18 Ocak 2022

Altyapı Bakımı Nedir?

Altyapı Bakımı Nedir

Altyapı projelerinin tamamlanması yıllar alabilir ve on milyonlarca dolara mal olabilir, bu da “Bu devasa toplu yatırımların geri dönüşünü nasıl sağlayabilirsiniz?” sorusunu gündeme getirir. Çözüm, altyapı bakımıdır, peki altyapı bakımı nedir? Altyapı bakımına bakmadan önce, sağlam bir altyapı tanımı öğrenmemiz gerekir.

Altyapı nedir? 

Mümkün olan en geniş tanımla başlayarak altyapı, ticareti desteklemek ve yaşam kalitemizi iyileştirmek için geliştirdiğimiz tesisler, yapılar ve sistemlerdir. Her birinin kendine özgü rolü olan birçok altyapı türü vardır, ancak hepsi bu geniş, temel tanımın kapsamına girer. İnsanlar, tüm altyapıdan sorumlu olanın hükümet olduğunu düşünme eğilimindedir, ancak özel altyapı da vardır. 

repairist_demo_banner2

Kamu

Kamu altyapısı hükümet tarafından geliştirilir, sahiplenir ve işletilir. Şunları içerir: 

  • Ulaşım: yollar, köprüler, demiryolu hatları, limanlar ve havaalanları
  • Enerji: enerji santralleri, elektrik istasyonları ve hatları 
  • Su: barajlar, su kemerleri, kanalizasyon ve arıtma tesisleri 
  • Sosyal: okullar, hastaneler, parklar, yüzme havuzları ve kütüphaneler 
  • İletişim: telekomünikasyon ağları 

Ayrıca, mahkemeler, düzenleyici kurumlar ve polis teşkilatı da dahil olmak üzere hükümetin bulduğu ve yürüttüğü hizmetler vardır. Kamu altyapısının tanımının büyük bir kısmı, açık olması veya halka hizmet sağlamasıdır. Örneğin, herkes yerel kütüphaneyi ziyaret edebilir ve herkes su arıtma tesisinden temiz su içebilir. 

Özel 

Özel altyapı, bir işletmenin temelindeki tesisler, yapılar ve hizmetlerdir. Ticari operasyonları desteklemek için vardır. Örnekler arasında ofis alanı, iletişim sistemleri, yazılım hizmetleri platformları ve şirket yolları sayılabilir. 

Kamu altyapısından farklı olarak burada yalnızca şirket çalışanları veya müşteriler altyapıyı kullanır. 

Altyapı bakımı neden önemlidir? 

Altyapı türleri listesine bakıldığında, açıkça: altyapı, uygarlığın fiziksel yapı taşlarıdır diyebiliriz. Onsuz, hayat koşulları temelde çok güç hale gelir. Doğru altyapı olmadan, muhtemelen burada olmazdınız. Eğer olsaydınız, kesinlikle memnun olmazdınız. 

Bakım, altyapıyı ve buna bağlı olarak modern yaşamın birçok iyi yanını çalışır durumda tutan şeydir. Ayrıca altyapının mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlayarak toplu yatırımlarımızdan iyi bir geri dönüş sağlar. 

Bakım yönetimi yazılımı altyapı bakımını nasıl kolaylaştırır? 

Altyapı bakımı önemlidir, ancak aynı zamanda zordur. Çok çalışmalı, düzgün ve zamanında bakım yapmalısınız. 

Modern bakım yönetimi yazılımı (CMMS), kritik verileri yakalamanıza, güvenli hale getirmenize, paylaşmanıza ve bunlardan yararlanmanıza yardımcı olarak her şeyi çok daha kolay hale getirir. 

Merkezi veri 

Hâlâ kağıt veya elektronik tablolarla bir bakım programı yürütmeye çalışıyorsanız, zaten tüm hayal kırıklıklarını biliyorsunuzdur. 

Kağıtla veri oluşturmak veya paylaşmak zordur, ancak onu kaybetmek çok kolaydır. Bir kağıda karalayabileceğiniz çok şey var, bu yüzden genellikle teknisyenleri verimli çalışmak için ihtiyaç duyduklarından daha azıyla işe gönderirsiniz. Ancak bir kağıt iş emrine çok fazla bilgi sıkıştırabilseniz bile, sizin veya teknolojinizin onu yanlış yerleştirme riski her zaman vardır. Unutmayın, bakım teknisyenleri masa başında çalışmaz. Sahada, basit bir kağıt parçasını kazara kaybetmek veya ona zarar vermek kolaydır. 

Elektronik tablolarla veri oluşturmak kolaydır, ancak hepsini güncel ve düzenli tutmak zordur. Aynı dosyanın iki kopyası, biri bunlardan birinde en küçük değişikliği bile yaptığı anda dosyanın iki versiyonuna dönüşür. Herkes farklı verilerden çalışmaya başlar. 

İyi bir CMMS çözümü, tüm verilerinizi bir araya getirmenize yardımcı olur, böylece bakım ekibindeki herkes aynı, tek “veri kaynağından” çalışır. 

Ve bunlar sadece isteğe bağlı ve önleyici bakım iş emirleriyle ilgili veriler değildir. CMMS’niz, ilişkili parça ve malzeme listeleri ve hatta dijital şemalar ve işletme ve bakım kılavuzları dahil olmak üzere kapsamlı varlık verilerine sahiptir. Altyapınızı korumak için ihtiyacınız olan her şey bu kadardır. 

Planlanmış önleyici bakım 

Varlıklarınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız, tam bir planlanmış önleyici bakım denetimleri ve görevleri setine ihtiyacınız vardır. Küçük sorunları, büyütüp bütçeyi zorlayan sorunlara dönüşmeden önce bulup düzelttiğinizden emin olmanın başka yolu yoktur. 

İyi bir CMMS, önleyici bir bakım programı oluşturmanıza, planlamanıza, atamanıza ve izlemenize yardımcı olur. Denetimlerinize ve görevlerinize karar verdikten sonra bunları şablon olarak yazılıma ekleyebilirsiniz. Ardından, PM’ler oluştururken ve atarken, şablonda bulunan tüm bilgileri hızlıca ekleyebilirsiniz: 

  • Adım adım talimatlar 
  • Özelleştirilebilir kontrol listeleri 
  • İlgili parçalar ve malzemeler 
  • Güvenlik tehlikeleri 
  • Dijital şemalar ve İşletme ve Bakım kılavuzları 

Etkileşimli site haritaları ve kat planları bile ekleyerek, teknisyenleri ihtiyaç duyduğunuz yere hemen ulaştırabilirsiniz. Bir varlık veya ekipman parçası bulmaya çalışan dairelerde dolaşmak yerine, tam olarak nereye gideceklerini bilirler. 

repairist_demo_banner1

Her zaman açık mobil uygulama erişimi 

Oraya vardıklarında, daha da verimli çalışmak için mobil bakım uygulamasını kullanabilirler. Unutmayın, varlıklar büyük olma ve yayılma eğilimi gösterir. İstediğiniz son şey, bir bakım teknisyeninin sahaya gelmesi ve ardından bir sürü sorusu olmasıdır. Mobil uygulama ile ihtiyaç duydukları cevapları alırlar. 

Barkodlarla teknisyenler, doğru varlık üzerinde çalıştıklarını anında onaylar. Mobil cihazlarındaki yerleşik kamerayla barkodun hızlı bir şekilde taranması, açık ilişkili tüm iş emirleri de dahil olmak üzere kritik varlık verilerinin kilidinin açıldığını gösterir. 

Doğrudan görüntü yüklemeleri ile teknisyenler, kapatmadan önce çalışmalarının uzaktan görsel olarak incelenmesini talep eder. Tek yapmaları gereken, iş emrine yüklemeden önce çalışmalarının birkaç hızlı fotoğrafını çekmektir. Bakım ofisine geri döndüğünüzde, bakım lideri, kapatmadan önce yapılan işi kontrol edebilir. 

Sonraki adımlar

Altyapı Bakımı Nedir konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

Repairist, size yardımcı olmak için burada. Altyapı Bakımı Nedir? hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, Repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.