temiz” veya “Öğretmenden” gibi tanıtımlar aracın yıpranmadığını anlatma yoludur. Kimse hız sınırlarını aşan ve aracı yıpratan sürücülerden araç almak istemez.

repairist_demo_banner1

Özet 

Kullanıma dayalı bakım, bakım görevlerinizi zamanlamanıza yardımcı olan bir bakım stratejisidir. Farklı parçaları ödünç aldığı için, bunu anlamanın kolay bir yolu, onu diğer bakım stratejileriyle karşılaştırmaktır. Sayaca dayalı bakımda olduğu gibi, kullanıma dayalı bakımda, yalnızca varlık veya ekipman önceden belirlenmiş bir kullanım miktarını geçtikten sonra bakım yaparsınız. Yani, bir forklift için saatlerce kullanılabilir. Ancak fark şu ki, sayaç tabanlı bakım yalnızca sayaç üzerine odaklanır, bu da işin ne zaman planlanacağını tahmin etmeyi zorlaştırarak sizi dezavantajlı duruma düşürür. Ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilmediğiniz zaman, doğru parçaları ve insanları organize etmek daha zordur.

Kullanıma dayalı bakım ile, önceden belirlenmiş kullanım miktarına ne zaman ulaşacağınızı tahmin etmenize yardımcı olması için geçmiş kullanım oranlarını kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Faydalar açısından, kullanımı izlemek, bakımınızı daha iyi zamanlamanıza yardımcı olabilir, ancak olası sorunlar vardır. Koşul hakkında bilinçli tahminler yapmak için bakımı kullanıyorsunuz. Ancak kullanım türünün miktardan daha önemli olduğu birçok durum var. Örneğin, iki forklift sürücüsü, farklı sürüş alışkanlıkları nedeniyle, tam olarak aynı sayıda saat sürseler bile, ekipmana farklı miktarda aşınma ve yıpranma ekleyebilirler. 

Sonraki adımlar

Kullanım Bazlı Bakım konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.