21 Haziran 2022

Ekipman Bakım Programı Nedir?

Ekipman Bakım Programı Nedir?

Ekipman bakım programı aslında, bir kuruluşun ekipmanını iyi, güvenli ve çalışır durumda tutmasına yardımcı olan süreçlerin tümüdür.

Bu düzenli bir tanım olsa da o kadar basit olmadığını biliyorsunuz. Yapmanız gereken bir bütçeniz ve vurmanız gereken hedefleriniz var. İş birliği yapılacak bir yapım ekibi var ve günde sınırlı bir vaktiniz var. Kısacası, en iyi ekipman bakım programı, sınırlı kaynaklarınızı doğru zamanda doğru işe tahsis eder. İşin mümkün olduğunca verimli bir şekilde yapılmasını sağlar. İyi yapıldığında bu, en az miktarda atık üretirken varlıkları mümkün olduğunca uzun süre çalışır durumda tutmanıza olanak tanır. Bunların hepsi önleyici bakım programınızla başlar.

Birinci sınıf bir ekipman bakım programı, kur ve unut PM programına göre oluşturulmamıştır. Kuruluşunuzda işler her zaman değişir. Varlıklar da yaşlanır. Ekipman mevsime bağlı olarak farklı çalışabilir. Bütçeniz kesilebilir veya arttırılabilir. Ve tüm bunlar olurken, bakım planınızın performansı nasıl etkilediğine dair veri toplarsınız.

Etrafınızdaki her şey değişiyorsa, önleyici bakım programınız da değişmelidir. PM programınızı düzenli olarak denetlemek bu sürecin önemli bir parçasıdır. Verimsizlikleri ortadan kaldırır ve değişen koşullara uyum sağlamanıza yardımcı olur. Atıkları bulmanıza ve ekipman bakım programınızdan çıkarmanıza yardımcı olur.

repairist_demo_banner6

Önleyici Bakım Denetimi Nedir?

Önleyici Bakım Denetimi, doğru bakım faaliyetlerini doğru zamanda ve doğru şekilde yapıp yapmadığınızı belirlemek için önleyici bakım programınızın denetimi kullanılır. Bunun sizin ve ekibiniz için anlamı şudur:

 • Doğru bakım faaliyetleri: Ekibinizin yaptığı iş, ekipmanın kullanılabilirliği ve performansı ile tesisin sağlık ve güvenliği üzerinde olumlu bir etki yapıyor mu?
 • Doğru zamanda: Gereksiz görev ve maliyetlerden kaçınırken arızayı yakalamak ve önlemek için doğru frekanslarda bakım yapıyor musunuz?
 • Doğru şekilde: İş emirleriniz, harcanan her saat ve doları en üst düzeye çıkarırken varlığa yönelik kısa ve uzun vadeli riski azaltacak şekilde planlanmış, programlanmış ve tamamlanmış mı?

Önleyici bir bakım denetimi, bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, birinci sınıf bir ekipman bakım programı oluşturabilmeniz için bakım programınızda gerekli ayarlamaları yapmanıza da olanak tanır.

Hangi Önleyici Bakım Görevlerini Denetlemelisiniz?

Ortalama ekipman bakım programı, her yıl 2.200’den fazla önleyici bakım iş emrini içerir. Her birini tek tek denetlemek muhtemelen gerçekçi değildir.

Peki, PM’leri değerlendirmek ve değiştirmek için nasıl öncelik veriyorsunuz?

Önleyici Bakım Görevlerinizi Nasıl Denetlersiniz?

Aşağıda, denetiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önleyici bakım görevinin unsurları ve PM’nizin her bir bölümünü optimize etmenize yardımcı olabilecek bazı faktörler bulunmaktadır.

Sıklık

Görevin ne sıklıkta yapıldığını ve zamanlamanızda görevi neyin tetiklediğini değerlendirerek başlayın. PM’lerinizin sıklığını ayarlamak, zamanınızın ve paranızın etkisini artırmanın en kolay yollarından biridir. Bu aşamada cevaplanması gereken bir ana soru var. Görev daha yüksek, daha düşük veya aynı sıklıkta mı yapılmalı?

Cevabı belirlemenin bir yolu, her incelemenin sonucuna bakmaktır.

 • Görev düzenli düzeltici bakım gerektiriyorsa, çalışıyor ve aynı sıklıkta tutulmalıdır.
 • Ekipman parçası, incelemeler arasında çok sayıda arıza yaşıyorsa, bakım aralıklarını kısaltmayı deneyin. Tetikleyiciyi bakım için de değiştirebilir, zamana dayalı bir tetikleyiciden kullanım veya performansa dayalı bir tetikleyiciye değiştirebilirsiniz.
 • Denetimler bileşenle ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarmıyorsa, gereksiz kontrolleri azaltmak için PM’ler arasındaki aralık sürelerini artırmayı deneyin.

Ekipman Kritikliği

Ekipman kritikliği, ekipman bakım programınızdaki görevleri önceliklendirmek için çok önemlidir. Şu kriterler anlamanıza yardımcı olur:

 • Özellikle yoğun sezon başladığında, ilk önce hangi onarım ve düzeltici eylemlerin yapılması gerektiği
 • Yapılacaklar listenizin en üstüne koyacağınız birikmiş görevler
 • Arıza süresini veya güvenlik risklerini azaltmak için bir işe daha fazla teknisyen koymanız gerekiyorsa

Önleyici bakım programınızı denetleyin ve kritik ekipmanınızın takviminizde doğru miktarda zaman aldığından emin olun. Arızalar veya gözden kaçan Koruyucu Bakımlar kritik varlıkları rahatsız eder. Bu denetim, kaynakları tesisinizin daha az kritik alanlarından bu makinelere kaydırmanıza yardımcı olur, böylece onları en iyi şekilde çalışır durumda tutabilirsiniz.

Özelleştirme

İşi tamamlamak için gereken uzmanlık düzeyi için önleyici bakım görevlerinizin her birini inceleyin. Her iş için cevaplanması gereken üç ana sor içerir:

1-İşin tamamlanması özel bir beceri gerektiriyor mu?

2-Ekibinizde bu beceriye sahip kaç kişi var?

3-Görev, tamamlanması için özel bir yüklenici getirmeyi gerektiriyor mu?

Bir görev için ne kadar fazla uzmanlığa ihtiyaç duyulursa, onu bir uzmanın müsaitliği ile uyumlu hale getirmeniz gerekeceğinden, zamanlamanızda o görev için daha az hareket alanınız olur. Bakım programınızda verimlilik yaratmanın bir yolu, tüm özel görevleri (veya bir tesisteki veya tesisinizin alanındaki tüm özel görevleri) tek bir zaman diliminde bir araya getirerek işin daha az maliyet veya seyahat süresi ile yapılabilmesini sağlamaktır.

Yedek Ekipman

Önleyici bakım çalışmalarınızı denetlerken, tesisinizde ne kadar aynı tür ekipman bulunduğunu göz önünde bulundurun. Kullanılabilir bir yedek varlık varsa, bu ekipman parçası düşük riskli deneyler için iyi bir adaydır. Yerinde bir güvenlik ağı bulunan makinede yeni, verimliliği artıran stratejiler deneyebilirsiniz. Bu size şu seçenekleri sunar:

 • Denetimlerin daha seyrek yapılıp yapılmayacağını ölçmek için PM aralıklarını artırın
 • Teknisyenlerin iş yükünü azaltmak için makine operatörlerine karşı bazı rutin bakım sorumlulukları verin
 • Sensörleri veya diğer performans izleme cihazlarını kurun ve gerçek zamanlı okumalara dayalı olarak bakımı tetikleyin

Tüm bu stratejiler, o varlık üzerinde planlı bakımı optimize etmek için uzun vadeli bir plan oluşturmanıza olanak tanır. Birincil makine bozulursa yedek varlığın çalışmaya hazır olduğundan emin olun.

Görevde Tahmini ve Gerçek Süre

Tahminler bazen kapalı olmak zorundadır. Ancak, tamamlanması gerekenden daha uzun süren PM’lere dikkat edin. Bunun böyle olmasının birçok nedeni vardır, ancak programınızı etkileyenler arasında şunlar vardır:

1-Yanlış kişiye atanması

2-Görev için ayrılan süre, yeterince tamamlanamayacak kadar düşük olması

3-Bu iş emrine yeterli sayıda teknisyen atanmaması

4-Parçaların ve sarf malzemelerin mevcut olamaması veya bulunmasının zor olması

5-Üretimin iş emrini kesintiye uğratması veya geciktirmesi

Sebebe bağlı olarak, bunu hesaba katmak veya yerleştirmek için programınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin, üretim belirli bir PM’yi rutin olarak kesintiye uğratıyorsa, iş emrinin beklenen sonu ile beklenen üretim başlangıcı arasında yarım saatlik bir arabellek vermeyi düşünebilirsiniz.

Ek bir ipucu: Bu görevler için gerçekçi bir tamamlama süresi elde etmek için kritik varlıklar üzerinde sık sık PM’ler veya PM’ler tamamlarken gölge teknisyenleri. Bu sürelere göre çok daha gerçekçi bir program tasarlayabileceksiniz.

Operasyon Modu

PM’lerinizi denetleyin ve ekipman hala çalışır durumdayken güvenli bir şekilde tamamlayacağınız görevleri belirleyin. Bu çalışmalardan herhangi biri şu anda ekipmanın çalışmadığı bir zamana planlanmışsa, takvimdeki yerini değiştirmeyi düşünün. Bu, kesinti gerektiren makinelerde çalışmak için zaman kazandıracaktır.

Başarısızlığın Etkisi

Ekipman bakım programınızdaki hangi PM’lerin büyük arızaları önlediğini anlamak, bu görevlere öncelik veren bir program oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, bakım dışındakilere programınızı doğrulamanıza (ve önemini açıklamanıza) yardımcı olacaktır.

Önleyici bakım programınızı optimize etmek için bu parçalardan birkaç çıkarım:

1-Yüksek etkili arızalarla ilişkili arıza kodları oluşturun. Başarısız denetimler bu hata kodlarından birini yakalarsa, düzeltici eylemi programınıza iletin.

2-Öte yandan, düşük etkili hata kodları düzeltici eylem için işaretlenirse, ekibinizin zamanından tasarruf etmek ve işgücü harcamasını en üst düzeye çıkarmak için hepsini bir kerede planlamayı düşünün.

3-Önleyici bakımı denetlerken yalnızca toplam arızayı ölçmeyin. Bakımdan sonra üretim kalitesine veya ekipmanın temiz başlangıçlarına dikkat edin. Bakımdan sonra kalite düşüyorsa, üretim öncesi bakıma daha fazla zaman ve kaynak ayırmayı düşünün.

Önleyici Bir Bakım Denetimi Şablonu

Koruyucu Bakımlarınızı denetlerken bu kullanışlı önleyici bakım puan kartına göz atın. Puan ne kadar yüksek olursa, ekipman bakım programınızda ve zamanlamanızda bir görevin önceliği o kadar fazla olur.

repairist_demo_banner2

Önleyici Bakım Programınızı Ne Sıklıkla Denetlemeniz Gerekir?

En iyi değişiklikler her zaman bir acıdan doğar. Siz, ekibiniz veya kuruluşunuz sinir bozucu bir durumla veya başarıya giden bir engelle karşı karşıyasınız. Bu, ekipman bakım programınızda insanların geride bırakacağı bir değişiklik yapma şansınızdır. Bu, bu acıyı gidermek için önleyici bakım programınızda bir değişiklik yapmayı içerir.

Ancak engeller her zaman bariz değildir. Bazen onları aramaya gitmek gerekir.

İşleri lokma büyüklüğünde parçalar halinde ele almak da en iyisidir. Tüm önleyici bakım görevlerinizi bir kerede denetlemeye çalışmak yerine, her ay programınızın bir alt kümesini yapın ve sistematik olarak ele alın.

Başarılı Bir Değişimin Sağlanması

Değişikliğinizin kalıcı olmasını istiyorsanız, ekibinizi gemiye almalısınız. Teknisyenlerle hem grup olarak hem de bireysel olarak konuşun. Değişimin neden gerçekleştiğini ve sonuçlanacak olumlu değişimi (örneğin, daha iyi işçi güvenliği, daha az ama daha değerli görevler) anlamalarını sağlayın.

Ardından, uyguladığınız süreç değişikliğinin istenen sonucu aldığından emin olmalısınız. Değişim sonrası üretim çizelgelerini ve iş emirlerini inceleyin ve eğilimleri bir kez daha arayın.

Her Seferinde Bir Adım Olmak Üzere Akıcı Bir Ekipman Bakım Programı Oluşturma

Ekipman bakım programınız, üretime dayalı, varlık yoğun bir işletmenin sürekli çalışması için hayati önem taşır. Bu verimliliğe ulaşmanın en iyi ve en görünür yolu, önleyici bakım programınızı düzenli olarak denetlemekten geçer.

Bu denetim, her bir görevi değer, sıklık ve etki açısından değerlendirmelidir. Bu değerlendirmede başarısız olan veya düşük puan alan herhangi bir görevin, PM programınızdaki veya daha düşük bir öncelik verilen varlığını savunması gerekir.

Sonunda, ekipman bakım programınız ideal durumuna ulaşacaktır – tesisiniz için mümkün olan maksimum çıktıyı elde etmek için mevcut ekibinizin becerilerini uygun şekilde kullanan modern, uygun maliyetli bir PM programı.

Sonraki adımlar

Ekipman Bakım Programı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. CMMS hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Yani ve veya aynı zamanda