28 Kasım 2022

İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı

İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı

İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı Neden Önemlidir?

Bir inşaat şirketine sahip olmak, yüksek değerli ağır makinelerden oluşan bir filoyu işletmek ve sürdürmektir. Yalnızca ekipman maliyeti milyonları bulmakla kalmaz, aynı zamanda arızalı makineleri onarmanın veya değiştirmenin maliyeti ve bunun şirket giderlerine yükleyebileceği müteakip bedel şaşırtıcı olur. Bunun için iyi programlanmış bir İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı kullanmanız gerekir.

repairist_demo_banner4

Ağır makine filosuna sahip bir inşaat şirketinin sahibiyseniz veya bu şirketi yönetiyorsanız, yatırımlarınızı ve şirketinizin kârlılığını koruyabilmeniz için etkili bir ekipman bakım programı oluşturmaya ve yönetmeye yönelik on stratejiyi bir araya getirdik.

İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı nedir?

İnşaat ekipmanı bakımı, reaktif, programsız, arıza sonrası bir yaklaşım yerine, ekipman onarımına yönelik proaktif, planlanmış bir yaklaşımdır. Makine arızasını en baştan önlemek için proaktif önlemler almak, makineleri tepkisel olarak onarmaktan çok daha uygun maliyetlidir. İnşaat ekipmanı bakımının iki ana türü vardır. Bunlar rutin bakım ve önleyici bakımdır. Birkaç farkla, her ikisi de ekipmanınızın ömrünü uzatmak ve operasyonların sorunsuz çalışmasını sağlamak için kullanılır.

Rutin bakım

Rutin ekipman bakımı, her makinede planlı ve sürekli olarak yapılır. Bu bakım görevleri, genellikle makine operatörleri tarafından yapılabilir. Çok özel beceriler gerektirmeyen basit servis işleridir.

Rutin bakım şunları içerebilir:

 • Yağlama makineleri
 • Yağ değişimleri veya filtre değişimleri
 • Güvenlik denetimleri
 • Bozulan parçaların değiştirilmesi
 • Lastik muayeneleri
 • Basınç testleri
 • Şanzıman yağı seviyelerinin kontrol edilmesi
 • Motor soğutma suyu seviyelerinin kontrol edilmesi
 • Park freninin kontrol edilmesi

Önleyici Bakım

Önleyici bakım, büyük bir resim yaklaşımıyla rutin bakımdan biraz daha sağlamdır. Servis teknisyenleri, beklenmeyen arızaları önlemek için ekipman hala çalışırken bakım yaparak yapım aşamasındaki sorunları ararlar.

Önleyici bakım, zamana dayalı veya kullanıma dayalı olur. Sizin de anlayabileceğiniz gibi, önleyici bakım rutin bakımdan daha maliyetlidir. Bu nedenle hangi ekipmanın rutin olarak bakımının yapılacağını ve hangilerinin önleyici bakımdan fayda sağlayabileceğini stratejik olarak seçmek de önemlidir.

İnşaat ekipmanınız ticari faaliyetler için kritik bir işlev görüyorsa veya uzun süre veya kullanımla arızalanma olasılığı artıyorsa, onlar için bir önleyici bakım programı düşünebilirsiniz.

İş Makinaları Bakım Onarım Neden Önemlidir?

1. Maliyet tasarrufu

Maliyetleri düşürmek, genellikle çoğu inşaat şirketi için iş hedefleri listesinin başında yer alır. Nebraska Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, önleyici bakım prosedürlerinin iyileştirilmesi, ağır makine onarım maliyetlerini %25’e kadar azaltır. Bu da büyük yatırımlarda büyük bir tasarruf anlamına gelir.

2. Tahmin edilir giderler

Makinelerin daha uzun süre düzgün çalışması aynı zamanda daha az beklenmeyen arıza, onarım maliyeti ve duruş süresi anlamına gelir. Bu da şirketin gelir kaybına neden olur. Bakımı iyi yapılmayan makinelerin bileşik arızalara neden olduğu da bilinmektedir. Küçük bir sorun diğerine yol açar ve başka bir sorun, siz farkına bile varmadan büyür. Sadece bu da değil, ekipmanın kullanım ömrü boyunca bakımı iyi yapılmışsa, daha yüksek yeniden satış veya takas değerine sahip olacak ve kullanım ömrünün sonunda bile size para kazandıracaktır.

3. Ekipmanın ömrünü uzatın

Bu, ağır ekipmanlarınıza önleyici bakım yaptırmanız için en önemli sebeplerden biridir. Bakımı düzgün yapılan ekipman daha uzun süre dayanır ve nadiren bakımı yapılan ekipmandan daha iyi çalışır. Önleyici bakım, ekipmanın kullanım ömrünü uzatarak sizi değiştirme veya elden çıkarma zahmetinden ve maliyetlerinden kurtarır.

4. Güvenlik

Bakımı iyi yapılan ekipman aynı zamanda bakımı yetersiz olan ekipmandan daha güvenli ve güvenilirdir. Bir işletme sahibi olarak isteyeceğiniz son şey, ani bir bileşen arızasıdır. Bu, yalnızca operatörünü değil, yakınlardaki herkesi ciddi şekilde etkiler. Ani arıza sadece çalışanlarınızın sağlığı için değil, aynı zamanda yüksek yatırım gerektiren ekipmanlarınız için de maliyetli bir sonuçtur.

5. Geliştirilmiş verimlilik

Bu, hem iş hem de hizmet açısından verimliliği ifade eder. Ağır ekipman arızalandığında, onarım için hizmetten çekmekten başka çare yoktur. Bu, ücretli bir makine operatörünün artık ekipman atölyedeyken boş boş beklediği veya küçük, küçük görevler verildiği anlamına gelir. Bunun da ötesinde, makine iş operasyonları için kritik öneme sahipse ve diğer makineleri destekliyorsa, operasyonlar programın gerisinde kalabileceğinden, makinenin kapalı kalma süresi şirket verimliliğini etkiler.

Etkili bir İş Makinaları Bakım Onarım Programı nasıl hazırlanır?

Yukarıdaki avantajlardan yararlanmak için bir inşaat ekipmanı bakım programı oluşturun. Rutin bir önleyici bakım programı oluşturmak zor değildir. Aslında aşılması gereken en büyük engel, çalışanların buna bağlı kalmasını sağlamaktır. Ve bunu yapmanın en iyi yolu, örnek olarak liderlik etmektir. Bir ekip, bir şirketin ekipman bakım planını ciddiye aldığını fark ettiğinde, doğal olarak aynı şeyi yapacaktır.

1. İş Makinaları Bakım Onarım Programının neleri kapsayacağını belirleyin

Etkili bir bakım programının üç ana bileşeni vardır.

 • Her makinenin gerektirdiği tüm rutin ve önleyici bakımın listelenmesi
 • Denetimlerin atanması. Bu, filonuzdaki ağır makinelere ve her servis teknisyeninin deneyimine bağlı olacaktır.
 • Aşınmış parçaları değiştirin ve gelecekteki arızaları önlemek için gereken ayarlamaları yapın

2. Programı yürütmekten kimin sorumlu olacağını belirleyin

Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak bu kişi şirket sahibi, filo yöneticisi, baş servis teknisyeni veya benzeridir. Liderlik konumunda olan ve idari görevleri de üstlenebilen biri idealdir.

3. Bir ekipman bakım programı oluşturun

Etkili bir inşaat ekipmanı bakım programının bir parçası, düzenli bir bakım programına bağlı kalmaktır. Bakım aralıklarına aşağıdakiler gibi çeşitli şekillerde karar verilir.

 • Makine çalışma saatlerine göre (her 5.000 saatte bir)
 • Süre (dört haftada bir)
 • Katedilen mesafe (her 10.000 km’de bir)
 • Yerel iklim endişelerine göre (yağmur mevsimi, nem, kar, sıcaklık dalgalanmaları)

Doğru bakım programını seçmek, belirli makine ve ekipman üreticisi yönergelerine bağlı olacaktır. Bakım programlarına bağlı kalmak, teknisyenlerin bakım görevlerini önceden tahmin etmelerine ve işlerini buna göre planlamalarına da olanak tanır.

