26 Ekim 2022

CMMS Neden Önemlidir?

CMMS Neden Önemlidir?

İşletmenize değer katma ve hedeflerinize hızlıca ulaşma konusunda CMMS neden önemlidir? Bu yazımızda, bir CMMS’nin işinizi kolaylaştırabileceği tüm yolları anlatacağız.

1. Tasarruf Edilen ve Kazanılan Para

Bir CMMS size çok fazla kazanç sağlayabilir. Ancak bunu söylemek, finans departmanınızın bakım için bütçe ayırmasına yeterli olmayacaktır. Aslında, hiçbir işlem yapmadan önce CMMS sisteminin size kazandıracaklarını hesaplayabilirsiniz. Bu kadar derine girmeden önce, bir CMMS’nin şirketinizin paradan tasarruf etmesini nasıl sağlayacağına bakalım. CMMS Neden Önemlidir?

repairist_demo_banner1

Arıza Süresini Azaltın

Planlanmamış kesintiler, endüstriyel üreticilere her yıl tahmini 50 milyar dolara mal oluyor. Endüstriyel üretim alanında olmasanız bile, bir arızayla karşılaştığınızda birçok gider dışında bir şey görmek zordur.

Bilgisayarlı bir bakım yönetim sistemi, öngörücü ve önleyici bakım stratejilerini hiç düşünmeden otomatikleştirmeye yardımcı olur. Böylece siz ve ekibiniz büyük bir felaketle karşılaşmadan önce sorunları çözebilirsiniz.

Etkiler burada başlar ve artarak devam edecektir. Daha az arıza ve onarımla, genel onarım maliyetleriniz de düşecektir. Yüksek çalışma süresi ve sağlıklı ekipman, büyük onarım ihtiyacını azaltır. Daha az işçilik ve daha az parça demektir ve uzun vadede, bu önemli tasarruflar sağlar.

Daha Fazla Çalışma Süresi Daha Yüksek Kazanç Sağlar

Ekipmanı daha hızlı onarmak, cebinize daha fazla para kalacağı anlamına gelir. Peki ya tüm ekipmanınızın kapalı kalma süresini çalışma süresiyle değişebilseydiniz? Kesinti süresi için yüksek saat başına maliyetlere katlanmanıza gerek olmayacaktır. Bunu yerine, daha uzun süre çalışan ekipmanınız olur ve bu da daha yüksek gelirlere yol açar. Arıza süresini azaltarak paradan tasarruf edersiniz. Çalışma süresini artırarak daha fazla gelir elde edersiniz.

Varlıklarınızın Ömrünü Uzatın

Bir CMMS, yalnızca şuan ki işleri daha iyi hale getirmek için değildir. Aynı zamanda uzun vade de kazanç için yapılan bir planın temelidir. Bakımı iyi yapılmış bir makine, kullanım ömrü boyunca daha az arıza yaşayacaktır. Daha az arıza, daha az gereksiz aşınma ve yıpranma anlamına gelir.

İyi uygulanmış bir bakım yönetimi yazılımı ve önleyici bakım planı ile varlıklarınız her zaman iyi korunur ve verimli çalışır. Bu, onları sık sık değiştirmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir ve bu da maliyetlerinizi azaltır.

Bir CMMS, Önleyici Bakımı Kolaylaştırır

Önleyici bakım, bakım maliyetlerinizi azaltmanın en etkili yollarından biridir. O zaman neden bu kadar çok şirket bir PM programı uygulamakta tereddüt eder? CMMS çözümü olmadan bir PM programı uygulamak ve bunu sürdürmek neredeyse imkansızdır. Bir CMMS, ayrı bakım çizelgelerini, envanter günlüklerini takip etmez ve iş atamaz. Bunun yerine, etkili bir önleyici bakım çizelgesini yürütmek için gereken işlerin çoğunu otomatikleştirir. Şirketiniz için doğru bakım yazılımını seçmek, PM programınızı hayata geçirmek için gereklidir. Tüm bunlar işletmeniz için bir CMMS neden önemlidir sorusunun cevaplarıdır.

