19 Aralık 2022

Fabrika Bakım Programı

Fabrika Bakım Programı

Fabrika Bakım Programı Nedir?

Fabrika Bakım Programı binaların ve altyapının günlük operasyonlarının sorunsuz, güvenli ve sürdürülebilir şekilde çalışmasını sağlayan araçlar ve hizmetlerdir. Bu tür yazılımlar, işletmelerin binalarını, varlıklarını ve sakinlerini daha verimli ve etkili bir şekilde yöneterek zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Fabrika Bakım Programı Excel yazılımı, kuruluşların tüm bakım ve onarım programlarını web tabanlı bir panodan yönetmelerini sağlar.

Sağlam bir Fabrika Bakım Programı Excel platformuyla, çok tesisli tesis yöneticileri, varlık yönetimi, ticari yüklenici kaynak bulma ve uyumluluk, iş emri karşılama, önleyici bakım planlaması, faturalama ve veri analitiği dahil olmak üzere devam eden bakım ve onarımla ilgili bir dizi işlevi gerçekleştirebilir. Doğru araçlar, CMMS ekiplerinin alan kullanımını yeterli şekilde izlemesine, zaman içindeki harcama modellerini analiz etmesine, enerji verimliliğini artırmasına ve maliyetleri düşürmesine olanak tanır ve bunların tümünü hizmet sağlayıcılar ve dahili paydaşlarla iletişimi geliştirir.

repairist_demo_banner4

Fabrika Bakım Programı Neden Önemlidir?

Bakım yönetimi, bir işletmenin iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasına izin vermenin hayati bir parçasıdır. Tesisinizin aşağıdaki gibi yönlerini etkiler:

 •     Çalışan verimliliği
 •     Enerji verimliliği
 •     Maliyet azaltma
 •     Sürdürülebilirlik
 •     Teknoloji optimizasyonu
 •     Ölçeklenebilirlik
 •     Otomasyon yetenekleri
 •     Çalışan deneyimi

Tesislerine sahip olan ve bunları yöneten işletmeler için, güçlü tesis yönetimi, çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları ortamdır. CMMS, Güvenli ve rahat çalışma ortamının yanı sıra çalışır durumdaki ekipmanlara sahip olma olasılığını artırır. Tesis yönetiminiz, kârlılığınızı da daha doğrudan etkileyerek maliyetli onarımları ve değiştirmeleri önler. Ek olarak enerji verimliliğini koruyarak enerji maliyetlerinizi düşük tutmanızı sağlar. Kiracıları veya müşterileri için tesisleri kiralayan ve yöneten işletmeler için tesis yönetimi gereklidir. Sözleşmelerinizi yerine getirmenize ve işinizi büyütmek için olumlu bir itibar oluşturmanıza olanak tanır.

Bakım Yöneticisi Ne İş Yapar?

Bakım yöneticileri birçok unvana sahip olabilir ve sorumlulukları bir ekip arasında paylaştırılabilir. Bununla birlikte, genel olarak, bir tesis yöneticisi binanın, varlıklarının ve mekanik operasyonlarının bakımını yapar.

Bu, sahibi tarafından kullanılan binalarda ticari gayrimenkul binalarına kıyasla farklı görünebilir. İşletmeniz, faaliyet gösterdiğiniz binanın sahibiyse, bakım yöneticiniz binanın tüm sistemlerini ve ayrıca bina içindeki tüm mekanik ihtiyaçları denetler.

İşletmeniz tesisinizi kiralıyorsa, tesis yöneticiniz işletmenizin sadece bina içindeki mekanik ihtiyaçlarından sorumlu olacaktır. Binanın sistemleri ve dış cepheleri bunun yerine ev sahibinizin mülk yöneticisi tarafından yönetilecektir.

Bakım yöneticileri günlük olarak aşağıdaki gibi görevlerden sorumludur:

 •     Sürdürülebilirlik planlaması
 •     Önleyici bakım
 •     Bina sistemleri ve/veya ekipmanı için onarımları koordine etmek
 •     İş yeri güvenliği için stratejiler oluşturmak ve uygulamak
 •     Yasal olarak gerekli denetimlerin planlanması ve tamamlanması
 •     Tesis temizliğine nezaret etmek
 •     Afet hafifletme planlaması

Bir tesis yöneticisinin işi çeşitli ve karmaşıktır, bu da tesis yönetimi yazılımını ihtiyaçlarınızı takip etmek için hayati bir araç haline getirir.

Fabrika Bakım Programı Excel Faydaları

Sağlam bir platform, tüm lokasyonlarda 7/24 marka desteği sağlamak için gerekli bir dizi görevi kolaylaştırır. Aynı zamanda bakım maliyetleri ve kaynak tahsisine ilişkin stratejik içgörüler sağlar. Fabrika Bakım Programı Excel faydaları arasında kolaylaştırılmış yüklenici faturalandırması da vardır. Ödeme işlemleri, iş emri yönetimine ilişkin iyileştirilmiş görünürlük ve tesis verilerine daha fazla erişim yer alır.

Onarım ve Bakım Yönetimi

Herhangi bir tesis yönetim ekibinin birincil sorumluluğu, gerekli onarım veya bakımın (R&M) proaktif olarak planlanmasını içeren varlıkları optimum çalışma koşullarında tutmaktır. Doğru yazılım, hareket halindeyken iş emirlerini göndermeyi, durumlarını izlemeyi ve tamamlanmasını sağlamayı kolaylaştırır.

Parça ve Tedarik Yönetimi

Fabrika Bakım Yazılımı, işletmelerin onaylı ve sözleşmeli malzemeleri satın alabileceği, kullanımı kolay bir mekanizma sağlar. Bu satın alma işlemleri üzerinde kontrolün sürdürülmesi, işletmelerin paradan tasarruf etmelerine olanak tanır. Ayrıca kaliteyi sağlamalarına, siparişleri kolaylaştırmalarına ve garantileri takip etmelerine yardımcı olur.

Hesap Görme/Ödeme İşlemleri

Fabrika Bakım Programı Excel kullanılarak yüklenici faturaları çevrimiçi olarak gönderin. Sözleşmeli oranlara ve geçerli satış vergilerine göre doğrulayın. Ayrıca defteri kebir işleme için kodlayın ve üçüncü taraf muhasebe sistemleriyle ilişkilendirin.

Varlık Yönetimi

Fabrika Bakım Yazılımı, tüm çalışma geçmişi ve bakım kayıtlarını kaydeder. Tüm ekipman ve konumların kapsamlı bir kaydının saklanabileceği tek bir platform sağlar. Bu, ekipman garantilerinin, zorunlu denetimlerin ve planlı bakımın etiketlenmesini, yönetimini ve izlenmesini basitleştirir.

Teklif Yönetimi

Çoğu  Fabrika Bakım Platformu, FM’lerin bir veya daha fazla yükleniciye kolayca Teklif Talebi (RFP) gönderir. RFP durumunu izlemesini ve sözleşmeleri hızlı bir şekilde kabul etmesini sağlar. Ayrıca bunları imzalamasına olanak tanıyan dijital RFP yönetimi sunar.

Çağrı Merkezi Erişimi

Bakım Yönetimi Yazılımı, telefon üzerinden 7/24 iş emri gönderimleri için çağrı merkezi erişimi içerir. Bu, yüklenicinin zamanında performans göstermesini ve gerekirse yeniden görevlendirmeyi sağlar. Ayrıca zamana duyarlı hizmet taleplerinin resmi olarak takip edilmesini sağlar.

Yüklenici Tedarik ve Yönetimi

Bakım ekipleri, kalifiye ve sigortalı yüklenicilere ve W-9 formları ve sigorta bilgilerini iletir. Bunun yanında tüm yüklenici verilerine merkezi bir veri tabanı aracılığıyla erişir. Bu, sözleşme sürecini basitleştirir ve daha düşük maliyetle daha yüksek kaliteli iş sağlar.