4. Bakım kayıtlarını tutun

Ayrıntılı kayıtların tutulması, İş Makinaları Bakım Onarım yönetiminin önemli bir bileşenidir. Sağlam bir bakım planı, her makinenin hizmet geçmişi için veri tutulmadığı sürece boşunadır. Düzenli bakım, makine tipine göre organize edilmelidir. Bu belgede tarih, gerçekleştirilen servis türü, fark edilen düzensizlikler, değiştirilen parçalar ve bir sonraki servisin ayrıntıları yer almalıdır.

Bu ayrıntılı kayıtları tutmak, tüm makinelerinizde gerçekleştirilen tüm servisleri takip etmenize yardımcı olur. Size ekipmanın geçmişine dair net bir resim sunar ve hangi makinelerin en çok veya en az Yatırım Getirisi sağladığını belirlemek için modeller çizmenize yardımcı olacaktır. Bir makine bozulursa ve bir garanti talebinde bulunmanız gerekirse, belgeler de önemlidir. Örneğin, ekipman üreticisi ekipmanın ihmal edildiğini iddia ederse, bu kayıtlar düzenli servisin açık kanıtı olarak kullanırsınız.

5. Bir ekipman bakım kontrol listesi oluşturun

Elinizde bir ekipman bakım kontrol listesine sahip olmak, kontrol edilmeyen hiçbir taş kalmamasını sağlar ve önleyici bakım programına öncülük etmekten sorumlu olanları sorumlu tutmanıza yardımcı olur.

6. Operatörlerinizi ve teknisyenlerinizi dahil edin

Her gün yerde ekipmanla çalışan kişiler olduklarından, ekipman operatörlerinizin tavsiyeleri ve görüşleri paha biçilmezdir. Bilgi ve deneyimlerinden yararlanın. Tespit ettikleri olası sorunları üst yönetimin dikkatine sunmak için proaktif kararlar almalarını sağlayın. Tamamen makine arızaları ortaya çıkmadan önce bunlarla ilgilenmeleri için onları güçlendirin. Bir makine operatörü rutin bakım kontrollerini gerçekleştirme konusunda uzmanlığa sahipse, ne arayacaklarını en iyi onlar bileceklerinden ve sorunlar ortaya çıktığında bileceklerinden, bunu yapma sorumluluğunu onlara verin. Beklenmeyen onarımları önlemek için makine operatörlerinizin ve servis teknisyenlerinizin sorunları tartışmak ve belirlemek için bir ekip olarak birlikte çalışmasına izin verin.

7. Ekipman arızasına neyin sebep olduğunu bilin

Bakım programlarını organize etmek ve kontrol listeleri oluşturmak bazı idari bilgi gerektirirken, kendini işine adamış CMMS yöneticisi ekipmanlarını ve makinelerini neyin çalıştırdığını da bilmelidir. Ekipman arıza türlerini bilmek, başarılı bir bakım programı yürütmenin kilit bir bileşenidir, böylece ekibinize ekipman sorunlarını belirleme ve çözme konusunda da yardımcı olabilirsiniz.

Ani Sorunlar

Bu, ağır ekipmanın aniden ve beklenmedik bir şekilde bozulduğu zamandır. Ekipman arızaları arasında en zarar vericisidir. Genellikle ekipmanın çalışmama süresi için bir acil durum planı yoktur ve inşaat ekipmanı tamir edilene kadar hizmetten çekilmelidir. Mekanik ücretleri ve parça siparişi gibi beklenmedik masraflar nedeniyle, ani arıza onarımları genellikle tüm arıza türleri içinde en maliyetli olanıdır. Bu arızalar genellikle bir bileşenin aşınması nedeniyle meydana gelir ve rutin ve önleyici bakım denetimleri sırasında ortadan kalkar.

Aralıklı Arıza

Bu, tam bir arıza değildir ve deneyimsiz operatörlerin fark etmeyebileceği ara sıra ortaya çıkan sorunlardır. Genellikle bu, sıçratma veya geçici durma olarak kendini gösterir. Operatör deneyimliyse, aralıklı arızayı fark edecek ve sorunu düzeltmek için adımlar atacaktır. Aksi takdirde, ihmal edilirse, aralıklı arızalar sonunda ani arızalara yol açar. Aralıklı arızaları, rutin ve önleyici bakım ile de engellenir.

Kademeli başarısızlık

Kademeli arıza zamanla meydana gelir ve genellikle düzenli ekipman aşınması ve yıpranmasından kaynaklanır. İyi haber şu ki, kademeli arızalar yavaş başlar ve rutin ve önleyici bakımla kolayca biter. İhmal edilirse, kademeli arıza sonunda aralıklı arızaya yol açar.

Termal kaynaklı arıza

Bu inşaat ekipmanı arızası, aşırı sıcak veya aşırı soğuk gibi sıcaklık değişimlerinden kaynaklanır – her ikisi de ekipmanın sınırlarını zorlar ve ani bir stres arızasına neden olur. Termal kaynaklı arızalar, ekipmanın sıcaklık sınırlarını bilme ve sıcaklıktaki değişikliklere hazırlık yapma ile ortadan kalkar.

Mekanik kaynaklı arıza

Mekanik kaynaklı arıza, bileşen bozulduğunda veya arızalandığında inşaat ekipmanının başına gelen arıza şeklinde de tanımlanır. Bu genellikle yağlama eksikliği, ekipmanın kötüye kullanılması, aşırı zorlama veya çarpışmalardan kaynaklanır. Mekanik kaynaklı arızaları, rutin ve önleyici bakımla ortadan kaldırın. Parçaları yağlanma, bağlantı elemanlarını sıkma ve hareketli parçaları uygun şekilde hizalama yaparak arızaları önleyin.

Düzensiz arıza

Bu, tahmin edilmesi ve önlenmesi en zor olanıdır ve çeşitli koşullar altında aniden gerçekleşir. Kısa devre veya ani aşırı yüklenmeler gibi çeşitli nedenlerle inşaat ekipmanında düzensiz arızalar meydana gelir. Düzensiz başarısızlıklarla ilgili zorluk, çok beklenmedik oldukları için onları önlemenin zor olmasıdır. Ne olursa olsun, düzensiz arızalar her zaman rapor edilmelidir. İleride ek sorunlardan kaçınmak için teknisyenler tarafından derhal ele alınmalıdır.

8. Çalışanları eğitin

Operatör eğitimi, etkili bir ekipman bakım programının hayati bir bileşenidir. İyi eğitimli operatörler, ekipmanın aşınmasını azaltmak için makineyi nasıl düzgün kullanacaklarını bilirler. Aynı zamanda bir makine çalışır durumdaysa veya rutin veya önleyici bakım gerektiriyorsa olası hasar belirtilerini tespit ederler. Eğitim operatörleri ilk başta bir zaman ve kaynak yatırımı olsa da, varlıklarınızı korumak için zorunlu olacaklardır. Eğitim, operasyon öncesi ve sonrası bakım görevleri de dahil olmak üzere sistemlerin ve kontrollerin gösterilmesinin yanı sıra sözlü talimatı da içermelidir. Operatörlere bir kontrol listesi sağlamak, hiçbir servis görevinin kaçırılmadığından emin olmak için iyi bir fikirdir.

9. Orijinal üretici kılavuzlarını inceleyin

Daha önce belirtildiği gibi, inşaat ekipmanınızın içini ve dışını bilmek ve kapsamlı ürün bilgisi, iyi bir rutin ve önleyici bakım programının anahtarıdır. Ekipman üreticileri, inşaat şirketleri için bakım ipuçları ve önerilen bakım programları içeren ayrıntılı kılavuzlar sağlar. Gerekli özeni gösterin ve bir önleyici bakım programı oluştururken bu kılavuzları gözden geçirdiğinizden emin olun.

10. Ağır makine yatırımlarınızı koruyun

İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı, makinelerinizin kullanım ömrünün uzamasında önemli bir rol oynar. Bu stratejilerle, ekipmanınıza yapılan onarım miktarını azaltabileceğiniz gibi, ekipmanınızı daha uzun süre en iyi durumda tutabilirsiniz.

repairist_demo_banner5

Sonraki adımlar

İş Makinaları Bakım Onarım Yazılımı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. İş Makinaları Bakım Onarım Programı hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji