22 Eylül 2022

Makina Bakım Onarım

Makine Bakım ve Onarım Programları

Günümüzde birçok firma tarafından makine bakımı yapılmaya başlanmıştır. Özellikle son yıllarda makine teknolojisinin birçok alanında yeni ürünler ortaya çıkmaya başlamıştır. Makina Bakım ve Onarım Programları ile bu teknolojiye daha kolay ayak uydurabilirsiniz. Hızlı bir yükseliş dönemine giren makine sanayi de bu süreçten payını aldı. Pek çok ürünün arızalanması da beraberinde gelecek sorunlardan bir tanesiydi. Son dönemlerde bakım ekiplerine atanan iş emirlerinde ciddi bir artış gözlemleniyor.

repairist_demo_banner6

Neden Makina Bakım Onarım Programları Kullanmalı?

Makinelerde birçok farklı noktada arızalar oluşur. Bu nedenle, makine bakım izleme programlarının kurulması ciddi bir avantajdır. Özellikle farklı çeşitlerde makine arızalarında onarım açısından takip sisteminiz sizin için güçlü bir avantaj olacaktır.

Arıza Yönetim Sistemini Kullanın

Motorun tüm görevlerini ve işlevlerini, özellikle de yanlış bir hareket gözlemlemeniz gerekir. Motor kapağını her zaman sonlandırmak için tahmini bir arıza yönetim sistemi kullanmalısınız.

Makina bakım programında elektriksel bağlantı uçları başta olmak üzere tüm elektrik aksamlarındaki sorunlar çözülür. ve her türlü kablo işlemlerinde, özellikle de bu problemlerin oluştuğu kablolarda herhangi bir problemi çözmek mümkündür.

Sizin İçin Güvenlik Ne Kadar Önemli?

Sorunun çok zor olduğu yerlerde emniyet anahtarı gibi hasarlar için teknolojik bir ürüne ihtiyacınız var. Bu, makina bakım ve onarım izleme yazılımıdır.

Yağ Sorunlarından Kaçının

Yağların farklı özellikleri olduğu için tüm yağların tanımını bilmeniz gerekir. Ancak basit bir şekilde bakım ve onarım takip programı sizi bundan dolayı oluşacak her türlü yağ işlemi ve hata konusunda bilgilendirir.

Yağların doldurma oranını ve bazı kritik sayısal verileri anlamak için bir makina uzmanı olmanız gerekir. Fakat aynı şekilde fabrika bakım programı size bu verilerin çözülmüş halini grafikler üzerinde göndererek sizin adınıza sorun olup olmadığını inceler. Repairist gibi makinalarınızın bakım ve onarımını da en basit ve en güvenli yöntemle takip edebileceğiniz teknolojik çözümleri incelemekte bırakmanızda fayda vardır.

Makina bakımı nedir?

Makina Bakım Onarım, bir tesisteki mekanik varlıkların çalışır durumda tutulmasının yoludur. Mekanik bakım onarım, bu bakım yönteminin kullanıldığı alanlardan biridir. Makine bakımı, ekipmanın düzenli servisini, rutin kontrolleri, onarım çalışmalarını ve aşınmış veya işlevsiz parçaların değiştirilmesini içerir. Bakımı yapılacak makineler, hem ağır hizmet tipi endüstriyel ekipmanları hem de basit elle çalıştırılan makineleri içerir.

Makinelerin bakımı, önleyici  ve  kestirimci bakımda olduğu gibi proaktif olarak da yapılabilse de, sıklıkla reaktif olarak gerçekleştirilir. Önleyici bakım, düzenli olarak programlanmış servis aracılığıyla varlıkları iyi durumda tutar; kestirimci bakım, sorunları bir arızayla sonuçlanmadan önce tespit etmek için ekipmanın izlenmesine dayanır.

3 tip makine bakım işçisi vardır

Çoğu endüstriyel ortamda, bakım sürecine dahil olan birkaç farklı personel türü vardır.

1. Makine mekaniği

Makinecinin görevleri arasında gerekli bakımları yaparak endüstriyel makinelerin çalışır durumda kalmasını sağlamaktır. Konveyör sistemleri, paketleme ekipmanları, üretim makineleri vb. dahil olmak üzere çeşitli ekipman türlerini bakım ve onarımını yaparlar. Makine mekaniği tipik olarak gelişmiş tanılamaya dahil değildir. Mekanik Bakım Onarım herhangi bir teşhis çalışması yapıldığında, görsel incelemedir.

2. Bakım teknisyenleri

Bir  teknisyen, bir tamirciden farklıdır, çünkü onlar bakımın teşhis tarafına daha fazla odaklanırlar. Neden arızalı olduğunu belirlemek için bilgisayar ve enstrümantasyon kullanarak ekipmanı incelerler. Ardından soruna bir çözüm önerirler. Onarımları kendileri yapar veya göreve bir tamirci atarlar.

3. Değirmenciler

Değirmen yazarları, makine mekaniğinden daha geniş bir mesleki odak noktasına sahiptir. Onarım ve bakım işlerini yaparken aynı zamanda tesis içindeki varlıkları kurarlar. Monte eder, söker ve taşırlar.

Makine bakımı örneği

Otomotiv parçaları imalatı, çelik araba parçaları yapmak için birçok otomatik makine kullanır. Örneğin, otomobil gövdesi parçaları üretim süreçleri, çeliği 3B araç kapıları, şasi ve motor parçalarına dönüştürmek için damgalama presleri, kaynak makineleri ve konveyör sistemleri kullanır.

Bu makinelerin her birinin, işlevini tam olarak doğru zamanda tam olarak doğru şekilde yerine getirmesi için mükemmel bir şekilde kalibre edilmesi gerekir. Bir makine görevini doğru bir şekilde yerine getirmezse, tüm üretim sürecini kolaylıkla bozar. Bu nedenle, tek bir sistem arızası, sorun tespit edilip düzeltildikçe maliyetli aksama süresine neden olacaktır.

Kısa bir arıza süresi, durmuş üretkenlik nedeniyle önemli kayıplara neden olacaktır. Her bir varlığın gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için düzenli olarak rutin bakım gerektirir. Önleyici bakım, olası sorunları giderilmesi pahalı bir arızaya yol açmadan önce çözerek otomotiv parça üreticilerine de yardımcı olur.

Makine bakımını kullanan 6 endüstri

Ağır ekipmana dayanan herhangi bir endüstri, makine bakımı kullanır.

Plastik ürün imalatı

Enjeksiyon kalıpları, ekstrüzyon makineleri, şişirme kalıplama makineleri, plastik granülatörler, vakumlu şekillendirme makineleri imalatta kullanılır. Trim presleri ve diğer plastik kalıplama ekipmanları düzenli bakım gerektirir.

Otomotiv üretimi

Otomotiv parçaları üreticileri ve motorlu araç montaj süreçleri, çok çeşitli otomatik ekipman kullanır. Robotik kaynak makineleri, konveyör sistemleri, çerçeve ve mafsallı kıskaçlar, bilyalı pim silindirleri ve pnömatik tutucular sıklıkla bakım gerektirir.

Rafineriler

Fırınlar, kazanlar, ısı eşanjörleri, tanklar, reaktörler, kompresörler ve pompalar üzerinde makine bakımları yapılmaktadır.

Yemek üretimi

Konveyör sistemleri, ocaklar, fırınlar, fritözler, dolum makineleri, pompalar, dekorasyon ekipmanları ve diğer makineler gıda sektöründedir. Çeşitli depolama ve paketleme ekipmanları, endüstriyel gıda üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Çelik Fabrikaları

Çelik fabrikaları, yüksek fırınlar, elektronik ark fırınları, tekerlekler, makaralar, tornalar, silindirler ve diğer ağır ekipman türlerini korur.

Giyim üretimi

Hazır giyim endüstrisi, çok çeşitli dikiş makinelerinden, elektronik kesicilerden, örgü makinelerinden ve pres makinelerinden yararlanmaktadır.

Makine bakım sertifikaları ve eğitimi

Makine bakımı konusunda eğitim, çok çeşitli ticaret okulları, topluluk kolejleri ve üniversiteler aracılığıyla verilmektedir. Mekanik Bakım Onarım konusu alınan bir diğer sertifika türleri arasındadır. Bu eğitim programları tarafından sağlanan kurslar, bireyleri endüstriyel makinelerde her türlü bakımı yapmaya hazırlamak için tasarlanmıştır. Bu programlarda ders materyalinde ustalaştığının kanıtı ya bir derece ya da sertifikadan oluşur.

Bir eğitim programı aracılığıyla sertifika kazanmanın yanı sıra, Society for Maintenance & Reliability Professionals (SMRP) tarafından bir sınav yoluyla daha fazla sertifika verilmektedir. Sınavı geçen makine bakım personeli  Sertifikalı Bakım ve Güvenilirlik Uzmanı (CMRP)  sertifikası alır.

Bu sertifika programı ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) tarafından akredite edilmiştir. Makine bakım uzmanlarının iş, ekipman güvenilirliği, organizasyon, liderlik, iş yönetimi ve üretim konusundaki anlayışlarını ölçer.

Büyük ya da küçük ölçekli işletmeler günümüz çağında makinalara ve donanımlarına büyük oranda yatırım yapmaktadırlar. Dolayısıyla bu yatırımın karşılığını almak istemektedirler. Tesisler ve tesislerde bulunan makinaların arıza durumları veya makinelerin kapasitesinin altında çalışması durumda önemli kayıplara sebep olmaktadır. Sıfır hataya ulaşabilmenin doğrultusunda geliştirilen makine bakım yönetim sistemi bu noktada devreye girmektedir.

repairist_demo_banner3

Sonraki adımlar

Makina Bakım Onarım hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Makina Bakım Onarım Programı ve Mekanik Bakım Onarım hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.