Önleyici ve Planlı Bakım

Önleyici bakım, R&M maliyetlerini düşük tutmanın anahtarıdır. CMMS yazılımıyla, zorunlu teftişler dahil olmak üzere tüm önleyici ve programlı tesis bakım olaylarını planlar, aşılmaması gereken fiyatlandırmayı onaylar ve doğrularsınız.

Açık ve Ölçekli Mimari

Bulut ve SaaS ile sağlanan Fabrika Bakım Programı Excel, temeldeki BT platformundan bağımsız olarak çalışır. Şirket çapındaki sistem güncellemelerine veya değişikliklerine kolayca uyarlayın.

Fabrika Bakım Programı Excel Özellikleri

 •     Basit İş Emri Yönetimi  – Konum personeli, tesis bakım hizmeti taleplerini doğrudan sisteme girer. İş emirlerini, uygun ve önceden onaylı oranlarda uygun yükleniciye yönlendirin.
 •     Personel Desteği  – Deneyimli personelinden, kuruluşunuz büyümeye devam ederken artan çözüm yükseltmeleri vardır. Ayrıca bakımı, yüklenici ve tesise özel konum ekleme ve ölçeklenebilirlik için bire bir destek sunar.
 •     Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) Platformu  – Sürekli güncellenen, bulut tabanlı tesis yönetim sistemimiz, maliyetli yazılım kurulumlarını ve yükseltmelerini ortadan kaldırır. Ek donanımları destekleme yükünü ortadan kaldırır. Ek olarak bunların tümü, toplam sahip olma maliyetini önemli ölçüde azaltır.
 •     Harcama Analizi  – Tüm  bakım yönetimi harcama verilerini ve analizlerini, pano grafiklerinde gerçek zamanlı görüntüleyin. Geçmiş verileri görüntüleyin, eğilimleri ve aykırı değerleri belirleyin, hedeflerle ve endüstri standartlarıyla karşılaştırın. Ayrıca gelecekteki harcamaları tahmin edin.
 •     Üçüncü Taraf Entegrasyonları Bakım Yönetimi Yazılımı, üçüncü taraf muhasebe ve ödeme sistemleri gibi diğer kurumsal platformlara kolayca bağlanarak veri girişi hatalarını en aza indirir ve ödeme ve denetim süreçlerini kolaylaştırır.
 •     Kolayca Kaynak ve Kimlik Bilgisi Yüklenicileri  – Yüklenici iletişim ve ödeme bilgilerini korumak ve güncellemek ve sigorta ve sertifikaları takip etmek için kullanın. Basit ve otomatik süreçlerin keyfini çıkarın.

Bakım Yönetimi Hakkında SSS

Tesis yönetimi yazılımı, iş emri sürecini otomatikleştirerek, önleyici bakımı kolaylaştırarak ve tesis performansı ve harcaması hakkında çok sayıda değerli veri sağlayarak onarım ve bakım programlarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Fabrika Bakım Programı Excel söz konusu olduğunda elbette her işletmenin farklı ihtiyaçları vardır. Bir CMMS yazılım çözümünü uygulamadan önce, işletmeler aşağıdaki soruları dikkate almalıdır:

Bakım Yönetim Yazılımı Türleri Nelerdir?

Bugün piyasada birkaç çeşit  Bakım yönetim yazılımı bulunmaktadır. Bilgisayar Destekli Bakım Yönetimi anlamına gelen CMMS yazılımı, tesis yöneticilerine fiziksel alanlar ve iş yerleri hakkında izleme, yönetim, planlama ve raporlama gibi idari yetenekler sunar. CMMS yazılımı, öncelikle FM ile ilgili ekipman, harcamalar ve faaliyetler için bir veritabanı görevi görür ve genellikle BIM veya CAD işlevselliğini içerir.

CMMS (Bilgisayarlı Bakım Yönetimi Yazılımı), CAFM yazılımıyla aynı özelliklerin çoğunu içeren, ancak bir şirketin bakım planlaması ve uygulamasına biraz daha derin bir bakış sağlayan başka bir tesis yönetim yazılımı türüdür. Bakım yazılımı, otomatik bakım planlaması ve izleme yetenekleri içerir; özellikle önleyici bakıma yöneliktir.

Tesis Yönetim Yazılımı İşletmelerin Maliyetleri Düşürmesine Nasıl Yardımcı Olur? 

Bir yazılım platformu uygulamak, tesis yönetimi harcamalarını azaltmanın en hızlı yollarından biridir. Hataya açık, verimsiz bir kalem ve kağıt sisteminden dijitall ve otomatik bir platforma geçmek gereklidir. Bu, iş emri yönetimine ayrılması gereken zamanı ve kaynakları azaltır. Ekiplerin bunun yerine ileriye dönük, önleyici tedbirlere odaklanmasına olanak tanır. Ayrıca, gelişmiş analitiğe erişim, fazla harcama modellerini ve temel iyileştirme alanlarını belirlemeyi kolaylaştırır. Böylece bunları hızla ele alır ve tersine çevirirsiniz.

Fabrika Bakım Programı Excel Yazılımı, işletmelerin R&M harcamalarında şeffaflığı artırmasına yardımcı olmak için üçüncü taraf finansal sistemlerle de entegre olur ve zaman alan manuel veri girişi sürecinden kaçınır. İşletmeler, yıllık, kullanıcı başına, işyeri başına, aylık maliyet gibi değerli ölçümlere ve diğer birçok ilgili rapora erişir. Bu veriler, ekiplerinin iyileştirilmesi gereken alanları belirlemesine ve maliyetleri azaltmak için çözümler bulmasına yardımcı olur.

Son olarak, doğru yazılım, işletmelerin önleyici bakım programlarını yürürlüğe koymasını kolaylaştırır.

Önleyici bakım, bir işletmenin her yıl yaşadığı arıza ve acil durum onarımlarının sayısını azaltırken aynı zamanda garanti kapsamındaki sızıntıları ve gereksiz ekipman değişimlerini önleyerek tasarruf sağlar. Otomatik bir önleyici bakım programı uygulandığında, varlıklar daha uzun süre dayanır ve genel bakım harcamaları büyük ölçüde azalır.

Fabrika Bakım Programı Excel Yazılımının ROI’si nedir?

Tesis yönetimi yazılımı, özellikle tesis programları daha önce kalem ve kağıt üzerinde yürütülür. Çok lokasyonlu işletmeler için tipik olarak güçlü bir yatırım getirisine sahiptir. Çoğu zaman, yalnızca elektronik ödeme işlemine geçerek tasarruf sağlanır. Ayrıca yazılımın maliyetini ve ardından bir kısmını dengelemek için yeterlidir.

Bakım yönetimi yazılımı için potansiyel ROI’yi tahmin etmek için, toplam yıllık bakım giderinizi, yazılım uygulamasının bir sonucu olarak beklenen toplam yıllık tasarruf yüzdesiyle çarpın. Bu değer, toplam yıllık verimlilik tasarrufunuzu temsil eder. Toplam yıllık ROI tasarrufunu belirlemek için FM yazılımının maliyetini toplam yıllık verimlilik tasarruflarından çıkarın.

Bakım yönetiminin rolü nedir?

Bakım yönetiminin rolü, devam eden bakım ve onarım, varlık yönetimi, ticari yüklenici kaynak bulma ve uyumluluk, iş emri yerine getirme, önleyici bakım planlaması, faturalama ve veri analitiği dahil olmak üzere tesislerin operasyonlarıyla ilgili bir dizi işlevi destekler.

repairist_demo_banner5

Sonraki adımlar

Fabrika Bakım Programı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Fabrika Bakım Programı Excel hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji