13 Haziran 2023

Önleyici Bakım Programı

Önleyici Bakım Programı

Etkili bir önleyici bakım programı oluşturmak ister misiniz? Bakım konusunda proaktif bir yaklaşıma güvenmek, reaktif bakımın yüksek maliyetlerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede, her yıl onlarca ila yüz binlerce dolar tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Doğru kaynaklara sahipseniz önleyici bakım programı başlatmak zor değildir. Bazı değerli bilgilerle başlayalım size sadece birkaç basit adımda ilk önleyici bakım programınızı nasıl kuracağınızı göstereceğiz. Ancak önleyici bakım uygulamasının ayrıntılarını incelemeye başlamak için, önleyici bakım programı kavramı ve önemi konusunda yeterli bilgiye sahip olduğumuzdan emin olalım.

Bakım Onarım Yönetim Yazılımı

Önleyici Bakım Programı Nedir?

Önleyici bakım programı, ekipman arızasını önlemek için kritik varlıklarda düzenli olarak gerçekleştirilen bir dizi planlı bakım görevidir. Ekipman zaten arızalandığında gerçekleşen reaktif bakımdan farklı olarak PM, varlıkları optimum çalışma düzeninde tutmak için varlık bakımına proaktif bir yaklaşım benimser. Etkili bir önleyici bakım planı, arıza sürelerini önlemenize, tasarruf etmenize ve güvenlik konusunda yardımcı olur. Bununla birlikte, önleyici bakım programının nasıl oluşturulacağına dair adım adım bir kılavuz hazırlayalım.

Önleyici Bakım Nasıl Oluşturulur?

Özelleştirilmiş bir önleyici bakım programı oluşturmak, tedarik zinciri departmanınıza yapabileceğiniz en iyi uzun vadeli yatırımlardan biri olabilir. Düzeltici bakımdan tasarruf edilen tüm paranın yanı sıra, bakım ekibiniz daha az kriz anıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Bir PM programı oluşturmanın adımları aşağıda özetlenmiştir.

1: Varlıkları Bakım İhtiyaçlarına Göre Önceliklendirin

Şirketinizin en kritik ekipmanlarının bir listesini yapmanızı ve PM programına bunlarla başlamanızı tavsiye ederiz. Özellikle de ilk kez proaktif bir bakım planlaması yapıyorsanız.

Bu, proaktif bir iş akışına geçiş yaparken sizin ve ekibinizin yavaş başlamasına olanak tanıyacaktır. Bunun da ötesinde, bu fikri ekibinizdeki üst düzey yöneticilere sunmanız gerekirse, sadece birkaç varlıkla başlayarak değeri daha hızlı kanıtlayabileceksiniz

Genel olarak, önleyici bakım programından en fazla fayda sağlayacak makineler şunlardır:

1. Operasyon fonksiyonu ve kuruluşun başarısı için hayati öneme sahip olanlar
2. Rutin bakım ile önleyebileceğiniz arıza modlarına sahip
3. Yüksek onarım ve değiştirme maliyetlerine sahip
4. Zaman geçtikçe başarısız olma olasılığı daha yüksektir

Bu, beklenmedik şekilde arızalanmaları halinde hem zaman hem de para açısından çok fazla kaynak gerektirir. Arıca ekipman parçalarını seçerek şirketinize uzun vadede en yüksek getiriyi sağlayacağınız anlamına gelir. Önleyici bakıma yatırım yaptığınızda, öngörücü bakım rutinine göre çok daha yüksek olma eğiliminde olan reaktif bakım maliyetlerinden kaçınmış olacağınızı unutmayın.

Varlıkları seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bir husus daha var. Bu da daha yeni makineler seçerseniz getirinizin daha yüksek olacağıdır. Kullanım ömrünün sonuna yaklaşan bir ekipmanı seçmek, değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırmayacaktır.

2: Her Varlık Hakkında Geçmiş Verileri Toplayın

Önleyici bakım planınıza hangi ekipmanı dahil etmek istediğinize dair kabaca bir fikir edinin. Artık her bir varlığın son birkaç yıl içinde geçirdiği tüm iş emirleri ve plansız duruş süreleri hakkında veri toplamanın zamanı geldi.

Her bir varlığın ne tür sorunlarla ve ne sıklıkla karşılaştığını doğrulayın.

Bu size önleyici bakım çalışmalarına ne kadar harcama yapmanız gerektiği konusunda bir bakış açısı kazandıracaktır. Ayrıca varlığın yaşını ve amortisman oranını da dikkate almalısınız.

Şu anda bir CMMS kullanmıyorsanız, muhtemelen bu geçmiş verileri bir Excel CSV dosyasına veya başka tür bir bakım günlüğüne kaydetmiş olacaksınız.

Varlıkların bakım geçmişi hakkında önemli verilere sahip olmadığınızı varsayalım. Böylece bir sonraki adım önleyici bakım planını oluşturmak için gerekli bilgileri toplamanıza yardımcı olur.

3: Varlıkların Bakım İhtiyaçları Hakkında Tahminler Yapın

Her varlık, çalışma ömrü ve bakım ihtiyaçları açısından büyük farklılıklar gösterir. Bu nedenle, bakım kontrol listelerini oluşturmadan önce her ekipmanın özelliği hakkında bilgi toplamalısınız.

Ana bilgi kaynağı, varlığın Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) tavsiyeleridir. Bu, üretici tarafından sağlanan ve gerekli bakım için programları, kritik yedek parçaların kullanımını ve temel bakım çalışma talimatlarını içeren bir el kitabıdır.

Ekipman üreticileri, şirket içi testlerden ve saha testlerinden elde edilen muazzam miktarda istatistiksel veriye sahiptir. Bu nedenle OEM’i bu şekilde belirlerler.

Bir başka mükemmel değerli bilgi kaynağı da bakım ekibinizdir. Bir bakım müdürü olarak, bazı bilgileri yalnızca bakım teknisyenleri, makine operatörleri ve makineleri doğrudan kullanan diğer profesyonellerle konuşarak elde edebilirsiniz.

4: İlk Önleyici Bakım Planını Bir Araya Getirin

Geçmiş verileri analiz ettikten, OEM’den gelen önerileri doğruladıktan ve saha teknisyenlerinizle konuştuktan sonra, bilgileri düzenleme zamanı gelmiştir.

Her bir varlık için tüm önleyici bakım görevlerini ve bu görevlerin her birini belirli bir ekipman parçası üzerinde ne sıklıkla gerçekleştirmeniz gerektiğini yazmalısınız.

Teknisyenin tam olarak ne yapması gerektiğini bilmesi için belirli görevler için ek notlar eklemek genellikle kötü bir fikir değildir. Önleyici Bakım Denetimlerinin Sıklığı için başka bir kaynak.

Bu ilk varlık yönetimi planını hazırladıktan sonra, bu bakım işlemlerini uygulamaya koymaya başlayabilirsiniz.

5: İlerlemeyi Doğrulayın ve Gerektiğinde Ayarlayın

Bakım ekibiniz bu optimize edilmiş iş akışına alıştıkça, siz de ilerlemeyi izleyecek ve ayarlamalar yapacaksınız.

Aldığınız sonuçlara göre düzenli ayarlamalar yapmayı bekleyebilirsiniz. Bu, yaptığınız yatırımdan en iyi getiriyi elde etmenize yardımcı olacaktır.

Yaygın tuzaklardan biri, çok fazla önleyici çalışma planlamak ve buna ihtiyaç duymayan varlıklara çok fazla önem vermektir. Durumun böyle olduğunu fark ederseniz, gerekli düzeltmeleri yapın.

İyi haber şu ki, modern bir CMMS yazılımı ile bu kararları vermek için ihtiyacınız olan tüm önemli verilere erişebilirsiniz. Tek yapmanız gereken

CMMS’inize giriş yapın, PM planınızda yer alan varlıklar için varlık kartları açın. Varlık raporunu açın, bu verileri görselleştirmenize yardımcı olmak için aydınlatıcı grafikler ve önemli noktalar gösterecektir. Varlık üzerinde ne kadar önleyici çalışma yapıldığına odaklanmalısınız. Ayrıca PM planına başladığınızdan bu yana herhangi bir varlık arızası olup olmadığını da doğrulamalısınız.

Varlık birkaç önleyici çalışmadan geçtiyse ve bir kez bile arızalanmadıysa, önleyici bakım kontrol listesi olması gerektiği gibi çalışıyor demektir. Bu varlık için gerekenden daha fazla iş planlı olması da mümkündür. Bu durumda, çalışma koşullarından ödün vermeden PM kontrol listesini azaltabilirsiniz.

Varlık arızalar yaşadıysa, muhtemelen daha düzenli PM çalışması planlamanız gerektiği anlamına gelir. Ancak ekstra önleyici çalışma planlamadan önce, arızalara neyin neden olduğunu araştırmak iyi bir fikirdir. Bazen sorun, kolayca düzeltebileceğiniz belirli bir parçadan kaynaklanır ve tüm varlık için bakım planlamanız gerekmez.

İlk PM programınızın asla mükemmel olmayacağını unutmayın – ve bu gayet normaldir. Bakım yazılımından edindiğiniz bilgiler ve teknisyenlerinizden aldığınız geri bildirimlere bakın. Buna göre önleyici bakım planınızı ayarlamaya hazır olduğunuz sürece endişelenmenize gerek yoktur.

6: Önleyici Bakımınızı Genişletin

İlk önleyici bakım programı ile ekibinize yeni bakım yaklaşımını tanıma şansı verir. PM programını optimize etmek için önleyici bakım yazılımını nasıl kullanacağınızı anlama şansı da elde edersiniz.

Sadece birkaç varlıkla başlamak size şirketinizin kârlılığı ve operasyon iş akışı üzerindeki önemli etkiyi kanıtlama şansı da verir.

İster şirketten onay almanız gerekiyor olsun, ister önleyici bakım planlama sonuçlarınızı test etmek istiyor olun. Bu noktada bunu yapabileceksiniz.

Durum gerçekten böyleyse, bu adımları tekrarlamanın ve PM programınızı genişletmenin zamanı gelmiştir. Böylece önleyici bakım programlarının daha da büyük faydalarını görebilirsiniz.

Önleyici Bakım Uygulaması Nasıl Optimize Edilir?

Bu noktada, önleyici bakım programının nasıl oluşturulacağı konusunda oldukça iyi bir fikriniz var. Ancak ekip üyelerinizin bunu uygulayabileceğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Her bir varlık için gerekli önleyici bakım görevlerinin listesini oluşturun. Bunları bakım ekibinize atamanın ve sihrin gerçekleşmesine izin vermenin zamanı geldi.

Bu, ekibinizin ihtiyaç duyacağı her şeyi içeren ve kullanımı kolay bir gösterge paneli sunmak anlamına geliyor.

PM takvimi, ekibinize açık ve yaklaşan işler hakkında gerçek zamanlı bir genel bakış sağlar. PM planlamasını otomatikleştirir ve yöneticilerin basit bir sürükle bırak işlemiyle son tarihleri değiştirmesine olanak tanır.

Teknisyenler mobil yazılım çözümünü kullanarak sahadayken tamamlanan işleri kolayca kaydeder. Bu sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda bazı bilgileri kaçırma olasılığını da azaltır.

bilgisayarlı bakım yönetim sistemi

Önleyici Bakım Programı Oluşturmaya Hazır mısınız?

Önleyici bakıma yatırım yapmanın paha biçilmez faydaları vardır. Bunlardan bazıları şunlardır

  • Kritik ekipmanlarınızın ömrünü uzatmak
  • Şirketinizin bakım iş akışını iyileştirme
  • Planlanmamış makine duruş sürelerinin azaltılması
  • İşyeri güvenliğinin artırılması
  • Maliyetli reaktif bakım sayısını azaltmak

Önleyici bir bakım planına sahip olmak doğru yönde atılan büyük bir adımdır. Ancak çabalarınızın boşa gitmesine izin vermemelisiniz. Bir CMMS ile elde edeceğiniz gözetim ve kontrol, özenle hazırlanmış önleyici bakım programınızdan son damlasına kadar faydalanmanızı sağlayacaktır.

Sonraki Adımlar

Önleyici Bakım Programı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji