30 Eylül 2022

Bakım Onarım Yazılımı

Bakım Onarım Yazılımı

Bakım Onarım Yazılımı nedir?

Bakım onarım yazılımı terimi, endüstriyel veya üretim bağlamında kullanıldığında, endüstriyel makinelerin bakım ve onarım sürecini yöneten bir yazılım platformunu ifade eder. Ayrıca genellikle bakım yazılımı, saha servis yazılımı veya iş emri izleme yazılımı olarak da adlandırılır. Bu tür bir çözüm öncelikle ekipman veya tesisle ilişkili tüm bakım faaliyetlerini planlamak, programlamak, önceliklendirmek, atamak ve kaydetmek için kullanılır.

repairist_demo_banner6

Bakım Onarım Yazılımı ortak özellikleri nelerdir?

Çoğu onarım izleme yazılımı çözümü aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • İş emri çizelgeleme : Bu özellik, onarım ekipleriniz için bakım çizelgeleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu iş emirleri, önceden belirlediğiniz tetikleyiciler (ör. olay veya metrik tabanlı) kullanılarak otomatik olarak, iş emri istek formları aracılığıyla veya manuel olarak planlanır.
  • İş izleme : Onarım izleme yazılımı, açık iş emirlerinin onarım durumunu izler ve maliyet, zaman veya varlık durumuyla ilgili olası sorunlara dikkat çekmeye yardımcı olur.
  • Onarım parçaları envanter yönetimi : Birçok onarım izleme yazılımı çözümü, yedek parça envanterinin doğru tutulmasına ve stok azaldığında ekipleri bilgilendirmeye yardımcı olur. Hatta bazı platformlar, envanter belirli bir eşiğe düştüğünde otomatik olarak daha fazla sipariş verecek şekilde ayarlanır.

Bakım ekipleri onarım izleme yazılımını nasıl kullanır?

Bakım ekiplerinin onarım izleme yazılımını kullandığı en yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

Onarım birikimini kontrol etme

İltihaplanmaya bırakıldığında, birikmiş işleri onarma veya ertelenmiş bakım moral bozucu, maliyetli ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle birikmiş iş yükünü azaltmak bir bakım ekibi için son derece önemlidir. İşte bu noktada onarım izleme yazılımı yardımcı olur. Her onarım talebini ve onarım işini tek bir yerde toplamanıza, planlamanıza ve izlemenize yardımcı olur. Kağıt tabanlı süreçleri ortadan kaldırır, hiçbir görevin eksik kalmadığından emin olur ve işleri planlamada daha etkili olursunuz. Sonuç, ezici bir şey yerine sağlıklı bir birikimdir.

Onarımları hızlandırmak

Arıza süresi işletmeye çok fazla zaman ve paraya mal olur. Bu nedenle onarımların ve denetimlerin mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde yapılması önemlidir. Onarım izleme yazılımı, teknisyenlerin bir varlığın onarım geçmişine ve standart işletim prosedürlerine erişmesine olanak tanır. Ayrıca teknisyenin deponuzdaki gerekli parçaları hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olur.

Onarım maliyetlerini azaltın

Bazı onarım izleme yazılım platformları, envanter stoklarını ve kullanımını doğru bir şekilde izleyerek bakım maliyetlerini kontrol etmenize yardımcı olur. Envanterinizin ne kadar hızlı kullanıldığını, hangi varlıkların bunları en çok kullandığını ve hangi envanterinizin yavaş hareket ettiğini görebileceksiniz.

Bakım Onarım Yazılımı örnekleri

Bilgisayarlı bakım yönetim sistemi (CMMS)

CMMS , bir bakım işleminin birçok farklı alanını idare edebilen, hepsi bir arada bir bakım yönetimi platformudur. Buna envanter verileri, iş emri süreçleri, performans takibi ve teknisyen zamanlaması dahildir.

Kurumsal varlık yönetimi (EAM)

Kurumsal varlık yönetimi platformları, tasarım ve kurulumdan bakım ve nihai değiştirmeye kadar belirli varlıkların yaşam döngüsüne odaklanır. Onarımları takip eder, ancak varlığın ömrü boyunca meydana gelen olaylar olarak üst düzey bir görünümden.

MRO envanter yazılımı

MRO envanteri, onarım ekiplerinin envanterlerini tedarik etmesine, izlemesine, kullanmasına ve yenilemesine yardımcı olur. Bazı platformlar ayrıca satıcı yönetimi ve raporlama analitiğini de içerir.

Bakım Onarım Yazılımını nasıl seçersiniz?

Onarım takibi veya iş emri yönetimi yazılımı satın alırken aşağıdaki hususları daima aklınızda bulundurun :

Özellikler ve yetenekler

Belirli bir onarım izleme yazılımının ihtiyacınız olan her şeyi iş akışınıza uyacak şekilde yapıp yapamayacağını test etmek önemlidir. Örneğin, belirli bir yazılım ürününün dijital iş emri formları olur. Ancak bunları sürecinize uyacak şekilde özelleştirmenize izin vermiyorsa, o zaman yine de engellenirsiniz.

Maliyete karşı değer

Onarım takip yazılımını değerlendirirken sadece fiyat etiketine bakmayın. Paranın karşılığında ne aldığına bak. Yazılım ucuz mu, ancak ihtiyacınız olmayan özelliklerle mi yüklü? Yoksa bakım operasyonunuz için yapabileceklerinden elde edilen tasarruf, ilk yatırımı dengeleyecek mi?

Daima yazılımın işletmeniz üzerindeki net etkisine göre karar verin. Bu şekilde, paranızın karşılığını aldığınızdan emin olabilirsiniz.

repairist_demo_banner2

Sonraki adımlar

Bakım Onarım Yazılımı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Makina Bakım Onarım Programı hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.