8 Kasım 2023

Varlığı Onarmak mı Değiştirmek mi? Adım Adım Maliyet Analizi

Bir varlığı onarmak veya değiştirmek konusunda karar vermek zor olabilir. Bu nedenle bakım ve güvenilirlik yöneticileri analiz yaparlar.Bu başarısız ekipman onarımının mı yoksa yenisiyle değiştirilmesinin mi daha ekonomik olduğunu belirlemek içindir. Bu süreç, organizasyonunuzun operasyonel ihtiyaçlarını sağlarken toplam maliyetleri en aza indirmeye yardımcı olur.

Daha maliyet-etkili varlık yönetimi kararları alabilmeniz amacımız. Size ekipman onarımı veya değiştirilmesine ilişkin bir analizi yapmayı açıklayacağız. Adım adım nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak İnceleyeceğiz.

Onarım ile Değiştirme Kararının Önemini Anlama

‘’Ekipman Onarımı mı, değiştirme mi” kararı hızlı bir şekilde verilebilir. Bu kısa vadeli maliyet etkili bir çözüm gibi görünebilir. Ancak varlık devam etmeye devam ederse uzun vadede daha fazla maliyete neden olabilir. Bu süreçte muhtemelen üretim verimliliği de düşer.

Tersine, bir varlığı hemen değiştirmek, daha basit ve daha ucuz bir onarımın varlığın kullanım ömrünü uzatabileceği bir miktardır. Üstelik bu maliyeti azaltmak mümkündür.

Bu, kararın sadece anlık maliyetlerle ilgili olmadığını gösterir. Bu, organizasyonunuzun operasyonel yörüngesini;

Ekipman Onarımı veya Değiştirme Analizi Yapma Adımları etkili varlık yönetiminin temelidir. Aynı şekilde sağlam bir onarım veya değiştirme analizi yapmanın nasıl ve neden olduğunu anlamak da. İşte ana adımlar. Bu kılavuz boyunca bir motor arızası olan bir endüstriyel konveyör örneği kullanacağız.

Onarım veya Değiştirme Analizi Adımları

Adım 1: Sorunlu Varlık Hakkında Veri Toplama

Herhangi bir ekipman onarımı veya değiştirme analizinin ilk adımı, mümkün olduğunca çok bilgi toplamaktır. Bu, şunları içerir:

Daha fazla veriye sahip olduğunuzda, kararınız daha bilinçli olacaktır.

Ancak sadece belgelere güvenmeyin. Varlıkla düzenli olarak çalışan operatörler veya bakım personeliyle konuşun. Onların görüşleri, sadece sayılarla anlaşılamayabilecek bir noktada bakış açısı sağlayabilir.

Örnek

Bir motor arızası olan bir endüstriyel konveyör inceleyeceğiz. Konveyörün bakım geçmişini ve arıza raporlarını gözden geçireceksiniz. Varlık üzerinde son 6-12 ay içinde ne kadar işçilik ve parça harcadığınızı belirleyeceksiniz. Ardından performansı hakkında operatörlerle görüşeceksiniz.

Eğer konveyör son 12 ay içinde birden fazla motor arızası yaşadıysa ve çeşitli küçük sorunlar ve personel şikâyetleri varsa, bu varlığın kullanım ömrünün sonuna yaklaştığının bir göstergesi olabilir.

Adım 2: Onarım Maliyetlerini Hesaplayın

İkinci adım, varlığı onarmak için gereken maliyetleri değerlendirmektir. Doğru tahminler elde etmek için bakım ekipleri veya dış tedarikçilerle danışın. Parça, işçilik ve nakliye gibi maliyetleri hesaba katın.

Onarım maliyetleri sadece anlık onarım hakkında değil, gelecekteki arızaları hesaba katmanız gerekmektedir. Gelecekteki onarım maliyetini tahmin etmek için geçmiş kayıtlara bakın. Varlığın son birkaç yıl içinde kaç kez arızalandığını ve her onarıma ne kadar harcadığınızı inceleyin. Bu sayıları kullanarak yıllık onarım maliyetini tahmin edin.

Örnek

Konveyörümüz için, motor onarımı için gerekli parçaların maliyetinin 3.000 dolar olduğunu varsayalım. İşçilik için başka bir 2.000 dolar ve işletme süresi için de ek 1.000 dolar olduğunu varsayalım. Bu, tam onarım için toplam 6.000 dolar eder.

Eğer konveyörün son iki yılda 4 kez arızalandığını biliyorsak (veya ortalama olarak yılda 2 kez).Bu konveyörün yıllık olarak en az 12.000 dolar maliyeti olduğunu varsayabiliriz.

Adım 3: Değiştirme Maliyetlerini Hesaplayın

Değiştirme maliyetlerini hesaplamak, sadece yeni varlığın fiyat etiketini içermez. Ayrıca şunlar gibi ekstraları da dikkate almanız gerekir: 

Bu “gizli maliyetler”, yeni bir varlığın genel maliyetini önemli ölçüde etkileyebilir.

Ayrıca yeni varlığın beklenen ömrünü ve performans yeteneklerini anlamanız da önemlidir. Daha pahalı bir varlık, yüksek başlangıç maliyetini mantıklı kılan özellikler veya verimlilik sunabilir.

Örnek

Yepyeni bir bant konveyörü 15.000 dolarlık bir maliyete sahip olabilir, bunun yanı sıra 2.000 dolarlık kurulum ve 1.000 dolarlık eğitim ve geçiş süresi için ekstra maliyetler eklerseniz, toplam yedekleme maliyeti 18.000 doları bulur.

Adım 4: İşletme Etkilerini ve Diğer Faktörleri Düşünün

Maliyet tahminlerinizi elde ettikten sonra, bir karar vermeden önce kararınızı etkileyebilecek diğer faktörleri düşünmek gereklidir. Bunlar, işletme ve finansal olarak planlanmamış süreçlerin etkisi, mevcut varlıkla ilgili güvenlik risklerinin olup olmadığı ve varlığın genel iş akışınıza nasıl uyduğunu içerir. onarım

Fırsat maliyetlerini de düşünün. Yeni bir varlık için harcanan parayı daha iyi bir şekilde kullanmanın bir yolu bulabilir misiniz? Veya aksine, yeni bir varlık, bu yatırımı mantıklı kılan verimlilikler getirebilir mi?

Sürekli başarısız olan ve onarım gerektiren  bir varlık, üretim programlarının ertelenmesi, fazla mesai, ertelenen teslim tarihleri ve düşük personel moral gibi sonuçlara neden olabilir. Tüm bunlar uzun vadede  maliyete neden olur.

Örnek

Sık sık plansız süreçlere yol açan bir konveyör, işletmenize yepyeni bir konveyörden çok daha fazla etki yapar. Ayrıca, motor arızası operatörleri tehlike altına atıyorsa, yasal ve güvenlik risklerini de düşünmelisiniz.

Adım 5: Kararınızı Verin

Son olarak, kararınızı verme zamanı geldi. Bu, analizinizde belirtilen kısa vadeli ve uzun vadeli düşünceye ağırlık katan bir hesaplı bir seçim olmalıdır. Sadece en ucuz çözümü seçmekle ilgili değil, organizasyonunuzu uzun vadeli başarı için en iyi konumlandıran seçenekleri seçmekle ilgilidir.

Örnek

Bant konveyörümüzün onarım maliyeti 6.000 dolar ve değiştirme maliyeti 18.000 dolar olduğuna göre, uzun vadeli etkileri düşünün. Eğer bu bir kezlik bir tamirat, başka büyük sorunlar olmadan ömrünü 5 yıl daha uzatıyorsa, muhtemelen bunu yapmaya değerdir. Ancak varlığın yaş veya çevresel faktörler gibi düzgün bir şekilde ele alamayacağınız sürekli sorunları varsa ve yılda bir veya iki kez bu pahalı onarımı yapmanız gerekiyorsa, uzun vadede değiştirme daha maliyet etkili seçenek olacaktır.

CMMS "Onarım mı değiştirme mi" analizini nasıl basitleştirir ?

Modern bir CMMS, karar verme sürecinizde önemli bir rol oynayabilir. Geçmiş verileri saklayarak ve analiz ederek, CMMS sistemleri, bir varlığın geçmişine erişmeyi ve gelecekteki performansını tahmin etmeyi kolaylaştırarak tahmin işini azaltır.

Bant konveyörümüzün durumunda, güvenirlik ekibi kritik bir kararla karşı karşıya kalacaktır. Bir CMMS kullanarak, konveyörün bakım geçmişine erişebilirler, bu da değiştirme parçalarının maliyetlerini, bu tamiratlar için işçilik maliyetlerini ve toplam işçilik saatlerini gösteren kapsamlı raporları içerir. Raporlar aynı tür motorla ilgili sorunlardan kaynaklanan konveyörün kaç kez arızalandığını da gösterir.

Bu zengin verilerle ekip, gelecekteki onarım maliyetlerini tahmin edip, ayrıca bu arızaların altında yatan sorunları bulur. Bir yeni bant konveyörüne yatırım yapmanın uzun vadede daha ekonomik olup olmadığını haklı çıkarmak için CMMS verileri gerekli onayı sağlar.

Repairist CMMS ile daha iyi, maliyetinizi azaltan kararlar alın

Bir varlığı tamir etmek veya değiştirmek arasında bir karar vermek, organizasyonunuzun karlılık ve işletme verimliliği üzerinde önemli bir etkisi olabilecek ince bir karardır. Dikkatli analiz ve belki bir CMMS gibi araçların yardımıyla uzun vadeli iş hedeflerinizle uyumlu, bilinçli bir karar alabilirsiniz.

 

Reparist CMMS’nin ücretsiz denemesine bugün başlayın veya kişiselleştirilmiş bir ürün gösterimi için bir randevu ayarlayın ve varlık yönetimini basitleştirin.

Bir varlığı onarmak veya değiştirmek hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı? repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji