10 Şubat 2022

Sürdürülebilir Bakım Nedir ve Neden Önemlidir?

Sürdürülebilir Bakım Nedir

Varlıklarınızın bakımıyla ilgili tüm görevlere çevre dostu uygulamalar atayabilirsiniz. Ancak sürdürülebilir bakım bundan daha fazlasıdır. Savurgan uygulamaları ortadan kaldırmaya, maliyetlerinizi düşürmeye ve eylemlerinizin sosyal etkisini azaltmaya odaklanmıştır. Bunu akılda tutarak, size rehberlik edecek ilkelerle birlikte sürdürülebilir bakımın bazı temellerine burada değineceğiz. Peki sürdürülebilir bakım nedir?

Sürdürülebilir Bakım

Bu bakım, ekipmanınızı ve varlıklarınızı daha uzun süre kullanımda tutmakla ilgilidir. Bununla birlikte, birçok bakım görevi, çevre üzerinde zararlı etkisi olan malzeme gerektirir. İstenmeyen ve tehlikeli yan ürünler üretebilen malzeme ve enerjinin kullanımını da gerektirir.

repairist_demo_banner7

Sürdürülebilir bakımı uygulamak için, bir varlığın yaşam döngüsünü uzatmak için gereken bakımın etkisine çevresel bir bakış açısıyla bakmalısınız. Belirli bakım faaliyetlerinin çevresel etkilerini dikkate almalı ve ardından bunları, varlığın değiştirilmesi veya önleyici bir bakım stratejisinden reaktif bir bakım stratejisine geçiş gibi alternatif çözümlerin etkisiyle karşılaştırmalısınız. 

Bakım görevlerinizin sürdürülebilirliğini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken ana hususlar şunlardır: 

  • Bakım döngüsü ve bir bakım görevinin etkisinin, onu tekrar ettikçe nasıl büyüdüğü. 
  • Faaliyetin, kullandığınız enerji miktarı, oluşturduğu kirleticiler ve atıkların tehlikeliliği açısından etkisi. 
  • Kullandığınız bakım ürünlerinin (çözücüler ve gres gibi) çevreye etkisi.  

Varlığın yaşam döngüsü boyunca, belirli bir bakımın etkisi hakkında bilginiz olduğunda, bunu alternatif eylemlerle karşılaştırarak nasıl iyileştireceğinizi düşünürsünüz.   

Sürdürülebilir bakım neden önemlidir? 

Sürdürülebilir bakımın temel amacı, atıkları ortadan kaldırırken çevre üzerindeki etkisini azaltmaktır. Ancak bakım ve verimlilik bir araya geldiğinde işletmenizin performansını çevresel, sosyal ve ekonomik olarak artırabilirsiniz. 

Çevresel olarak sürdürülebilir bakım, emisyonları azaltmanıza, hava kalitesini iyileştirmenize ve atıkları azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca varlık ömrünü uzatır ve enerji maliyetlerini azaltırsınız. Örnek olarak, önleyici bakımhammadde kullanımını %20 ve araç emisyonlarını %30 oranında azaltmanıza yardımcı olabilir .    

Sürdürülebilir bakımın önemli sosyal faydaları da vardır. Çalışanlarınızın sağlık ve güvenliğini iyileştirerek ve işinizin yerel topluluk üzerindeki olumsuz etkilerini azaltırsınız.

Uyumluluğu artırmanıza, kullanım oranlarını iyileştirmenize, gereksiz bakımı önlemenize yarar. Cezalar, arıza süreleri ve arızalarla ilgili maliyetleri azaltmanıza yardımcı olabileceğinden, sürdürülebilir bakımın ilişkili ekonomik faydalar da vardır.  

Sürdürülebilir bakımı nasıl uygularsınız? 

Daha sürdürülebilir bir bakım işlevi oluşturmanın ilk adımı, daha geniş bir ekibin katılımını sağlamak ve neden değişiklik yaptığınızı açıklamaktır. Ekibinizden bazıları değişikliklere aktif olarak katılırken, ekibin kalanı yalnızca diğerlerinin sorumlu davrandığını gördüklerinde aktif olacaktır.  

Değişikliklerin nedenlerini açıkladıktan sonra, bakım görevlerini nasıl gerçekleştirdiğinize eleştirel olarak bakabilir ve iyileştirmeler yapmaya başlayabilirsiniz.   

Gereksiz kullanımı önleyin 

Dikkate alınması gereken ilk şeylerden biri, belirli bir varlığın bakımının gerekli olup olmadığıdır. Gerekli değilse, performansta kayda değer bir düşüş yaşamadan bakım görevlerinin sıklığını nasıl azaltacağınızı düşünmelisiniz. Ayrıca kendinize, bakım görevini çevresel etkiyi ve gelecekteki bakım sıklığını azaltan daha verimli bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi sormalısınız. 

Yeniden kullanmaya uygun kaynakları kullanın 

Bakım görevleri için kullandığınız kaynakların ve malzemelerin yeniden kullanıma uygun olduğundan da emin olun. Örneğin, elektrik gerektiren işler için sürdürülebilir enerji kaynakları kullanmak mümkündür. Belki de verimliliği etkilemeden belirli faaliyetler için makine gücü yerine insan gücünü kullanabilirsiniz. Artık bakım çalışmaları sonucunda üretilen atıkları yeniden kullandığınızdan veya uygun şekilde geri dönüştürdüğünüzden emin olursunuz. 

Sınırlı kaynakları akıllıca kullanın  

Bazen sınırlı kaynakları kullanmak zorunda kalırsınız. Yine de bu kullanımı planlı ve sürdürülebilir bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin, kullandığınız elektrik veya malzeme miktarını azaltmak için bir görevi daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Daha az enerji tüketen ekipman veya yağ bazlı veya solvent bazlı alternatifler yerine su bazlı boyalar gibi çevre üzerindeki etkiyi azaltan malzemeler kullanabilirsiniz.  

Sürdürülebilir bakım örnekleri nelerdir? 

Sürdürülebilir bakımı uygulamak zor, yenilikçi veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. İşinizde yapabileceğiniz bazı basit ve uygun maliyetli değişiklikler vardır. Örnek olarak, tuvaletlerin ve lavabo sensörlerinin kurulumu, su israfını azaltmanın basit bir yoludur.  

Akkor ampullerden kompakt floresan lambalara geçerek elektrik kullanımını da %75 oranında azaltabilirsiniz. Ardından, yeni ışıklarınızı kullanılmadıklarında kapatmak için koridorlara ve işletmenin daha az kullanılan diğer alanlarına sensörler yerleştirebilirsiniz.   

Atabileceğiniz bir diğer basit adım, verimli bir geri dönüşüm planı oluşturmak ve kullanmaktır. Teknisyenlere ve işçilere neyin geri dönüştürülebileceğini açıklamak ve eğitim vermektir.

repairist_demo_banner3

Bakım yazılımı size nasıl yardımcı olabilir? 

Yazılım, daha sürdürülebilir bakım görevlerine geçiş yapmanıza yardımcı olabilir. repairist, tüm bakım faaliyetlerinizi izlemenize, planlamanıza ve düzenlemenize ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını takip etmenize olanak tanır, böylece eğilimleri belirleyebilir ve iyileştirme alanları bulabilirsiniz.  

repairist, operasyonlarınızın daha sorunsuz çalışmasını sağlamanın yanı sıra çevreci olmanıza da yardımcı olabilir. Önleyici bakımınızı optimize etmek, binaları ve varlıkları en yüksek verimlilikte çalışır durumda tutmanıza olanak tanır. Mobil uygulama, teknisyenlerinizin bilgilere hızlıca erişmesini sağlar. Böylece kağıt fazlalıkların zararlarından etkilenmemiş oluruz.  

Teslimat sayısını ve karbon etkisini azaltabilmeniz için akıllı yedek parça yönetimi de vardır; IoT ile otomasyon ise daha az enerji kullanan ve paradan tasarruf sağlayan daha çevreci yapılar oluşturmanıza yardımcı olur.    

Sonraki adımlar

Sürdürülebilir Bakım Nedir konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.