23 Mart 2022

Bakım Onarım veya Değişim

Eski yöntemlerle, bir varlığın bakımını ne zaman durdurmanız gerektiğini veya varlığı değiştireceğiniz zamanı bilmek oldukça zordur. Doğru anı bulmak için çok sayıda farklı veri ve değişkeni analiz etmeniz gerekir. Bu nedenle sonuca ulaşmak büyük dikkat gerektirir. Bakım yazılımı, bakım onarım veya değişim konusunda size yardımcı olacaktır.

Varlıkların ne zaman onarılacağı veya değiştirileceği

Bir varlığı onarmanın maliyeti, varlığın değerinden fazla olduğunda, onu değiştirmeniz gerekir. Aynı şekilde onarım maliyeti varlığın değerinden az olduğunda, varlığı onarırsınız.

Bu işlem, araba sigorta şirketleri tarafından kullanılan yönteme benzer. Kaza sonrasında sigorta şirketi, aracın onarım maliyeti ile aracın değerini karşılaştırır. Onarımı aracın değerini aştığı durumlarda tamirat işleminden vaz geçmek gerekir.

repairist_demo_banner6

Varlık yönetimi için onarım veya değiştirme neden önemlidir?

Varlığı, gereken süreden önce değiştirdiğinizde, ondan yararlanabileceğiniz süreyi çöpe atmış olursunuz. Aracınıza yakıt doldurmak, biraz kullandıktan sonra kalan yakıtı yol kenarına boşaltmak gibi düşünün.

Tam tersi, varlığı çok geç değiştirdiğinizde bunun, işletmeniz üzerinde bazı sonuçları olur:

 •  Kapalı kalma süresi,
 •  Kaza riski,
 •  İşçilik maliyetleri,
 •  Üretim gecikmeleri.

Bunun da ötesinde daha fazla isteğe bağlı iş emri, kaynakları yeniden planlamak ve yeniden tahsis etmek için daha fazla baskı anlamına gelir. Doğru kararı vermek için üç değere ihtiyacınız vardır. Bunlar onarım maliyeti, değiştirme maliyeti ve varlık değeridir. Ama bunları bulmak için dikkatli hesaplama yapmanız gerekir.

Bir CMMS, veri toplamak ve onu hem güvenli hem de erişilebilir tutmak için mükemmeldir. Modern platformlar bulut tabanlıdır, yani her şeyi tek bir yerde tutarak verilerinizin her zaman güncel olmasını sağlar. Kağıtlar üzerinde dolaşan veya elektronik tablo ve e-posta eklerine sıkışmış verilerin tonlarca farklı versiyonuyla çalışarak zaman kaybetmezsiniz. Bir şey değiştiğinde, yeni bir iş emri atanır veya mevcut bir iş emri kapanır, ana veri seti güncellenir. Herkes aynı veri üzerinde çalıştığı için güncel bilgiye sahip olur ve iletişimde kalır. Modern iş emri yazılımı yalnızca verilerinizi toplamak ve korumakla kalmaz, aynı zamanda sıkıştırırlar. KPI’lar ve anlaşılması kolay grafiklerle dolu otomatik oluşturulmuş raporlar ile, bakımın özetini çıkarmış olursunuz.

CMMS yazılımı kullanılarak onarım maliyeti nasıl hesaplanır

Devam eden maliyetler ve tek seferlik maliyetler olmak üzere iki tür maliyet vardır.

Tek seferlik maliyetler şunları içerir:

 • İş gücü
 • İlgili malzemeler ve yedek parçalar
 • Kayıp üretkenlik
 • Çevre temizliği ve azaltılması
 • Düzenleyici para cezaları

Tek seferlik bir onarımın maliyeti o kadar yüksek olur ki, varlığı değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Bir varlığın kalan faydalı ömrü boyunca devam eden maliyetlerin yüksek olduğu ve tamir etmektense değiştirmenin daha iyi olduğu tahmin edilen durumlar vardır. Devam eden maliyetler, kayıp üretim kalitesi ve kapasitesinin yanı sıra varlığın kalan kullanım ömrü boyunca bakım maliyetlerini içerir.

Artık hangi verilere ihtiyacınız olduğunu bildiğinize göre, CMMS içerisinde bunları bulmak oldukça kolaydır. Benzer tarihi iş emirlerine bakmak, tek seferlik bir onarımın ne kadara mal olacağı konusunda size bir fikir verecektir. Devam eden maliyetler için, CMMS’nin sizin için raporları otomatik olarak oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Her varlık için onarım maliyetinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen önleyici bakıma bakmanın zamanı gelmiştir . Mevcut bir programınız yoksa, şimdi bir tane edinmenin zamanı geldi demektir. Kullandığınız bir yazılım varsa, ancak umduğunuz sonuçları vermiyorsa, şimdi ince ayar yapmanın zamanı geldi demektir. Her iki durumda da CMMS yazılımı size yardımcı olacaktır.

CMMS yazılımı kullanılarak değiştirme maliyeti nasıl hesaplanır

Değiştirme maliyeti sadece yeni varlığın maliyeti değildir. Değiştirme, eskisini elden çıkarma ile başlar. Yeni varlığınızı kurmadan önce eskisini elden çıkarmanız gerekir. Ardından, yenisini seçmeyle ilgili maliyetler ortaya çıkar. Bunlar genellikle çevrimiçi araştırmayı ve satış departmanlarıyla çalışmayı gerektirir. Yeni varlıklar, ilgili malzeme ve yedek parçaların yeni envanterine yatırım yapmak anlamına da gelir. Teknisyenlerin daha sonra uygun iş akışları ve uygulamalar konusunda eğitilmesi gerekir. Yeni varlık kurulurken, üretkenlik kaybının maliyeti vardır.

Değiştirme maliyetini hesaplamak için bu sayıları toplamanız gerekir. Hepsi bakım yazılımızda bulunmasa bile birçok veri içeriğinde mevcuttur. Örneğin, teknolojinin saatlik ücretleri bakım yazılımızda bulunmaktadır. Çünkü bu veriyi zaten işçilik maliyetlerini izlemek için kullanmaktasınız. Peki bu sayı, değiştirme maliyetini hesaplamak için neden yararlıdır? Eğitimin ne kadara mal olacağını bilmek istiyorsanız, her bir teknolojiye saatlik eğitim başına ne kadar ödediğinizi bilmeniz gerekir. Geçmiş iş emirlerine bakmak, aynı zamanda size üretkenlik kaybının maliyeti hakkında bir fikir verir.

Bir varlığın cari değeri nasıl hesaplanır

En kolay yol, varlığınızın her yıl ne kadar değer kaybettiğini söyleyen doğrusal yöntemi kullanmaktır. Varlığınız her yıl aynı miktarda kaybettiği için buna doğrusal yöntem denir.

Hesaplamaya başlarken:

 • İlk aldığınızda ne kadar ödediniz?
 • Hurda olarak sattığınızda karşılığında ne elde edebilirsiniz? (hurda değeri)
 • Kaç yıl faydalı olur? (tahminen)

Ardından, yıllık amortismanı bulmak için bu formülü kullanın:

(ORİJİNAL FİYAT – ​​KURTARMA DEĞERİ) / TAHMİNİ FAYDALI ÖMÜR YILLARI

Hızlı bir örnek verirsek, bir varlığın maliyeti 10.000 ABD Doları olsun. Daha sonra onu 1.000 ABD Dolarına hurda olarak satabileceğinizi ve on yıl ömrü olduğunu varsayalım. Bu varlık yılda 900 ABD doları değer kaybedecektir. 4 yaşında olduğunda, değerinden 3.600 $ (ki bu 900 $ X 4 yıl eder) kaybeder. Yani, dört yıl sonunda 6.400 dolar değerindedir (10.000 dolar – 3.600 dolar).

Ne zaman onarmanız veya değiştirmeniz gerektiğini  bilmek, faydalı ömürleri boyunca varlıklardan en yüksek değeri alarak paradan tasarruf etmenizi sağlar. İyi bir CMMS, doğru kararı vermek için ihtiyaç duyduğunuz verileri toplamanıza, korumanıza yarar. Bu verilerle çalışmanıza yardımcı olarak işinizi kolaylaştırır.

repairist_demo_banner3

Sonraki adımlar

Bakım Onarım veya Değişim konusunda yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Onarım veya Değişim konusundaki sorularınızı yanıtlayabilir, yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.