CMMS Kullanımı

Bakım uzmanları iş faaliyetlerini, parça kullanımını ve varlık yaşam döngüsünü izler. İyileştirilmiş planlama ve çizelgeleme ile veri girişi ve gereksiz bakım görevlerine harcanan zamanı azaltır. Böylece işgücü kaynaklarını en üst düzeye çıkarmış olur.

Yazılımın dijital kayıt tutma özelliği, denetimleri ve raporlamayı basitleştirerek, uyumluluğu hızlı ve kolay hale getirir. CMMS yazılımdaki bazı özellikleri:

 • Raporlar ve gösterge tabloları oluşturun
 • İş emri geçmişini, iş isteklerini ve kalibrasyonu takip edin
 • Belgeleri kayıtlara ve belge posedürlerine ekleyin
 • Emek ve harcanan saatleri kaydedin

repairist CMMS, kullanan ekipler için mobildir ve teknisyenlerin tüm bilgilere hızlıca erişmesine olanak tanır. Kullanıcılar, nerede çalışırlarsa çalışsınlar performans ölçümlerini izler, eğilimleri belirler ve bileşen arızaları hakkında rapor verirler.

Çalışan üretkenliğinin yanı sıra iletişimi ve şeffaflığı iyileştirmek için bir CMMS kullanmak, bir kuruluşun verimliliğini ve varlık kullanılabilirliğini artırır. Kuruluşlar, arızalara tepki vermek yerine arızaları önleyerek çalışma süresini ve üretimi en üst düzeye çıkarır. Azalan maliyetler ve artan çalışma süresi potansiyeli ile bakım, bütçeleri zorlamaktan bir iş katma değerine dönüşür.

CMMS’nin Faydaları

Günümüzün hızlı iş ortamında, etkili bir bilgisayarlı bakım yönetim sistemi (CMMS) yazılımı, bakım ekiplerinin operasyonel mükemmelliği sağlamada başarılı olması için hayati önem taşımaktadır.

Bir CMMS’nin en önemli 10 avantajı:

 • Varlıkların ömrünü uzatın
 • Uyumluluk ve güvenlik standartlarını karşılayın
 • Görünürlüğü ve şeffaflığı artırın
 • İş tamamlama oranını yükseltin
 • Manuel süreçleri ortadan kaldırın
 • Bakım maliyetlerini azaltın
 • Çalışan verimliliğini artırın
 • Kağıtsız bir ortam yaratın
 • Veriye dayalı kararlar verin
 • Ekipman arıza süresini azaltın
Bu 10 avantaj, repairist ile mümkün olanın sadece bir kısmıdır. Kuruluşlar ayrıca maliyetleri düşürmeyi ve geliri artırmayı, uyumluluğu sağlamayı ve çalışma süresini ve üretimi optimize etmeyi mümkün kılan verilere ve öngörülere kolayca erişebilir.

Varlıkları izleyerek ve takip ederek kuruluşlar, gerçek zamanlı varlık sağlığı ve performansı hakkında net bir resim elde eder. CMMS yazılımı, kuruluşların veriye dayalı kararlar almasına, varlık arızalarını ve bakım maliyetlerini azaltmasına yardımcı olur.

İş emri yönetim araçları, şeffaflığı ve görünürlüğü artırır, böylece ekip üyeleri aynı sayfada kalır. Zamanlama ve imzalama işlemleri hızlı ve basit hale gelir ve zamanında iş tamamlama oranları artar. Kuruluşlar ihtiyaç duydukları parçalara sahip olduklarında iş talepleri ve iş emri izinlerinin izlenmesi daha kolaydır. Envanter harcamalarını en aza indirir ve varlıklar beklenmedik bir şekilde azaldığında artık hızlandırma ücreti ödemez.

CMMS yazılımından tam olarak yararlanmak, yalnızca bakım verimliliğini artırmakla kalmaz. Aynı zamanda bakım faaliyetlerinin imajını bir maliyet merkezi olmaktan şirketin iş değeri motoruna dönüştürür. Planlanmamış arıza sürelerinin ve maliyetlerin azaltılır, çalışma süresinin ve üretkenlik en üst düzeye çıkarılır. Varlık yaşam döngülerinin uzatıldığı optimize edilmiş bir bakım programı ile kuruluşlar rekabet avantajı elde eder.

CMMS’nizden en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?

Bir CMMS kullanmak, kuruluşların üretkenliği ve müşteri memnuniyetini artırırken maliyetleri düşürme dengelemesini sağlar. Ancak uzmanlar, CMMS uygulamalarının %80 kadarının beklentileri karşılamadığını tahmin ediyor. CMMS uygulamanızın başarılı olmasını ve sisteminizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak şu önemli adımları izleyin:

Veri bütünlüğünü sağlayın

Bir CMMS, yalnızca içindeki veriler kadar iyidir. Bir varlık hiyerarşisi oluşturmak ve eksiksiz ve doğru verileri toplamak, veri hijyenini sağlamada önemli faktörlerdir.

Eğitim ve öğretime yatırım yapın

Ortalama olarak şirketler, sistemlerinin işlevlerinin yalnızca %10-20’sini aktif olarak kullanır. Etkili eğitim, CMMS’nizden elde ettiğiniz değeri büyük ölçüde artırır. CMMS  için temel işlevsellik eğitimi sağlayarak ekibinizin eğitildiğinden emin olun.

Belge iş süreçleri

CMMS’nizde ne kadar çok belgelendirirseniz, denetimlere hazırlanmak ve olası arızaları belirlemek o kadar kolay olur. İş kontrol işlevleri oluşturarak, kritikliğe göre öncelik tanımlayarak ve yapılan işçilik ve parçaların %100’ünü hesaba katarak başlayın.

Bütçeyi ve maliyeti kontrol edin

CMMS’nizdeki maliyetleri takip etmek, daha akıllı bütçeleme kararları vermenizi sağlar. Maliyetleri iş emirlerine yansıtın, maliyet iyileştirmelerini belgeleyin ve varlık yaşam döngüsü maliyetini destekleyin.

İşi planlayın ve programlayın

Planlama ve programlama için bir süreç oluşturarak bakım kaynaklarınızı daha verimli bir şekilde yönetin. Proaktif çalışma miktarını izleyin ve planlı çalışma için çalışma programları geliştirin.

MRO materyallerini yönetin

Kritik ve sermaye yedek parçaları belirleyerek, garanti bilgilerini izleyerek ve yenileme/onarım için süreçleri belgeleyerek bakım, onarım ve operasyonlar (MRO) güvenilirlik boşluğunu kapatın.

KPI’ları takip edin ve ölçün

CMMS verilerinizi anlamlı içgörülere dönüştürün ve veriye dayalı kararlar alın. Kesinti süresi, iş gücü performansı ve anahtar süresi gibi temel performans göstergelerini (KPI) kolayca ölçün.

Sürekli iyileştirme için denetim süreçleri

CMMS’nizi en değerli varlığınız olarak görün. Her yıl devam eden iyileştirmeleri değerlendirin. Değerinizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için süreçler, veriler ve iş akışları üzerinde incelemeler yapın.

Sonraki adımlar

CMMS konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. CMMS Ne İçin Kullanılır? hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Yani ve veya aynı zamanda