20 Temmuz 2023

Bakım Koordinatörü Ne İş Yapar?

Bakım Koordinatörü Ne İş Yapar

Bir bakım koordinatörü ne iş yapar?

Bakım koordinatörleri, işletmeler ve kuruluşlar için bakım hizmetlerini ve malzemelerini yönetir, planlar ve satın alır. Çalıştıkları şirkete bağlı olarak geniş bir görev yelpazesine sahip olabilirler. Bazı durumlarda, bakım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için gereken çeşitli görevleri yerine getirmek üzere bakım yüklenicilerini organize eder ve planlar. Temizlik hizmetleri, elektrikçiler, tesisatçılar ve CMMS uzmanlarını işe alır, iş emirlerini planlar ve yönetirler. Bakım bütçesini yönetir ve bakım hizmetleri ile gerekli ekipman ve malzemeler için yapılan ödemeleri idare ederler.

bakım yönetim yazılımı

Diğer durumlarda, koordinatörler bir bakım amirine idari yardım sağlayarak kurum içi bakım personelini destekler. Görevleri arasında iş emirlerini yönetmek, ihtiyaç duyulan bakım işleriyle ilgili olarak kiracılarla iletişim vardır. Departmanlarla görüşmek, sarf malzemesi ve malzeme satın almak ve dış satıcılarla çalışmak diğer görevleridir.

Bakım koordinatörleri ayrıca ampullerin veya filtrelerin değiştirilmesi, dökülenlerin temizlenmesi gibi kontrolleri sağlar. Ayrıca çim bakım hizmetlerinin yönetilmesi gibi bir işletmenin bazı günlük bakım işlerini de yönetebilir. Bir fabrika hattındaki veya bir konut binasındaki onarım sorunları için yetkili kişilerdir. Koordinatörler, ekipman veya aletlerin teknisyenler için hazır olmasını sağlamalı ve önleyici bakım görevlerini takip etmelidir. Ayrıca kalite ve uygunluk için bir kontrol noktası olarak da hizmet verebilirler.

Temel performans göstergeleri arasında iş emirlerine yanıt süresi, bütçe yönetimi ve müşteri memnuniyeti puanları yer alır.

Sorumluluklar

Temizlik hizmetleri, elektrikçiler, tesisatçılar ve HVAC sağlayıcıları dahil sözleşmeli bakım personelini koordine eder
Gönderilen iş emirlerini yönetir ve kiracılar ve dahili departmanlarla iletişim kurar
Bütçe gerekliliklerine bağlı kalarak temizlik malzemeleri, ekipman ve diğer bakım kalemlerinin satın alınmasını yönetir
Bakım amirini veya teknisyenleri idari görevlerle destekler

Özellikler

Güçlü PM programları ve sürekli iş talepleri olan işletmelerde organize kalır
Yükleniciler, kiracılar, bakım personeli ve yöneticilerle açık ve sık iletişim kurar
Satın alma kararlarını verirken bütçe gerekliliklerine bağlı kalır
Olağanüstü idari destek sağlamak için bir sonraki aşamada tamamlanması gereken görevleri önceden düşünür

Kimler bakım koordinatörü tutmalıdır?

Koordinatörler, maliyetleri en aza indirmek için gerektiğinde uygun bakım yüklenicilerini işe alabilirler. Favori bir tedarikçi ile devam eden bir sözleşmeyi müzakere eder veya kabul edilen hizmet sağlayıcıların bir listesini yönetirler.

Orta veya büyük ölçekli kuruluşlar da bir bakım sorumlusunu desteklemesi için bir koordinatör istihdam etmekten fayda sağlar. İdari ve organizasyonel sorumlulukları bir koordinatöre devrederek bakım amirleri daha uzun vadeli planlama yapar. Ayrıca personel yönetimi ve gelişimi, önleyici iş süreçleri ve bakım sistemleri yönetimine odaklanır.

Farklı bakım koordinatörü türleri nelerdir?

Farklı bakım koordinatörü türleri, belirli iş gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir.

Tesis – Konveyör bantları, elektrik sistemleri ve kasnaklar dahil olmak üzere tesis sistemlerinin ve ekipmanlarının bakımında bakım amirlerini ve teknisyenlerini destekler
Bina – Ya bir binanın bakım ihtiyaçlarının yönetilmesinde idari görevlerde amire destek olur. Veya gerekli işleri sağlamak için dış yüklenicileri koordine eder
Tesisler – Küçük bakım ve mühendislik iş emirlerinin zamanında ve verimli bir şekilde tamamlanması gerekir. Bunun için fabrika bakım amirlerine veya teknisyenlere idari destek sağlar
Kamu- Sokak hizmetleri, park bakımı veya hükümet binası bakımında gerekli iş emirlerine yanıt vermek için kamu işleri bakım personelini organize eder ve planlar

Bakım süpervizörleri için hangi sertifikalar mevcuttur?

İşe yeni başlayan çalışanlarınızdan sertifika sahibi olmalarını talep etmeniz, işe doğru adımlarla başlamanıza yardımcı olabilir. Bu sertifikalar aynı zamanda mevcut bakım koordinatörünüz için de mükemmel mesleki gelişim fırsatları sunar.

Sertifikalı Bakım Koordinatörü – Bu sertifika, National Association of Residential Property Managers tarafından verilmektedir. Kurs, akıllı bakım, kurşun boya yasaları ve etik gibi konuları kapsar. Bu, dahili/harici bir ekibin yönetilmesine yardımcı olan ve bazı bakım görevlerini kendileri yerine getiren koordinatörler için sağlam bir sertifikadır.
Sertifikalı İdari Asistan – Ulusal Kariyer Sertifikasyon Kurulu, daha çok idari asistan rolü oynayan koordinatörler için bir sertifika sınavı sunmaktadır. Bu eğitim organizasyonel, idari ve iletişim becerilerini öğretir.

bakım yönetim sistemi

Sonraki Adımlar

Bakım Koordinatörü hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji