18 Nisan 2022

Ekipman Yönetim Yazılımı

Ekipman Yönetim Yazılımı

İmalatta Ekipman Yönetim Yazılımı

Üretim yapan kuruluşlar, günlük üretim görevlerini tamamlamak için birden fazla ekipmana güvenirler. Makinelerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için düzenli servis bakımı gereklidir. Ek olarak, bazı ekipmanlar tesisin genel işleyişi için önemi yüksektir. Sürekli ve güvenilir çalışmayı sağlamak için bu varlıkların kontrol edilmesi ve bakımının yapılması çok önemlidir. Bu dönemde, en ufak bir avantaj bile bir müşteriyi kaybetmek ile kazanmak arasında fark yaratır. Bu, bir  CMMS’nin (bilgisayarlı bakım yönetim sistemi) makine verimliliğini artırarak sonuca katkıda bulunduğu kısımdır.

repairist_demo_banner1

1. Web Tabanlı CMMS Esneklik ve Sorunsuz Uygulama Sağlar

Günümüzün sağlam ve son teknoloji web tabanlı CMMS uygulamaları, şirketlere bir dizi avantaj sunar.

Maliyet etkinliği ve hızlı uygulama: Bulut tabanlı sistemler, satıcının sunucularında barınır. Bu nedenle, kurulum sırasında maliyetli makine duruş süreleri azalır. Ek olarak, bu çözümler yazılım yükseltmelerinin herhangi bir zamanda gerçekleştirilmesine olanak tanır. Bu uygulamalar, bakım yöneticilerinin yazılıma sürekli olarak erişmelerini sağlar. Ekipman yönetim yazılımının kurulumu çevrimiçi olarak yapıldığından, tüm süreç hızlıdır ve CMMS sağlayıcısının yerinde olmasını gerektirmez. CMMS sisteminde, API aracılığıyla özel değişiklikler yapma seçeneği vardır. Bu şekilde şirketler, bireysel bakım ihtiyaçlarına özel işlevler ekleyebilir ve değiştirebilir.

Hareket halindeyken erişim: Web tabanlı CMMS çözümleri, şirketlere bir mobil cihazın tarayıcısı üzerinden oturum açarak her zaman, her yerde erişim sağlar. Cihazın ivmeölçer, kamera ve GPS işlevlerine erişim sağlayarak daha da ileri giden gelişmiş çözümler sunar. Bakım yöneticileri, bildirimleri almak, iş emirlerini yönetmek veya ekipmanın fotoğraflarını çekmek ve bunları doğrudan CMMS’ye eklemek için akıllı telefonlarını kullanır.

2. Düzenli İzleme, Zamanında Bakım Sağlar

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, imalat şirketlerinin %57’sinden fazlasının reaktif bakım gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Bu araştırma, onarımların yalnızca bir varlık (ekipman) bozulduktan sonra gerçekleştirildiği gösterir. Aynı çalışma, reaktif bakımın bir makinenin arıza süresini azaltmada düzenli önleyici bakıma kıyasla %50 daha az etkili olduğunu ortaya çıkardı. Önleyici bakım yönetimi , ekipmanın arızalanmadan önce servise alınmasını sağlayan bir servis planının uygulanmasını içerir. Program, ekipman üreticisi tarafından sağlanan ve ardından otomatik hatırlatıcılar ve PM oluşturma için CMMS’ye girilen bilgilere dayanmaktadır.

Şirketler durma sürelerini önlemek için sürekli çaba gösterdiğinden, duruma dayalı bakım stratejisi daha yaygın hale gelmektedir. Bu strateji, ekipman yönetimi yazılımı nedeniyle ilgi görür. Çözümler, bir makinenin çalışma durumu hakkında veri toplama yeteneğine sahiptir. Sistemin izlenmesi, makinenin gerektirdiği onarım türleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Bu strateji, tesislerden ve bakım yönetiminden sorumlu kişilerin makinenin durumunu gerçek zamanlı olarak izlemesine olanak tanır. Standarttan sapmalar algılanır ve sistem otomatik olarak bakım yapılmasını talep eder. Bu tür önleyici bakımın kullanılmasıyla, büyük onarımların sıklığı önemli ölçüde azalır. Onarım gerektiğinde varlık yöneticileri bilgilendirilerek  tam bir arızadan hemen önce önlem alınır. Bakım teknisyenleri saat başına ücret aldığından, işletmeler bulut tabanlı bir CMMS kullanarak her yıl on binlerce dolar tasarruf eder.

3. Hazır Bakım Verileri

CMMS sistemleri, bakım ve proje yöneticilerine veri kullanılabilirliğini önemli ölçüde artırarak daha iyi iş emri yönetimini teşvik etmek için çalışır. Paydaşlar bile devam eden bir proje hakkında gerçek zamanlı bilgi ve değerlendirme alır. İlgili verilere kolay erişim sayesinde bakım yöneticileri önceliklerini yeniden değerlendirir. Gerekirse, sorun çıkaran alanlara ek kaynak ayırmaya hazırlanırlar. Bu şekilde, üretim sürecindeki olası arızalar önemli ölçüde azalmış olur.

4. Artan İşgücü Verimliliği

Bir CMMS çözümünün yokluğunda, bakım yöneticilerinin verileri manuel olarak toplaması ve ayrıntılı raporlar oluşturması gerekir. Bu, çalışan verimliliğinin azalmasına yol açar. İşçinin, makine çalışmadan önce tamir etmek için zaman harcaması gerekiyorsa, bu potansiyel üretimi azaltır. Ekipmanın bakımı yalnızca bozulduğunda değil, düzenli olarak yapılırsa, bu, büyük ve maliyetli onarımları önler. Ayrıca, bu, üretimdeki gecikmeleri ortadan kaldırarak üretkenliği artırır. Bir organizasyonun başarısı için, operasyonları kesintiye uğratan gereksiz onarımlarla dikkatlerinin dağılması yerine, çalışanların ellerindeki görevlere odaklanabilmeleri önemlidir. Önlenebilir arızaları çözmek için değerli zaman harcanmamalıdır. Günümüzün CMMS sistemleri, zaman alan onarımlardan kaçınmak, onarım maliyetlerini azaltmak ve üretim verimliliğini artırmak için çalışır.

repairist_demo_banner2

5. Ekipman Bakım Süreçlerinin Otomasyonu

Bir ekipman yönetim yazılımı ile şirketler, tesis ve bakım süreçlerini otomatikleştirir. Envanter yönetimi gibi günlük süreçleri kolaylaştırır ve siparişe ilişkin kararlar spekülasyona değil verilere dayalı olur. CMMS, kuruluşların insan kaynaklarına, diğer bakım ve tesis görevlerini yönetme görevi verir.

Aşağıdaki Önleyici Bakım ROI istatistikleri ikna edicidir;

  • Önleyici bakım kullanılarak giderlerin %12 ila %18’inden tasarruf edilir .
  • Çalışanların %80’i, ekipman bakımıyla ilgili bilgileri manuel olarak almak için günde ortalama 30 dakika harcamaktadır. Bu süre üretkenliği artırmak için harcanabilir.
  • Proje yöneticileri, zamanlarının %5 ila %15’ini manuel olarak yazılan bakım raporlarını gözden geçirmek ve düzeltmek için harcar. Ardından, zamanlarının %20’sini bulgularını uygulamaya çalışarak geçirir.
  • Ekipmanı düzenli olarak tamir etmemek veya bakımını yapmamak, büyük ve pahalı onarımlara yol açar. Böylece, bir işletmenin günlük işletme maliyetleri üzerinde baskı oluşturur.

repairist, karmaşık bakım prosedürlerini basitleştirmek için güçlü bir CMMS sistemi başlattı. Hippo CMMS , uygun fiyatlı ve etkili, web tabanlı, bilgisayarlı bir bakım yönetim sistemidir. Sistemimiz çok çeşitli endüstriler için uygundur. Endüstriler, kullanıcı dostu CMMS yazılımımızı kurarak ve uygulayarak, prosesteki maliyetleri düşürürken ekipmanlarının uzun ömürlü olmasını ve optimum performansını sağlar.

Sonraki adımlar

Ekipman Yönetim Yazılımı konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Ekipman Yönetimi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.