11 Temmuz 2023

Hata Ağacı Analizi Nedir?

Hata Ağacı Analizi

Hata Ağacı Analizi Nedir?

Hata Ağacı Analizi (FTA), sistemin kendisini grafiksel ve matematiksel olarak temsil ederek sistem veya makine arızası potansiyelini analiz etmek için kullanılan bir araçtır. Kök neden analizi süreci aracılığıyla potansiyel bir arızanın temel nedenlerini tersine mühendislikle ortaya çıkaran yukarıdan aşağıya bir yaklaşımdır.

Başka bir deyişle, kendinize “bu makinenin bozulma olasılığı nedir” diye sorarsanız, Hata Ağacı Analizi bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olacaktır.

bakım onarım yazılımı

FTA, arızanın bir sistemde nasıl ilerlediğini kopyalar. Bileşen arızalarının sistem genelinde arızalara nasıl yol açtığına dair grafiksel bir model oluşturur. Bu modeller, güvenilirlik mühendislerinin, bileşen arızalarının sistem genelinde arızalara dönüşmesini önleyen uygun yedeklere sahip iyi tanımlanmış sistemler oluşturmasına yardımcı olur. Başka bir deyişle, daha hataya dayanıklı sistemler oluşturur.

Süreç kulağa roket bilimi gibi gelse de FTA’da kullanılan terimler oldukça basittir.

FTA’ları modellemek için kullanılan analitik grafikler ağaçlara benzer. Bu nedenle (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) bunlara hata ağaçları denir. Hata ağacı diyagramı, bir veya daha fazla küçük arıza olayının nasıl yıkıcı bir arızaya yol açtığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu da gelecekte doğru düzeltici ve önleyici tedbirleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Hata Ağacı Analizinin arkasındaki tarihçe

1962 yılında Bell Telephone Laboratories, ABD hava kuvvetleri için Minuteman Sistemi adı verilen kıtalararası balistik füze (ICBM) sistemi için güvenlik önlemleri tasarladı. Böylesine karmaşık ve tehlikeli bir teknoloji için güvenlik hayati önem taşıyordu. Bell Laboratuvarları, güvenilirlik analizlerini geliştirmek için hata ağacı analizi yöntemini yarattı.

Bu yeni metodoloji, benzer ama çok ilgili bir arıza önleme yöntemi olan Hata Modları ve Etkileri Analizi (FMEA) kavramlarını görselleştirmeye yardımcı olan grafiksel bir unsur ekledi. Daha sonra Boeing FTA’yı benimsedi. Günümüzde kritik sistemlerin arıza potansiyelini analiz etmek için yaygın olarak kullanılan popüler bir analiz yöntemi haline getirdi.

Bu titiz analiz, karmaşık sistemlerin güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayarak uçakların uçmasını sağlar. Arabaların sürülmesini ve etrafımızdaki dünyanın olması gerektiği gibi verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Hata Ağacı Analizi Ne Zaman Kullanılır?

Hata ağacı analizi sistemin tasarımı sırasında veya işletme sırasında yapılır. Amaç, arıza yapma veya büyük bir olaya neden olma olasılığı yüksek olan alt sistemleri ve bileşenleri, bunlar gerçekleşmeden önce artırmaktır.
Tek başına veya FMEA analizinin bir tamamlayıcısı olarak uygulanır.

FTA’yı kim ve neden kullanır?

Genel olarak, hata ağacı analizi gelecekteki arızaları önlemeye ve yeni iş akışları, ürünler ve hizmetler için kritik endişe alanlarını belirlemeye yardımcı olur. Bu nedenle çeşitli endüstriler FTA’yı güvenlik analizi ve risk azaltma için bir yöntem olarak kullanmaktadır:

 • Havacılık, uzay ve savunma operasyonları
 • Güç üretimi ve sistem güvenliği
 • Siber güvenlik sistem analizi
 • Özel kimyasal üretimi
 • Sağlık hizmetleri ve eczacılık
 • Çevre çalışmaları ve afet yönetimi

Burada bir tema fark ettiniz mi? Bunlar, bir şeylerin ters gitmesi halinde insanların hayatları üzerinde önemli etkileri olacak sektörlerdir. Bir uçak düştüğünde veya bir sağlık cihazı olması gerektiği gibi çalışmadığında, hayatların kaybedilmesi veya diğer trajik olayların yaşanması riski yüksektir. FTA, bu endüstrilerin bu yüksek riskli faaliyetleri güvende tutmak için kullandıkları yöntemdir.