Bütçenizi Geliştirin

Bir CMMS, yalnızca bakım faaliyetlerinizi ve KPI’larınızı değil, aynı zamanda bakım maliyetlerinizi de takip eder. Bakım departmanınızın ne kadar para harcadığı hakkında fikriniz yoksa geleceğe yönelik tahminde bulunmak zordur. Bu, aynı zamanda fazla mesai ve aksama süresi gibi soyut şeyleri içerir.

Giderlerinizi takip etmek, bakım bütçenizi optimize etmenin ilk adımıdır. Zaman içinde, ekstra çalışma yapmadan genel işletme maliyetlerinizi kolayca takip edersiniz. Bunu CMMS’nizle hallettikten sonra kaynaklarınızı daha etkin bir şekilde kullanırsınız.

2. İş Tatmini

İşler yolunda gittiğinde, gerekli kaynaklara sahipseniz ve sıkıcı evrak işleriyle uğraşmıyorsanız işinizi sevmek daha kolaydır. Bu konuda CMMS neden önemlidir ve size nasıl yardımcı olur soruları aşağıda açıklanmıştır.

Daha İyi İş Akışları ve İletişim

Mobil bakım yazılımı, bakım departmanları için daha iyi iş akışları oluşturur. Yöneticiler iş önceliklerini, iş emirlerini ve teslim tarihlerini hızla değiştirir. Ve bunları tüm bakım ekibine hızlı bir şekilde iletir. İyi bir CMMS, teknisyenlerinizin iş emirlerine, varlık geçmişine, yedek parça envanterine sahip olacaktır. Daha fazlasına doğrudan mobil cihazlarından erişebilecekleri özel bir uygulamaya sahip olacaktır. Artık masaüstü bilgisayara erişmek için ofisinize geri dönmenize gerek yok çünkü tüm bilgiler telefonunuzda bulunuyor.

Bazı şeyleri bir resimle açıklamak kelimelerle anlatmaktan çok daha kolay ve hızlıdır. Bu yüzden repairist iş emirlerine resim yükleme olanağı sunar.

Daha Az Evrak İşi

Haftada iki günlük veri girişi, yöneticinin her yıl 800 saatten fazla zaman kaybettiği anlamına gelir. Bu çok fazla zaman kaybı demektir.

CMMS’nin birçok avantajı vardır. Bunlar şirketinizin düzenli kalabilmesi ve aşağıdaki gibi özelliklerle kayıtları dosyalamak ve tutmak için süreyi kısaltabilmesidir:

  • Kolay bakım planlaması
  • Kolay envanter ve varlık yönetimi
  • Bakım geçmişini ve yükseltmeleri takip edin
  • Otomatik iş emirleri ve kontrol listeleri
  • İş talepleri için portal

Azaltılan Mesai Süresi

Tüm hafta sonu çalışmak zorunda kalacağınızı bildiğiniz kritik bir arızanın çıktığını farz edin. Bu yüzden cuma gecesi işte geç kalmak zorunda kalırsınız. Ailenizle vakit geçirmeyi özlersiniz.

Elbette, ekstra mesai ödemesi iyi olabilir. Ama aynı zamanda güzel olan şey, boş zamanınızın gerçekten de sizin zamanınız olduğunu bilmek. Uzun vadede, daha iyi bir iş-yaşam dengesine sahip bir bakım ekibi daha mutlu bir ekiptir. Ve daha mutlu bir takım, daha etkili bir takımdır.

Ekibinize İhtiyaç Duydukları Desteği Sağlayın

Hangi çalışanların ekstra eğitime ihtiyacı olduğunu tam olarak bilseydiniz ne olurdu? Bakım işlemlerinizi kolaylaştırmak için bu bilgileri nasıl kullanabilirsiniz? Repairist CMMS, çalışan performansını izlemekle kalmaz. Ayrıca kimin yüksek performans gösterdiğini veya kimin daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu öğrenmenize yardımcı olur. Bu performans verileri, eğitim zamanını doğru personele doğru şeyler için ayırmanıza yardımcı olabilir.

Çalışanlar ihtiyaç duydukları eğitimi aldıklarında daha üretken olurlar. Bu işlem daha etkili bir ekip gibi çok güzel sonuçlar doğurur. Çalışmalarından gurur duyar, iyi yapılmış bir işten memnun hisseder ve şirketlerine daha sadık kalırlar.

Kazanıyormuş Gibi Hissedin

Bakım uzmanlarının işte başarısız olmaya hazır olduklarını hissetmeleri olağandışı bir durum değildir. Bir CMMS’nin beklenmedik iki faydası, üzerinizde daha az baskı olmasıdır. Ayrıca gelecekteki ihtiyaçların daha kolay tahmin edilmesidir.

Daha Az Baskı ve Daha Fazla Özgüven

Patronunuzun farklı depo konumları için temel bakım ölçümleri istediğini hayal edin. Bunlar, anında bulabileceğiniz rakamlar değildir. Bunları takip etmek zaman ve çaba gerektirir. Repairist gibi bir CMMS ile tek yapmanız gereken, her şeyi otomatik olarak izlemek ve rapor almaktır. Bir CMMS ile ihtiyaç duyduğunuz tüm metrikler ve geçmiş veriler gerçek zamanlı olarak parmaklarınızın ucunda olur. Böylece her zaman tüm cevaplara sahip olursunuz.

Planlama ile Yol Alın

Her zaman ekipman arızalarına müdahale etmek yerine önleyici bakım yapabilirsiniz. Güvenlik standartlarına uymadığınız için para cezasına çarptırılmak istemezsiniz. Bunun yerine, otomatikleştirilmiş iş emirlerinize güvenlik kontrol listeleri oluşturursunuz. Uzun vadede, bir CMMS bakım planlama ve programlama konusunda yardımcı olacak ve bakım işlemlerinizi basitleştirecektir. Bu, personel alımından, sermaye iyileştirmelerinden, bakım stratejilerine yönelik ayarlamalardan ve daha fazlasıdır. Gelecekteki ihtiyaçlar ne olursa olsun, CMMS’nizden gelen veriler daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olur.

İş yükünüzle zorlukla yürümek yerine öne geçebilirseniz, çevrenizdeki insanlar bunu fark eder. Bundan daha da fazlası, sonunda bir şeylerin doğru gittiğine dair büyük bir rahatlama hissedersiniz.

3. Hak Ettiğiniz Takdiri Alın

Bir bakım yöneticisiyseniz, yaptığınız sıkı çalışmanın genellikle gözden kaçtığı görülür. CMMS’nin avantajlarından biri, hak ettiğiniz takdiri almanıza yardımcı olacak otomatik raporlama ve özel panolardır.

Yöneticilerden Saygı Kazanın

Durumunuzu ortaya koyacak sayılara sahip olduğunuzda, işinizi yapmak daha kolay olur. Aynı zamanda şirketinizin liderlerinin saygısını da kazanırsınız. Durumunuzu liderlerinizle konuşacak şekilde yaptığınızda, zamanla işinizde ne kadar uzman olduğunuzu anlayacaklardır. Tavsiyelerinize güvenecekler ve işi doğru yapmanız için ihtiyacınız olan desteği vereceklerdir.

Ekibinizden Güven ve İş Birliği Kazanın

Bazen ekipler, her hareketlerinin izleneceğinden endişe ettikleri için bir CMMS’yi benimsemeye karşı direnirler. Tabiki niyetinizin bu olmadığını biliyoruz. İşinizi ve onların işlerini de kolaylaştırmaya çalışıyorsunuz. Ekibinize amacınızın onları desteklemek ve işlerinden daha fazla keyif almalarına yardımcı olmak olduğunu söyleyin.

Repairist ile tam olarak kimin ne yaptığını görebilirsiniz. Aniden bir sorun ortaya çıktığını var sayalım. Neyin en önemli olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşamamak için görev önceliğini kolayca değiştirebilirsiniz.

CMMS’nin birçok önemli avantajı vardır. Bunlardan biri, bakım teknisyenleriniz bir CMMS’nin işlerini yönetmeyi kolaylaştıracağını biliyorsa, onları devreye almanın zor olmayacağıdır.

repairist_demo_banner5

Sonraki adımlar

CMMS Neden Önemlidir? konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. CMMS Neden Önemlidir? sorusunu yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.