6 Ekim 2021

İş Emri Sistemleri ve Çeşitleri

İş Emri Sistemleri ve Çeşitleri

İş Emri Sistemleri ve Çeşitleri için modern bir  CMMS destekli iş emri yönetimi, iş emirlerini sorunsuz bir şekilde gözden geçirebileceğiniz, onaylayabileceğiniz, oluşturabileceğiniz, önceliklendirebileceğiniz, atayabileceğiniz ve takip edebileceğiniz anlamına gelir. Her adımda, hangi verileri oluşturduğunuzu, nereye gittiğini, kimlerin görebileceğini ve bunlarla ne yapabileceklerini kontrol edebilirsiniz. Bunun da ötesinde, iş emirlerini kaybetme ve kritik görevleri kaçırma konusunda asla endişelenmenize gerek yok. Verileriniz güvenli, emniyetli ve aranabilir. 

Ancak sistemden en iyi şekilde yararlanmak için farklı türde iş emirleri kullanmanız gerekir. 

İş emri türlerine bakmadan önce , Bakım Yönetim Sisteminin (CMMS) kendisine biraz daha yakından bakalım.

repairist_demo_banner5

CMMS iş emri sistemi nedir? 

Modern iş emri sistemleri, eski kağıt ve elektronik tablo tabanlı sistemlerin yerini alıyor. 

Eski kağıt tabanlı yöntemler, verileri oluşturmayı, paylaşmayı ve korumayı zorlaştırır. Her yeni iş emri oluşturmak istediğinizde, her şeyi elle kopyalamanız gerekir Çok yavaş ve sıkıcı bir süreç olduğu için, herkes mümkün olan en az miktarda bilgiyi dahil etme eğilimindedir. Ve olabildiğince kısa olmaya çalışsalar da, her zaman bazı hatalara sığacak kadar yer var gibi görünüyor. Bir iş emrine yanlış tarihi yazmak kadar basit bir şey, ileride sorunlara neden olabilir. 

Ve her şeyi ne kadar dikkatli yazarsanız yazın, biri o kağıdı yanlış yere koyar koymaz tüm verileriniz kaybolur. 

Elektronik tablolarda tam tersi bir probleminiz var. Hızlı bir şekilde çok sayıda veri oluşturabilirsiniz, ancak bir kez paylaştıktan sonra her şeyi güncel tutmak imkansız hale gelir. Veriler, bağlantısı kesilmiş e-posta ekleri olarak yaşamaya devam eder. Herkes kendi veri balonunun içinde, döngünün dışında. 

Modern CMMS çözümleri, bu sorunları, bulutta yaşayan ve CMMS aracılığıyla her zaman her yerden erişilebilen merkezi bir veritabanıyla çözer. Herkes gerçek zamanlı olarak güncel tutulan aynı veri kümesinden çalıştığı için kimse geride kalmaz. 

CMMS iş emri yönetimi neden önemlidir? 

Birçok yönden iş emirleri, herhangi bir verimli bakım yönetim sisteminin temelidir. Onlar sistemin atomlarıdır; diğer her şeyi onlardan inşa ediyorsunuz. İş emirleri, işi nasıl atadığınız ve tamamlanana kadar nasıl takip ettiğinizdir. Daha sonra iş emirlerinin içindeki verileri, bakımın büyük resmini görmeniz gereken raporlarınıza beslersiniz. 

İş emirleriniz üzerindeki kontrolü kaybederseniz, tüm operasyonunuz üzerindeki kontrolü kaybedersiniz. İş atamanın ve teknisyenlerin işi zamanında ve düzgün bir şekilde tamamlamasını sağlamanın hiçbir yolu yok. 

Bir CMMS iş emri sistemini nasıl oluşturabilirsiniz? 

Dürüst olmak gerekirse, lisede ileri matematik ve fen derslerine odaklanarak başlayın. Oradan, hesaplamalı ve algoritmik düşünmeyi öğrenmek için iyi bir bilgisayar bilimi programına girin. Mezun olduktan sonra, birkaç yıllık özel çaba gerektiren kodlama becerilerinizde ince ayar yapmanız gerekir. 

At o noktada, kendi CMMS iş emri sistemi oluşturmaya başlamak için hazır olur. 

Ancak bu noktada, daha kolay bir yol arıyor olabilirsiniz ve iyi haber şu ki, kolayca bir yol bulabilirsiniz. CMMS sağlayıcıları, sizin için bir sistem oluşturmak için gereken tüm zor işleri zaten yaptı. Tek yapmanız gereken sizin için  en uygun olanı bulmak ve sonra onu uygulamak . Doğru sağlayıcıyla ortak olduğunuzda, bu ağrısız bir süreçtir. 

