14 Kasım 2022

Arıza Takip Programı

Arıza Takip Programı

Arıza Takip Programı, tüm bilgisayarlı bakım yönetim sistemlerinde benzer özelliklerle gelir. Bu kısımda asıl fark, bu özellikleri nasıl uyguladığınız ve gerçekte nasıl kullandığınızdır. Bunun olması için özelliklerin sezgisel ve kullanımı kolay olması gerekir, aksi takdirde bakım ekibiniz bakım yazılımına adapte olmakta zorluk çekeceklerdir. Bir Arıza Takip Programı na sahip olmamaktan daha kötü olan tek şey, yalnızca birkaç ay sonra kullanmayı bıraktığınız bir CMMS için ödeme yapmaktır. İyi bir kullanıcı deneyiminin nasıl olduğunu kelimeler ve resimlerle anlatmak zordur. Bununla birlikte, ne bekleyeceğinizi ve arayacağınızı bilmeniz için herhangi bir modern CMMS’nin sunması gereken temel özellikleri gözden geçirmek önemlidir.

bakım onarım yazılımı

bakım onarım yazılımı

1) İş emri yönetimi

İş emri yönetimi , her Arıza Takip Programı nın merkezinde yer alır. Amacı, insanların iş taleplerini nasıl gönderdiğini, denetçilerin iş emirlerini nasıl izlediğini ölçmektir. Teknisyenlerin fiili bakım işlerini nasıl yürüttüğünü kolaylaştırmaktır.

Güçlü bir Arıza Takip Programı şunları sunmalıdır:

 • Planlanmış, devam eden ve tamamlanmış bakım görevlerinin net bir özetini içeren bir gösterge panosu,
 • Bakım ekibinizin dışındaki kişilerin, işaretleyebilecekleri resimlerle sorunları ekibinize bildirebilmeleri için kullanımı kolay bir iş talebi portalı,
 • Kullanımı kolay bir bakım takvimi, böylece planlama işi hızlı ve kolaydır.
 • Bakım ekibinizin hareket halindeyken iş emirlerini hızla tamamlamasını sağlayan bir mobil uygulama.

Bu özelliklerin birleşimi, %28’lik büyük üretkenlik kazanımlarını sağlar. Ayrıca en modern Arıza Takip Programı sistemlerinin alabileceği en iyi şeydir.

2) Varlık yönetimi

Ne kadar çok varlığa sahipseniz, varlık bilgilerini kaydetmek, düzenlemek ve kullanmak o kadar zor olur. Dosya dolapları ve kağıt kayıtları büyük ölçüde verimsizdir.

Kullanıcı dostu Arıza Takip Programı, herkesin ihtiyaç duyduğu CMMS verilerine birkaç tıklamayla ulaşabileceği şekilde kurulmalıdır.

Modern bir Arıza Takip Programı, kullanıcıların şunları yapmasına izin vererek bu sorunları çözer:

 • Yalnızca varlığınızla ilgili bilgileri izlemek için kullanabileceğiniz sınırsız özel alan oluşturun.
 • Varlıklarınızı tek bir sayfada anında aranabilen net bir hiyerarşide düzenleyin.
 • Ekipmanla ilgili ayrıntılı ve eksiksiz çalışma geçmişlerini alın ve toplam sahip olma maliyeti raporlarını çalıştırın.
 • MTTR, MTBF gibi KPI’lar ve farklı varlık performansı metrikleri ile gerçek zamanlı, ayrıntılı raporlamayı görüntüleyin

Varlıkları bu ayrıntıya kadar takip etmek, Varlığın ömrünü önemli ölçüde iyileştirir ve sermaye harcamalarınızı azaltır.

3) Yedek parça envanter yönetimi

Herkesin bağımlı olduğu makineyi tamir etmek için gereken yedeğe sahip olmamaktan daha sinir bozucu olan çok az şey vardır.

İyi bir Arıza Takip Programı, bir yedek parça envanterini doğru şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu da yedek parça harcamalarını %23 oranında azaltmanıza yardımcı olur.

