16 Kasım 2021

CMMS Çözümlerinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

CMMS Çözümlerinin Temel Özellikleri ve Faydaları Nelerdir

Bir CMMS’nin faydalası, daha az çaba ve daha az stresle daha fazlasını, daha hızlı yapabilmenizdir. İş gününüz daha öngörülebilir olduğu için hayatınız kolaylaşır. Ancak CMMS çözümlerinin özellikleri ve faydaları gerçekten anlamak için, bir CMMS’nin ne olduğuna, nasıl çalıştığına, neden daha iyi olduğuna, özellikler açısından nelere sahip olduğuna ve bu özelliklerin verimli iş akışları sağlamak için nasıl bir araya geldiğine bakmak gerekir. Arabalar içinde da durum aynıdır. Motorun nasıl çalıştığı hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sürüşte o kadar iyi olursunuz.

repairist_demo_banner6

CMMS nedir?

Bir bilgisayarlı bakım yönetim sistemi (CMMS) kullandığınızda tüm verilerinizi tek bir noktada toplarsınız, güvenli, emniyetli ve erişilebilir hale getirirsiniz.

Bir CMMS’yi iki ayrı ama birbirine bağlı parça olarak düşünerek her şeyin nasıl bir araya geldiğini anlamak daha kolay olacaktır.

CMMS veritabanı

Temelde, tüm verilerinizi düzenli ve güncel tuttuğunuz veritabanı bulunur. Modern çözümler veritabanını biraz farklı şekilde ele alır. CMMS yazılımını anlamanın bir parçası, birçok sağlayıcının tek seferlik bir satış yerine sürekli bir ortaklığı nasıl tercih ettiğine bakmaktır.

Eski sistemler şirket içinde bulunurdu; bu, sunucuların işletme bünyesinde olduğu anlamına gelirdi. Ancak birçok yeni sistemde veritabanı bulutta bulunmaktadır. Bu, sağlayıcınızın sizin için tüm sunucularla ilgileneceği ve her şeyin güncel ve çalışır durumda olmasını sağladığı anlamına gelir. Yazılımı doğrudan satın almak yerine, size sınırsız erişim sağlayan bir abonelik alabilirsiniz.

Bu hizmet modeli, yazılım olarak Netflix ile yaptığınız anlaşmanın aynısıdır. Tüm bu filmleri ve dizileri satın almıyorsunuz. Bunun yerine, onlara erişmenizi sağlayan bir aboneliğiniz oluyor, böylece ihtiyacınız olduğu kadar çok şey izleyebiliyorsunuz.

Ancak önemli bir fark, tüm bakım verilerinizin size ait olması ve CMMS sağlayıcınızla olan aboneliğinizi sonlandırmaya karar verirseniz verilerinizi almanızdır. Burada durumu bebek bakıcısına benzetebiliriz. CMMS yazılımınız, verilerinizi korumak ve güvenli olduğundan emin olmak için vardır. Ancak istediğiniz anda verilerinizi geri alırsınız.

CMMS Arayüzü

CMMS’nin diğer kısmı, veri eklemek, güncellemek ve paylaşmak için doğrudan etkileşimde bulunduğunuz kısım olan arayüzdür. Arayüzü, aşağıdakiler dahil, CMMS’nin tüm farklı özellikleri olarak da düşünebilirsiniz:

  • İş emri yönetimi
  • Önleyici bakım
  • Stok kontrolü
  • Bakım raporları

Arayüz, yazılımın gördüğünüz kısmıdır, veritabanı ise perde arkasındadır.

CMMS’nin avantajları nelerdir?

Modern bir CMMS yazılı iş emirleri ve elektronik tablolardan daha iyidir; Yazılı iş emirleri, veri oluşturmayı ve paylaşmayı zorlaştırır.

Tüm bakımlarınızı kâğıtla takip etmeye ve planlamaya çalıştığınızda, doğrudan iki sorunla karşılaşırsınız. İlk olarak, veri oluşturmak zordur çünkü her şeyi elle yazmanız gerekir, bu da sizi küçük ama genellikle kritik hatalarla dolu karalanmış iş emirleriyle baş başa bırakır. Bazen tarih yanlıştır, bazı zamanlarda yanlış varlığı yazarsınız. Her iki durumda da, bu küçük hatalar size ve bakım departmanının geri kalanına çok fazla zaman ve zahmete mal olacaktır.

Ve bu bazen korkunç sorunlarınızın en küçüğüdür. Çoğu zaman, iş sadece detaylarda tıkanacaktır, çünkü tüm bu kağıt parçalarını yanlış yere koymak çok kolaydır. O zaman erkenden yapmanız gereken küçük görevleri kaçırırsınız ve kendinizi ileride daha büyük problemler için hazırlayamazsınız.

Sistem mükemmel çalıştığında, herkesin mükemmel el yazısına sahip olduğu ve hiç kimsenin hiçbir şey kaybetmediği durumlarda bile, sadece yavaş olan bir sistem altında mücadele edersiniz. Ne zaman yeni bir iş emri atasanız, ya atanan teknolojiyi takip etmeniz ya da evrak işlerini almak için ofise uğramasını beklemeniz gerekir. Bu sizi yavaşlatır ve yeni görevler için ofise koşmak zorunda kalmak teknisyenleri yavaşlatır.

Elektronik tablo iş emirleri, veri oluşturmayı ve paylaşmayı çok kolaylaştırır

Elektronik tablolarda tam tersi bir probleminiz var. Bir dosyadan diğerine kopyalayıp yapıştırabileceğiniz için, kopyalama yapmak hızlı ve kolaydır.

Ancak bu kopyalar uzun süre kopya olarak kalmaz. Bir kopyasını e-posta eki olarak ilk gönderdiğinizde, orijinali ile aynıdır. Ancak, yalnızca bir teknoloji kopyalarında herhangi bir değişiklik yaptığı anda, artık o dosyanın birden fazla sürümü olacaktır. Hemen, o dosyanın diğer tüm sürümleri anında güncelliğini yitirir ve dosyayı kullanan herkes eski verileri kullanmaya devam etmiş olur.

Bir CMMS’nin kağıt ve elektronik tablolara göre avantajı, eski verileri tekrar işleme konusunda asla endişelenmenize gerek kalmamasıdır. Her şey tek bir veritabanındadır ve herkes aynı verilere bakar. Bir değişiklik yaparsanız, bir iş emrini güncellerseniz veya bir inceleme tarihini değiştirirseniz, tüm ekip aynı güncel verileri görecektir. Tek kaynak veya gerçek, sıfır karışıklık anlamına gelir.

CMMS’nin faydaları nelerdir?

Her şey iş gününüzün daha öngörülebilir ve daha az stresli hale gelmesine bağlıdır. Daha fazla kontrol, daha az sürpriz elde edersiniz. Ancak, modern bir bakım yönetimi yazılımı çözümüyle birlikte gelen uzun bir belirli avantajlar listesi de vardır. CMMS çözümlerinin özellikleri ve faydaları burada öne çıkar.

Önleyici bakımı ayarlayın, planlayın ve izleyin

İyi bir CMMS, önleyici bakım denetimlerini ve görevlerini planlamanıza yardımcı olur , böylece küçük sorunları, büyük ve bütçeyi zorlayan sorunlara dönüşme şansı olmadan yakalarsınız. Tıpkı arabanızdaki yağı kontrol etmeyi ve değiştirmeyi her zaman hatırlamanız gibi. Küçük bir miktar önleyici bakım, sizi pahalıya mal olan bir motordan kurtarır.

Reaktif bakımın zirvesinde kalın

Ve işlerin yine de ters gittiği zamanlarda, CMMS yazılımı daha hızlı tepki vermenize yardımcı olur. Sorunun herkesin bildiği kadar büyümesini beklemek yerine yazılım, sahadaki herkesin sorunu görür görmez size ulaşmasını ve sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Tek yapmaları gereken çevrimiçi talep sayfasını açmak ve bakım taleplerini göndermektir. Sayfa özelleştirilebilir alanlarla birlikte geldiğinden, işe uygun şekilde öncelik vermek için ihtiyacınız olan bilgileri alırsınız. Teknisyenlerinizin verimli bir şekilde kapatmak için ihtiyaç duyduğu her şeyle bir iş emri oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Envanteri kontrol edin, maliyetleri azaltın

En iyi teknisyenleriniz doğru zamanda mükemmel noktada olsalar bile, doğru parçalar ve malzemeler olmadan hiçbir şey yapamazlar.

Bir satıcıdan gelecek parçaları beklemek zorunda kalırsanız, küçük bir arıza günlerce sürebilir. Bu süreçte sadece teknisyenleriniz değil, tüm operatörleriniz de boş kalacaktır.

Ancak yazılımı kullanarak envanterinizi takip ettiğinizde, kritik parçaların tükenmesi konusunda endişelenmenize gerek olmayacaktır. Elinizde ne olduğunu her zaman bildiğiniz için, bir sonraki siparişi ne zaman ayarlamanız gerektiğini de bilirsiniz. Ve bir şeye ihtiyaç duymadan çok önce sipariş verdiğinizde, aynı zamanda yüksek maliyetli bir gecelik nakliye masraflarından da tasarruf edersiniz.

Verilerden yararlanın, daha iyi kararlar alın

İyi bir CMMS, kontrolü size verir, aynı zamanda geleceğe daha iyi hazırlanmanıza da yardımcı olur. Artık daha iyi, daha güvenilir veriler elde edebilirsiniz. Genel operasyonlarınız hakkında eyleme geçirilebilir iç görüler elde etmek için bu verilerden yararlanabilirsiniz.

CMMS’nin içinde, örneğin tesisinizde bulunan pompalardan birine ilişkin tüm veriler bulunur. Verilere bakarak, her üç ayda bir bozulma eğiliminde olduğunu ve genellikle bozulmaların yağlama ile ilgili sorunlardan kaynaklandığını görüyorsunuz.

Bu verilere güvenebileceğiniz için hayatınızı kolaylaştıracak adımlar atabilirsiniz. İlk olarak, her iki buçuk ayda bir sorunları kontrol etmek için Önleyici Bakım(PM)’ları yeniden düzenleyin. Ayrıca, bu PM’lerin(Preventive Maintenance) aşırı ısı belirtilerine ve yağlamanın dikkat edilmesi gerekir. Gereken diğer işaretlere odaklanan denetimleri içerdiğinden emin olunması gerekir. Son olarak, sorun devam ederse, tedarikçileri değiştirebilir ve daha yüksek kaliteli yağları stoklamaya başlayabilirsiniz.

CMMS Çözümlerinin Özellikleri nelerdir?

Bakım yazılımı hakkında düşünmenin başka bir yolu da temel özellikleri ve faydaları incelemektir. Özellikleri öğrendikten sonra, bunları verimli iş akışlarında nasıl birleştirebileceğinizi daha iyi anlarsınız.

İş emri yönetimi modülü

Bakım yönetiminin merkezinde, ekibin ne yaptığına bakarsınız. Nasıl ve hangi sırayla yaptığını kontrol ettiğiniz iş emri yönetimi yer alır.

CMMS yazılımı, açık bakım talebi portalından başlayarak size sorunsuz bir iş emri iş akışı sağlar. Bir istek gelir gelmez inceleyip onaylayabilirsiniz. CMMS’nin içinde, yeni bir iş emri oluşturarak, ona öncelik verebilirsiniz. Bir teknolojiye atayabilir ve ardından kapatmak için ilerlemelerini takip edebilirsiniz.

Önleyici bakım modülü

Olmak isteyeceğiniz son yer, bakım eğrisinin gerisinde kalmaktır, sorunlara yetişmek için her zaman etrafta koşuşturursunuz. Önleyici bakım modülü, reaktif değil proaktif olduğu için ekibin yaptıklarından nihayet sorumlu olduğunuz yerde, sizi bir adım önde tutmaya yardımcı olur.

CMMS’yi kullanarak PM’lerinizi, verimli bir şekilde çalışması için gereken tüm veri teknikleriyle ayarlayabilirsiniz. Görevlileriniz ne yapacaklarını bilerek ve doğru yapmak içalışırlar. İhtiyaç duydukları tüm parça ve malzemelerle sahaya gelirler.

Ve PM’lerinizi doğru verilerle doldurduktan sonra, bunları sayaç veya zamana göre oluşturacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin, belirli sayıda döngüden sonra kontrol ettiğiniz bir pompanız ve üç haftada bir kontrol ettiğiniz bir konveyör bandınız olabilir.

Varlık ve Ekipman yönetimi modülü

Varlıklarınızı ve ekipmanlarınızı korumadan önce, hangilerine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. CMMS çözümlerinin özellikleri ve faydaları olarak biliyor olsakta, birçok kuruluşun eksiksiz, güncel varlık ve ekipman listeleri yoktur.

Modern CMMS çözümleri, seri numaralarından İşletme ve Bakım kılavuzlarına kadar her şey dahil olmak üzere tüm varlık verilerinizi toplar. Saklamak için size mükemmel bir yer sunar. Artık her şeyin nerede olduğunu bildiğiniz için, varlıklarınızı güncel tutmanız çok daha kolay olur.

repairist_demo_banner3

Envanter yönetimi modülü

Neye sahip olduğunuzu bilme ihtiyacı konusunda bir CMMS, envanter kontrolünü çok daha kolay hale getirir. Mevcut bir yazılımınız bulunuyorsa, bir teknisyen ilgili parça ve malzemelerle bir iş emrini her kapattığında CMMS bunları otomatik olarak günceller.

Örneğin, envanterinizde üç küçük motorunuz var. Bir pompa devre dışı kalır, böylece motorlardan birini ilişkilendirerek bir iş emri oluşturursunuz. İş emri kapandığında yazılım, seviyeleri otomatik olarak güncelleyerek envanteri izlemenize yardımcı olur. Kontrol ettiğinizde, elinizde sadece iki motor olduğunu görebilirsiniz.

Daha da iyisi, yazılımdaki seviyeleri gerekenin altına düşer. Daha fazlasını alma zamanının geldiğini bildiren bir e-posta uyarısı alacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zaten CMMS’de bulunan tedarikçi bilgileriyle, siparişinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Tesisinizin bakım kayıtlarını ve görevlerini takip etmek için yardım mı istiyorsunuz?

Repairist, size yardımcı olmak için burada. CMMS Çözümlerinin Özellikleri hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, Repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.