 

İş Emri Sistemleri ve Çeşitleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık sistem hakkında fikir sahibi olduğumuza göre, iş emirlerine daha yakından bakalım. Her biri varlık yönetiminde oynayacak özel rolü olan birçok farklı tür vardır. 

Genel iş emirleri 

Genel bir çalışma düzeni, diğer kategorilere uymayan her şey için bir tür özet niteliğindedir. Önleyici, düzeltici, acil veya isteğe bağlı olmadığında, buna genel iş emri diyebilirsiniz. 

Örnekler arasında yeni ekipmanın kurulması ve eski ekipmanın sökülmesi sayılabilir. Mola odasında elektrik kablolarını toplamak veya bir odaya priz takmak gibi bir şey olabilir. 

Acil / reaktif / isteğe bağlı iş emirleri 

Bu iş emirleri kötü bir üne sahip olma eğilimindedir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Acil iş emirleri, işler ters gittiği içindir. Ne zaman ortaya çıkacaklarını bilmiyorsunuz. Bu da işi halletmek için doğru insanlara ve MRO envanterine sahip olmayı zorlaştırıyor. Ayrıca pahalı onarımlar ve pahalı planlanmamış arıza süreleri ile ilgili olma eğilimindedirler. Bu nedenlerle, bakım departmanları toplam iş emirlerinin %20’sinden fazlasını bu kategoriye sokmamak için çekim yapar. 

Neden %20? Neden sıfırı hedeflemiyorsunuz? İsteğe bağlı iş emirlerinin daha az sorun olduğu zamanlar vardır. Özellikle, düşük kritikliğe sahip varlıklar ve parçalar üzerinde bakım yönetimi stratejiniz olarak arızaya kadar çalıştırmayı kullandığınızda , kaçınılmaz olarak isteğe bağlı iş emirlerine güvenmeye başlarsınız. Örneğin, ampullerin envanterde bulundurulması ucuz olduğundan, değiştirilmesi kolay olduğundan ve onları incelemenin veya onarmanın gerçekten bir yolu olmadığından, ampulleri yanana kadar çalıştırmaya devam etmek en mantıklısı olur.

Önleyici bakım iş emirleri 

%20’si isteğe bağlıysa, kalan %80’i, amacın planlanmamış arıza sürelerini önlemek olduğu önleyici bakım emirleri olmalıdır. Küçük sorunları büyük sorunlar haline gelmeden bulup düzelterek kendinize çok zaman, para ve keder kazandırırsınız. 

İlişkili varlığa bağlı olarak, sayaç veya zamana göre önleyici bakım iş emirlerini planlayabilirsiniz. Bu nedenle, bir pompa için PM’ler ayarlıyorsanız, bunları X sayıda döngüden sonra otomatik olarak oluşturacak şekilde planlarsınız. Ancak yangın söndürme sistemlerinizle ilgili planlı bakımlar için bunları takvime göre planlamak daha mantıklıdır. Yangın söndürücülerinizi kaç kez kullandığınıza göre kontrol etmezsiniz. Bunun yerine, her X günde bir kontrol edersiniz. 

Önleyici bakım iş emirlerinin faydaları 

İsteğe bağlı bakımla karşılaştırarak önleyici bakımın faydalarını görmek kolaydır . Neyin yanlış gideceğini, ne zaman olacağını ve düzeltmek için neye ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz. Örneğin, yoğun üretim sırasında vardiyanın ortasında hat düşer. Bunu düzeltmek için doğru insanları ve parçaları yerleştirmek için mücadele etmeniz gerekir. Bu, fazladan teknisyen çağırmak ve tedarikçilerle acele teslimatlar için ödeme yapmak anlamına gelebilir. Bakım departmanının doğrudan maliyetlerinin yanı sıra, üretim kaybının maliyeti de vardır. 

Önleyici bakım ile işi, kimin ve ne zaman yapacağını siz seçersiniz. Her şeyi önceden planladığınız için, ihtiyaç duyduğunuzda elinizin altında ilişkili MRO envanterine sahip olduğunuzdan kolayca emin olabilirsiniz. 

Denetleme işleri emirleri 

Pek çok bakım departmanı, denetimleri önleyici bakımın bir parçası olarak kabul eder. Bu nedenle denetimleri önleyici bakım iş emirlerinin içine koyarlar. Bununla birlikte, teftişleri kendi ayrı iş emirleri olarak düşünmek de aynı derecede mantıklıdır . 

Adından da anlaşılacağı gibi, teftiş iş emirleri, varlıkları incelemek için teknisyenlere ihtiyaç duyduğunuzda, küçük sorunları büyük sorunlara dönüşme şansı olmadan önce engellemek içindir. 

Denetleme iş emirleri, genellikle eksiksizliği ve standardizasyonu sağlamak için kontrol listeleri içerir. Teknisyenlerin her şeyi kontrol etmesini ve her seferinde aynı şekilde kontrol etmesini istiyorsunuz. Ancak, teknisyenlerin tesiste dolaşıp varlıkların altındaki su birikintileri gibi şeyleri kontrol ettiği klasik gözden geçirme de dahil olmak üzere daha açık uçlu denetimleri de kullanabilirsiniz. 

Düzeltici bakım iş emirleri 

Teknisyenler teftiş iş emirleri sırasında sorunlarla karşılaştıklarında ne yapabilirler? Yerinde düzeltebilecekleri küçük bir şeyse, hemen orada halletmek mantıklıdır. Biraz gevşek ve yanlış hizalanmış fan kayışı? Teknoloji onu tekrar yerine itecektir. 

Daha büyük sorunlar için teknisyenler, departmanın tamamlaması gereken işi özetleyen bir düzeltici bakım iş emri oluşturur. Fan kayışı örneğine bir kez daha bakalım. Kayışta, teknolojinin kayışı tamamen değiştirmesini ve ardından ilgili silindirleri yeniden hizalamasını önermek için yeterli aşınma varsa, yeni bir iş emri oluşturmak daha mantıklı olur. Yalnızca işin yapılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda departmanın daha sonra veriye dayalı karar alma süreçlerinde kullanabileceği bir kayıt oluşturur.   

Unutmayın, iş emirleri, operasyonlarınız hakkında kritik verileri nasıl topladığınızdır. CMMS’de yeterli veriye sahip olduğunuzda, bakımın büyük resmini çizmek için raporlar modülünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Ve bu görünürlük düzeyine sahip olduğunuzda, envanterde hangi parça ve malzemelerin tutulacağından PM’leri ne sıklıkta planlamanız gerektiğine kadar her konuda daha iyi kararlar almak için bunu kullanabilirsiniz.

repairist_demo_banner7

Tüm bu tür iş emirlerinin ortak noktası nedir? 

Tüm farklılıklarına rağmen bu iş emirleri ortak bir özelliği paylaşır. İçlerine ne kadar çok bilgi sığdırabilirseniz o kadar iyi. Yeni bir sorunu tespit ettikten sonra dakikalar içinde oluşturduğunuz reaktif bir iş emri veya aylar öncesinden önleyici bakım iş emri olarak sisteminizde planladığınız bir iş emri olması fark etmez. İçine ne kadar çok veri sığdırabilirseniz, teknisyenlerin işi verimli ve doğru bir şekilde yapması o kadar kolay olur. 

Hangi bilgileri dahil etmelisiniz? repairist gibi modern bakım yönetim sistemleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere teknisyenlerin ihtiyaç duyduğu her şeyi eklemeyi kolaylaştırır: 

  • Kapsamlı varlık bakım ve onarım geçmişleri 
  • Adım adım talimatlar 
  • Özelleştirilebilir kontrol listeleri 
  • Dijital görüntüler, şemalar, İşletme ve Bakım kılavuzları ve garantiler 
  • İlgili parçalar ve malzemeler 
  • Etkileşimli site haritaları ve kat planları 

Sizi kağıda ve elektronik tablolara güvenmeye zorlayan eski iş emri sistemlerinde, tüm bu bilgileri eklemek zaman alan ve hataya açık bir süreçtir. 

Sonraki adımlar 

Tüm farklı iş emri türlerinden en iyi şekilde yararlanmanın en hızlı ve en güvenilir yolu, modern iş emri yönetimi yazılımını uygulamaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu da doğru CMMS sağlayıcısını bulmaktır . 

Repairist ile yardım etmenin birçok yolu vardır. Sorularınızı yanıtlayabilir,  veya canlı bir yazılım demosu için rezervasyon yapmanıza yardımcı olabiliriz. 

Hızlı, eksiksiz bir özet 

İsteğe bağlı iş emri sistemleri, sorunları ortaya çıktıkça çözmenize yardımcı olur. Onları tamamen önleyemeseniz de, toplamın yaklaşık %20’sinde tutmak istersiniz. Önleyici bakım iş emirleri, sorunları gelişme fırsatı bulamadan önlemek için önceden planladığınız iş emirleridir. Denetimleri genellikle Koruyucu Bakımlara dahil etsek te, ekibin her zaman aynı varlıkları aynı şekilde kontrol etmesini sağlamak için bunları ayrı bir iş emri türü olarak kullanabilirsiniz. Ekip bir sorun bulduğunda düzeltici bir iş emri oluşturabilir. Genel iş emirleri, önceki kategorilere girmeyen diğer tüm işleri kapsar. Ancak bu iş emirlerini sizin için çalıştırmadan önce modern bir CMMS çözümüne ihtiyacınız var.