Plansız Bakım Nedir

Plansız Bakım, çok sayıda yedeği olan, kolayca tamir edilebilen, daha az makine ile üretilen tesis ve atölyelerde uygulanan bir bakım türüdür.

Makine Arızası Olduğunda Müdahale Edilir

Plansız bakım sistemlerinde, makine arızalandığında anında müdahale işlemleri gerçekleştirilir.

Bu bakım sistemlerinin hem bakım hem onarım maliyetleri çok düşüktür. Bakım onarım işlemleri için ihtiyaç duyulan personel sayısı daha azdır. Bu yöntemde işletmelerde bakım sadece arıza süresinde yapılır. Bu sebeple onarım sırasında üretim kaybı oldukça fazladır, dolayısıyla fabrikaların kaybı buna orantılı olarak artar.

Plansız Bakımın Dezavantajları Nelerdir?

 • Plansız bakımda, arızalar her an meydana gelebilir. Üretim planlamasında günlük süreci etkileyecek her arıza, planlı üretimi de engeller. Bu, arızanın büyüklüğü ile orantılı olarak günlük üretim kaybına neden olabilir.
 • Plansız bakımlarda bir diğer önemli konu da güvenlik riskidir. Makinelerdeki herhangi bir parça arızalandığında, kontrol kaybedildiğinde, makine hiçbir şekilde çalışmayabilir ve daha da önemlisi çalışan güvenliği bile tehlikeye girebilir. Arızanın incelenmesi sırasında bazen ayarlamalar yapılırken yaralanmalar meydana gelebilir.
 • Her makine planlı üretimin aracıdır. Bu nedenle, makine planlanmamış kontrolden çıkabilir. Arızanın meydana geleceği önceden bilinmiyorsa, üretim planlaması bu süreçten olumsuz etkilenebilir.
 • Fabrikalar için belki de en kötü kısım üretim kaybı ve üretimin gecikmesidir. Üretim planlamasında olası arızalar için yedek makine yoksa üretim gecikebilir veya üretim tamamen durdurulabilir. Bu tür bir arıza ihmal edilirse, daha büyük maddi hasarlara neden olabilir.

Sonraki adımlar

Fabrikalarda bakım işlemlerini planlı bir şekilde yapmanızı sağlayan ve üretim planlamasında aracı olan makinelerin sağlıklı üretimler yapmasını sağlayan Repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım stratejileri hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, Repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.

Yorum Yok

  Yorum Yap

  ×

  WhatsApp - Aybit Teknoloji

  × Nasıl yardımcı olabiliriz?