Modern bir Arıza Takip Programı nın yapması gereken temel şeyler şunlardır:

 • Parça kullanımını otomatik olarak izler ve doğru envanter tahminleri yapmanıza yardımcı olur.
 • Parçalar belirli bir miktarın altına düştüğünde hatırlatıcılar ayarlar.
 • Hangi varlıklarda hangi yedek parçaların kullanıldığını ve bu yedek parçalara var mı kontrol eder.
 • Tercih edilen satıcılardan parçaları hızlıca arar ve sipariş eder.

4) Satıcı yönetimi

Her kuruluşun, üçüncü taraf yükleniciler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bazı özel bakım çalışmaları vardır. Çalışmalarını takip etme ve yönetme seçeneğiniz yoksa bakım kayıtlarınız eksik demektir.

Kaynak sağlama stratejinize göre, satıcılara yılda on ila yüz binlerce dolar harcıyor olma ihtimaliniz vardır. İyi bir sistem, paranızın karşılığını en büyük şekilde aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir .

Harika bir Arıza Takip Programı şunları yapabilmelidir:

 • Satıcılarınızın iletişim bilgilerini, geçmiş çalışmalarını ve faturalarını takip edin ve yönetin.
 • Satıcılarınızın hangi varlıklarla ilgilendiğini ve hangi satıcılardan yedek parça satın aldığınızı bilin.
 • Yalnızca kendilerine özel olarak atanan işi tamamlayabilmeleri için bir satıcıya sınırlı erişim verin.

5) Bakım raporları

Her Arıza Takip Programı nın derin ve özelleştirilebilir raporlar sunduğu varsayabiliriz. Ancak ne yazık ki durum her zaman böyle değildir.

Ekibiniz tarafından toplanan tüm kurulum ve verilerden sonra, kaçırmak isteyeceğiniz en son şey gerçek zamanlı bakım raporlarıdır.  İyi bir Arıza Takip Programı, sizin için önemli olan bilgileri toplamak için bir veri bilimi derecesine ihtiyacınız olmamasını sağlar.

Güçlü bir gösterge panosu ve raporlama sisteminin özellikleri şunlardır:

 • Hangi bakım KPI’larını ve metriklerini izlemek ve karşılaştırmak istediğinizi seçmenize olanak tanıyan özelleştirilebilir pano ve raporlar.
 • Bir kez oluşturulan ve otomatik olarak yeniden oluşturulan raporlar, böylece onları yeniden oluşturmanız gerekmez.
 • Excel ve PDF gibi farklı formatlarda paylaşılabilen raporlar.
 • Verilerin size sorunu tam olarak neden gösterdiğini öğrenmek için derinlemesine inceleme yetenekleri.
 • Farklı tesisler ve ekipler arasında maliyetleri ve KPI’ları kolayca karşılaştırma yeteneği.

Muhtemelen bu, bir Arıza Takip Yazılımı nın en büyük faydasıdır. “Ölçemediğiniz şeyi geliştiremezsiniz” sözüyle yol almalısınız. Aslında herkesin bakım işlemleri farklıdır ve nerede iyileştirileceğini bulmanın tek yolu, bir sistemi kurmak ve bu ölçümleri almaya başlamaktır.

6) Sensör entegrasyonu

Endüstri 4.0 ve IoT büyümeye devam ettikçe, CMMS ve kestirimci bakım gibi gelişmiş bakım stratejilerinin daha ucuza uygulanarak daha fazla işletme tarafından erişilebilir hale gelmesi doğaldır.

Bu nedenle modern bir Arıza Takip Programı, bu stratejilerin merkezinde yer alan durum izleme sensörleriyle entegrasyon sunmalıdır. Pratikte bunun anlamı, CMMS’nizin bu sensörlerle konuşabilmesi demektir. Bunun yanında aldığı bilgilere bağlı olarak otomatik olarak iş emirlerini başlatabilmesi gerektiğidir.

Bununla birlikte, eğer bir kağıt veya excel tabanlı sistemden yeni çıkıyorsanız, koşmadan önce nasıl yürüyeceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. İyi bir Arıza Takip Yazılımı, benzersiz ihtiyaçlarınıza göre değişir, ancak aynı zamanda, daha gelişmiş kurulumlara dönüşmenize izin verir. 

repairist_demo_banner5

Sonraki adımlar

Arıza Takip Programı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Arıza Takip Yazılımı hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz.