23 Ağustos 2022

Fabrika Bakım Yazılımı

Fabrika Bakım Yazılımı

Sonunda yüzlerce evrak yığını ve sonsuz elektronik tablolardan karar verdiğinizi düşünelim. Bu eski moda bakım yöntemlerini geride bırakmanın ve modern bir bilgisayarlı Fabrika Bakım Yazılımı edinmenin zamanı geldi. Sıradaki planınız en iyi yazılımı bulmak olacaktır. Peki hangisi alacağına nasıl karar vermelisiniz?

En iyi CMMS yazılımını bulmak için izlemeniz gereken adımlar: 

1. Birden fazla fabrika bakım yazılımı olduğunu unutmayın

Sonuç olarak, bir numaralı, tüm zamanların en iyi bakım yönetimi yazılımını aramıyorsunuz. İhtiyacınız olan, sizin için en iyi çalışacak olan yazılımdır. Bunu düşünmenin kolay bir yolu kendinize şu soruyu sormaktır: Sedan mı daha iyidir, yoksa SUV mu? Cevap her ikisi de değildir ve burada cevap, duruma göre değişir. Gerçekten hızlı gitmeniz ve bunu yaparken havalı görünmeniz gerekiyorsa, bir spor arabaya ihtiyacınız vardır. Ama ya çocukları ve eşyaları taşımak için bir arabaya ihtiyacınız olursa? Bu SUV artık en iyi seçeneğiniz haline gelir.

En iyi CMMS yazılımını bulmakla benzer bir durumdur. Sizin için en iyi olanı bulmanız ve bunu yapmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı faktöre bakmanız gerekir: 

 • Sanayi ve çalışma ortamları 
 • Varlık ve ekipman türleri 
 • Varsa mevcut bakım programları 
 • Departman büyüklüğü ve teknisyen sayısı 
 • Ön yatırım için tolerans ve ROI için sabır 

Sanayi ve çalışma ortamları 

Bakım yönetimi yazılımının kökleri üretimdedir, ancak endüstriler arasında da kullanışlıdır. Varlıklara ve ekipmana yatırım yaptıysanız, yalnızca hem onarımları hem de bakımı planlamayı ve izlemeyi kolaylaştıran bir çözüme sahip olmak mantıklıdır. 

Endüstri ile yakından ilgili olan bir soru, çalışma ortamı sorunudur. Sahildeki bir petrol platformundaki bakım ekibinin talepleri, bir otel veya bir dondurma dükkanı zincirindeki taleplerden çok daha farklıdır. Örneğin ilk iki durumda, teknisyenler her zaman İnternet’e erişebilir. Ancak petrol ve gaz endüstrisindeki teknisyenler genellikle kendilerini uzak yerlerde çalışırken bulurlar. Aynı zamanda, sektörler arasında beklediğinizden daha fazla örtüşme vardır. Üçünün de, devlet ve endüstri kuruluşları için uyumluluğu kanıtlamak adına doğru kayıtları tutmanın kolay bir yoluna ihtiyacı vardır. Üç çok farklı iş yeri aynı zorlukları paylaşabilir. 

repairist_demo_banner6

Varlık ve ekipman türleri 

Farklı varlıklar, farklı bakım stratejileri gerektirir. Örneğin, başarısızlığa giden model genellikle kötü bir üne sahip olsa da, düşük kritikliğe sahip, ucuz ve envanterde taşıması kolay herhangi bir şey için en iyi modeldir. Klasik örnek ampullerdir. Farklı bakım stratejilerine ve her bir varlık ve ekipmanınız için en iyisini nasıl seçeceğinize daha derin bir bakış  için doğru Önleyici Bakım stratejisinin nasıl seçileceğine bakın . 

Farklı tesis yönetimi çözümleri, bu stratejileri değişen derecelerde kolaylaştırır. Bazı çözümler bazı stratejileri hiç destekleyemeyebilir. Örneğin, her CMMS, duruma dayalı veya önleyici bakım için gerekli sensörleri destekleyemez . Ancak, bu bakım stratejilerine ihtiyacınız yoksa, onlar için özel olarak tasarlı bir platformda para harcadığınızı unutmayın. 

Ön yatırım için tolerans ve ROI için sabır 

Genel olarak konuşursak, genellikle bir şeyin ne kadar yapabileceği ile öğrenmenin ne kadar kolay olduğu arasında bir paralellik vardır. Özellik sayısı ne kadar fazla ise, onları nasıl kullanacaklarını öğrenmek o kadar uzun sürer. Bir sağlayıcı sezgisel bir UX deneyimi sunduğunda ve sağlam eğitim ve destek sunduğunda, ekibinizi hızlı bir şekilde çalıştırabilir ve güçlü özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Ancak genel olarak konuşursak, daha sağlam çözümlerin uygulanması daha fazla zaman alır. Bu, yalnızca yazılım için değil, aynı zamanda uygulama ve eğitim hizmetleri için daha fazla ön maliyet anlamına gelir. Yatırımınızın geri dönüşünü görmeden önce ne kadar zaman ve para yatırabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Listeye baktığınızda, muhtemelen bunların kuruluşunuz hakkında zaten bildiğiniz şeyler olduğunu hissediyorsunuz. Yine de onları yazmak yardımcı olur, böylece onları gözden kaçırmadığınızdan emin olmak için gözden geçirebilirsiniz. Kendiniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, en iyi bakım yönetimi yazılımına ulaşmanız o kadar kolay olur. Burada ve ayrıca hayattaki çoğu durumda mantıklıdır.

2. En iyi fabrika bakım yazılımı için, EAM olup olmadığına bakın 

EAM yazılımı nedir? Bir varlığın en başından yaşam döngüsünün mutlak sonuna kadar tüm yönlerinin daha kapsamlı bir şekilde izlenmesine olanak tanır. Bu, planlama ve bütçeleme için tüm belgeleri depolamayı, bakım ve onarımların her yönünü yönetmeyi, derinlemesine raporlar oluşturmayı ve nihai onarım veya değiştirme kararlarına kadar kullanımı en üst düzeye çıkarmak için iş zekası oluşturmayı içerir. 

Bu sistemler çok sağlam olduklarından, daha uzun bir öğrenme eğrisine sahip olma eğilimindedirler ve bu, uygulanmalarının daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Kuruluşlar bir yatırım getirisi görür, ancak daha sabırlı olmaları gerekir. 

Bakım yönetimi çözümleri sağlayıcılarının, daha yüksek katmanlarda sunulan daha gelişmiş özelliklerle birlikte katmanlı fiyatlandırma paketleri sunma eğiliminde olduğunu unutmayın. Farklı bir fiyatlandırma paketine geçmenin size ihtiyaçlarınızı karşılayan CMMS’yi vermesi söz konusu olur. 

Bir tesisiniz ve üç teknisyeniniz varsa, mevcut durumunuza uygun sistemi alın. Beş yıl içinde üç tesis ve otuz teknisyen olmayı planlasanız bile bunu yapmayın. Bunu şu şekilde düşünün: Kilo vermeyi planlıyorsanız bile, şu anda size çok dar gelen kıyafetleri satın almak mantıklı değildir. Elbette, gelecekte harika olabilirler, ama şimdi ve o zaman arasında giyecek bir şeyiniz olmayacaktır.

3. En iyi CMMS yazılımının çözmesini istediğiniz sorunların bir listesini yapın 

“Problem”i mümkün olan en geniş terim olarak ele alın ve feci arızalardan, sadece doğru olanı getirmeyi unuttuklarını fark etmek için sahaya gelen teknisyenler gibi zaman öldürücülere kadar her şeyi listenize ekleyin. Her kuruluşun farklı bir listesi vardır, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok çakışma olacaktır: 

 • Üretimi kısıtlayan planlanmamış kesinti gecikmeleriyle başa çıkmak 
 • Sonsuz isteğe bağlı iş emirleriyle eğrinin gerisinde koşmak 
 • Eksik planlanmış önleyici bakım denetimleri ve görevleri 
 • Şeffaflık ve onunla birlikte gelen hesap verebilirlik eksikliği 
 • Zayıf envanter kontrolü nedeniyle acele siparişlerde para israfı 
 • Kötü raporlama nedeniyle bakımın büyük resmini anlayamamak 

Listenizi oluştururken, genellikle sorun kategorileri açısından düşünmek de yardımcı olur. Zamanı boşa harcayanları, parayı boşa harcayanları ve sonra sabrınızı zorlayanları listeleyebilirsiniz. Tesis yöneticisi, bakım lideri ve teknisyen dahil olmak üzere pozisyonlara dayalı alt listeler de oluşturabilirsiniz.

Ayrıca geriye doğru da çalışabilirsiniz. Her şeyin sorunsuz, mükemmel bir şekilde programa göre çalıştığını hayal edin. İş, sorunlar ortaya çıkmadan çok önce yapılır ve doğru parçalar her zaman doğru yerde ve doğru zamanda bulunur. Şimdi sizinle aranızda duran her şeyin bir listesini yapmaya başlayın. 

Neyi sevdiğinizi, ancak neyi geliştirmek istediğinizi de düşünmek önemlidir. Şu anda sorunsuz çalışan bir önleyici bakım programınız varsa, yapmak istediğiniz onu daha iyi hale getirmektir. Artık kaçırılan önleyici bakım görevleri ve planlı denetimler ve görevler arasında daha iyi tutarlılık yoktur. Her şey zamanında ve doğru şekilde yapılır. 

repairist_demo_banner2

4. Sorunlarınızı en iyi CMMS yazılım özellikleriyle eşleştirmeye başlayın 

Bir önceki adımdaki listeyi alın ve biraz araştırma yapmaya başlayın. Farklı yazılım platformları hakkında okurken, her özelliğe belirli bir sorun veya sorun grubuna olası bir çözüm olarak bakmaya çalışın. 

 • Örneğin, endüstriler arasında bakım genellikle aşağıdakileri iyileştirmeyi amaçlamaktadır: 
 • Bakım sorumlusu ve teknisyenler arasındaki iletişim 
 • Önleyici bakım için zamanlama ve izleme 
 • Maliyetlere ve kullanılabilirliğe odaklanan envanter kontrolü 
 • Doğru ve kolay raporlama ile bütçe kontrolü 

5. En iyi CMMS yazılımı hakkında sağlayıcılarla konuşmaya başlayın   

Artık ne istediğinizi bildiğinize ve her sağlayıcının sağladıkları iddiasıyla ilgili genel bir fikre sahip olduğunuza göre, onlarla doğrudan konuşmaya başlamanın zamanı geldi. Bu şekilde, problemler ve çözümler listenizde ince ayar yapın. Genel olarak detayları, yazılımı geliştiren ve satan kişilerden daha iyi kimse bilemez. Bu nedenle sağlayıcılarla konuşurken yeni özellikler hakkında bilgi edinme ve kullanım durumları hakkında bilgi edinme şansınız vardır.

Değerlendirmeniz gerekenin yalnızca yazılım olmadığını unutmayın. Süreç boyunca devam eden desteğe dikkat edin. İyi bir sağlayıcı tek seferlik bir satışla ilgilenmez. Bunun yerine, sizinle uzun vadeli bir ilişki geliştirmeyi umar. Başarınıza sizin kadar yatırım yaparlar. 

Sonraki adımlar

Fabrika Bakım Yazılımı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. CMMS hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.