Hata Ağacı Analizi neden çaba göstermeye değer?

FTA, çok fazla matematik ve problem çözme içeren teknik bir konu olur. Ancak bu konuyu öğrenmenin ve işinizde kullanmanın bazı olağanüstü faydaları vardır. O:

 • Sistemlerinizi analiz etmenize, anlamanıza ve geliştirmenize yardımcı olur
 • Her seferinde bir hatayı çok sistematik bir şekilde ele almanızı sağlar
 • Çeşitli sistemlerin ve bunların birbirleriyle ilişkilerinin bir değerlendirmesini yapar
 • Sadece onarıma değil, arızanın temel nedenine odaklanır
 • Onarımlarınızı arıza oranlarına ve yıkıcı arızalara yol açan sorunlara göre önceliklendirir
 • Her bir sistemin arıza olasılığına uygun olarak bakımın tasarlanmasına ve planlanmasına yardımcı olur
 • İnsan hatasını dikkate alır

Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda, FTA’yı analiz araç kutunuza eklemek çok mantıklı. Bununla birlikte, geleceği görme ve bir şeyleri tahmin etme gücüne sahip olursunuz.

Hata Ağacı Analizi Türleri

Standart Hata Ağacı Analizi mevcut tek yöntem değildir. FTA’nın diğer uzantıları belirli kullanım durumları ve sektörler için geliştirilmiştir. Bu uzantılar, standart hata ağaçları tarafından kolayca ifade edilemeyen özellikleri görselleştirme yeteneğine sahip olacaktır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Dinamik FTA: Dinamik Hata Ağaçları (DFT), karmaşık sistem bileşenlerinin davranışlarını ve etkileşimlerini modelleyerek standart hata ağaçlarını genişletir.
 • Onarılabilir FTA: Onarılabilir Hata Ağaçları (RFT), sistem bileşenlerinin karmaşık bağımlı onarımlarını tanımlama imkanı sunarak FTA modelini geliştirir.
 • Genişletilmiş FTA: Çok durumlu bileşenleri ve rastgele olasılıkları dikkate alır.
 • Bulanık FTA: Bulanık küme teorisi adı verilen karmaşık bir matematiksel kavram ile tahmin edilmesi zor olan (rüzgar veya hava durumu gibi) güvenilmez faktörleri dikkate alır.
 • Durum-olay FTA: SEFT Sıradan hata ağaçlarının modelleyemediği dinamik davranışları analiz etmek için kullanılır.

Diğer analitik yöntemlerle karşılaştırıldığında Hata Ağacı Analizi

FTA piyasadaki tek analitik metodoloji değildir. Nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için diğerlerine bir göz atalım.

FMEA

FTA arıza noktalarını değerlendirmek için yukarıdan aşağıya bir yöntem kullanır. Arıza Modları ve Etki Analizi veya FMEA ise aşağıdan yukarıya bir yaklaşım kullanır. Önce arızaya bakmak yerine her adımda arızaya neden olacak neyin yanlış gideceğini sorgular.

Ayrıca FMEA, FTA’nın yaptığı gibi farklı olaylar veya koşullu olaylar arasındaki ilişkiye bakmaz. Bu nedenle FTA daha karmaşık ancak kapsamlı bir analizdir.

FMECA

Hata modu etkileri ve kritiklik analizini (FMECA) kavramak kolaydır. FMEA gibidir, ancak bir kritiklik analizi veya sıralı liste ekler. FMEA, uzun bir “ya olursa” listesine bakar FMECA, işinizi daha iyi planlayabilmeniz ve önceliklendirebilmeniz için arızaları sıralamanıza olanak tanır.

ETA

Olay ağacı analizi belirli sorulara odaklanır ve bunları çok basit bir şekilde yanıtlar. Ayrıca, hata ağacı analizinin sahip olduğu genel kullanıma sahip değildir. Genellikle finans sektörlerinde kullanımı yaygındır.

bakım yönetim sistemi

Sonraki Adımlar

Hata Ağacı Analizi hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji