23 Haziran 2023

Arızalar Arası Ortalama Süre

Arızalar Arası Ortalama Süre MTBF

Bir onarımın ne kadar süreceğini hiç merak ettiniz mi? Ya da ne kadar süre sonra aynı varlığa tekrar tamir için dönmek zorunda kalacağınızı? Arızalar arası ortalama süre (MTBF), arızaları tahmin etmenize ve onarımlara hazırlanmanıza yardımcı olan, çalışma süresini ve genel üretkenliği en üst düzeye çıkaran bir metriktir.

bakım onarım yazılımı

Ortalama süre metriklerine genel bakış

Bakım dünyasında başarısızlık kaçınılmazdır. Arızayı planlamak için olay veya ortalama süre ölçümlerinin nasıl kullanılacağını anlamak, olumsuz etkilerini en aza indirmek için kritik öneme sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken temel başarısızlık ölçütleri nelerdir?

 • MTTR (Ortalama Onarım Süresi)
 • MTBF (Arızalar Arası Ortalama Süre)
 • MTTF (Ortalama Arıza Süresi)

Bu yazıda MTBF’nin nasıl hesaplanacağını ve kullanılacağını tartışacağız. Bununla birlikte, her üçünü de kullanmanın size en yararlı verileri ve KPI’ları (temel performans göstergeleri) sağlayacağını göreceksiniz.

Değerlerini, nasıl ve ne zaman kullanılacaklarını ve kuruluşunuz için ne anlama geldiklerini tam olarak anlamak için MTTF ve MTTR hakkındaki yazılarımızı okuduğunuzdan emin olun.

MTBF veya Arızalar Arası Ortalama Süre nedir?

Arızalar Arası Ortalama Süre, bir ekipman arızasının çözülmesinden bir sonrakinin başlamasına kadar geçen ortalama süredir. MTBF’nizi bilmek, bir ekipmanın planlanmamış arızalar arasında ne kadar süre çalışmaya devam edeceği konusunda size bir fikir verir ve beklenmedik durumlar için plan yapmanıza yardımcı olur.

MTBF ölçümleri neden önemlidir?

Ekipman arızaları bir kuruluş için pahalı ve zarar verici olur. MTBF, arızaları tahmin etmenize ve arızalara hazırlanmanıza yardımcı olarak arıza süresinden kaynaklanan etkileri en aza indiren hızlı ve etkili onarımları mümkün kılar.

Aynı zamanda genel performansın da önemli bir göstergesidir. MTBF değeriniz düşükse, yüksek sıklıkta arıza yaşıyorsunuz demektir. Bu muhtemelen araştırılması gereken sistemik sorunlar olduğu anlamına gelir.

MTBF kuruluşunuz için ne anlama geliyor?

Üreticiler, üretimin farklı aşamalarında ekipmanın güvenilirliğini ve arıza oranını tahmin etmenin bir yolu olarak arızalar arası ortalama süreyi kullanırlar. Ayrıca günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Mekanik ve elektronik sistem tasarımı
 • Güvenli tesis operasyonları
 • Ürün tedari̇ği̇

MTBF’nin hesaplanması planlı bakımı içermez, ancak önleyici değişimler için denetimleri planlamanıza yardımcı olur. Örneğin, bir varlığın bir sonraki arızadan önce muhtemelen belirli sayıda saat çalışacağı biliniyorsa, yağlama veya yeniden kalibrasyon gibi önleyici bakım faaliyetlerini başlatmak bu arızanın önlenmesine yardımcı olur.

MTBF’nizi bilmek paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Toplam çalışma süresini artırır ve işinizde iyi görünmenizi sağlar. Bunu kim istemez ki?

Ortalama onarım sürenizi ne zaman ölçmelisiniz?

Arıza süresini fethetmeye başlamak için MTBF’yi kullanın. Bu, açık ara en önemli uygulamasıdır. Ancak MTBF, planlanmamış arızalarınızın çoğunu tahmin etmenize, önlemenize ve bunlara üstün gelmenize de yardımcı olur. Bunu şunun için kullanabileceksiniz:

 • Varlık yönetimi, yedek parça ve bakım araçları envanterinizi planlama ve tahmin etme
 • Bakım programınızı planlama
 • PM performansının gösterilmesi
 • Sisteminizde bulunan bilgilerin kalitesi ve nasıl kullanıldığı

Arızalar Arası Ortalama Süre nasıl hesaplanır?

MTBF’yi hesaplamak zor olmak zorunda değildir. Varlığınızın çalıştığı toplam saati ve meydana gelen toplam arıza sayısını takip ettiğiniz sürece ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz demektir. Arızalar arasındaki ortalama süreyi kolayca bulmak için Microsoft Excel gibi kolay erişeceğiniz araçları kullanırsınız.

MTBF’nizi bulmak için gereken veriler

MTBF’yi hesaplamak için, bir varlığın belirli bir dönemdeki toplam çalışma süresini ölçmeniz ve bunu aynı zaman dilimindeki planlanmamış arıza sayısına bölmeniz yeterlidir. Bu nedenle, bir ekipman parçası için toplam çalışma süresini basitçe not ederek izlemeniz gerekecektir:

 • Planlanmamış bir arızanın başladığı tarih ve saat
 • Ekipmanın çalışmaya devam ettiği tarih ve saat

Not: MTBF, kestirimci bakım ve önleyici bakımı hesaba katmaz. Bunlar bazen kısa süreli kesintilere neden olsalar da arıza olarak nitelendirilmezler.

Basit bir MTBF hesaplama

MTBF basit bir denklem ile, çalışma süresinin toplamının arıza sayısına bölünmesiyle elde edilir.

Bu hesaplamalarda zamanı temsil ederken her zaman aynı ölçü birimini (yani her zaman saat veya her zaman dakika cinsinden) kullanmayı unutmayın. Örneğin, diyelim ki 750,5 saat (veya 750 saat 30 dakika) boyunca çalışan bir jeneratörünüz veya jeneratör setiniz var, ancak aynı zaman dilimi içinde 4 arıza yaşadı.

Bu sayıları formülümüze girdiğimizde bize şunları verir:

MTBF = 750,5 / 4

MTBF = 187,625 saat

Yazılım ve diğer raporlama araçları kullanılarak MTBF nasıl hesaplanır?

MTBF’yi elle nasıl ölçeceğinizi bilmek iyi olsa da, bunu her seferinde bu şekilde yapmayı planlamanız pratik değildir. Basit bir elektronik tablo, doğru verileri not ettiğiniz sürece MTBF’yi hesaplamayı kolaylaştırır. Ancak bir CMMS yazılımı temelde tüm işi sizin için yapar.

CMMS ile ekipman arızalarını iş talebi süreci boyunca kaydedersiniz. Arıza süresi ve çalışma sürelerini otomatik olarak izlersiniz. Sonuç olarak, ortalama süre ölçümleriniz, sistemi kullanmaya başladığınız anda hesaplanmaya başlar. Yararlı KPI’lardan oluşan bir gösterge tablosu oluşturur.

MTBF nasıl artırılır ve üretkenlik nasıl iyileştirilir

MTBF için, ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Arızalar arasındaki süreyi artırmak için yapabileceğiniz küçük şeyler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Daha proaktif bakım çalışmaları yapın. Bakımı iyi yapılan varlıkların kritik arızalar yaşama olasılığı daha düşüktür. CMMS kullanarak dakikalar içinde aylık bakım programları oluşturabilirsiniz.
 2. Kaliteli yedek parçalar kullanın. En ucuz parça her zaman en iyisi değildir. Daha uzun süre çalışmaya devam edecek dayanıklılığa sahip kaliteli parçalar kullandığınızdan emin olun.
 3. Önerilen girdi malzemesini kullanın. İster kümes hayvanı işleme sistemindeki tavuğun boyutu ister ürün paketlemede kullanılan folyonun kalınlığı olsun, her makine belirli parametreler dahilinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu parametrelere saygı gösterin.
 4. Uygun çalışma koşullarını sağlayın. Verimlilik rakamlarınızın iyi görünmesi için makineleri sınırlarının ötesine itmeyin. Makineleri yanlış kullanmak, kullanım ömürlerini kısaltmanın ve arıza sıklığını artırmanın kesin bir yoludur.
 5. Makine operatörleri için sağlam bir işe alım programına sahip olun. Varlıklar tasarımlarına göre kullanılmalıdır. Yanlış kullanım MTBF’yi kısaltacaktır. Bakım Yönetim Sistemi, kullanıcının iş emirlerini kaydetmesine ve arıza sırasında ünitenin nasıl kullanıldığına dair ayrıntı eklemesine olanak tanır, böylece varlık kullanımını izleyebilirsiniz.
 6. Yapılandırılmış bir kök neden analizi süreci uygulayın. Arızaların gerçek nedenlerini anlamak için zaman ayırmak, ekibinizin etkili onarımları daha hızlı uygulamasına yardımcı olacaktır.
 7. Eski ekipmanların ve eskiyen varlıkların sorunlarını anlayın. Bakım teknisyenleri ve makine operatörleri arasında bilgi ve ipuçlarının paylaşılması, varlıkların iyi durumda kalmasına yardımcı olur. Bakım Onarım Programı, yaşam döngüsü boyunca eksiksiz bir bakım geçmişi, varlık günlüğü ve bakım notları tutarak ekibinizdeki herhangi birinin devreye girip günü kurtarmasını kolaylaştırır.

Metriklerden tahminleri çıkarın

Olay ölçümlerinizi nasıl hesaplayacağınızı ve etkili bir şekilde kullanacağınızı bilmek, bir bakım ekibi olarak başarınızın anahtarıdır. Özellikle de MTBF metriğinizi kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı anlamak.

İster yeni başlıyor olun ister olay ölçümlerinizi avucunuzun içi gibi biliyor olun, güvenilir bir bakım yazılımınız yoksa ölçümleri takip etmek zaman alıcı ve bunaltıcı olur. Manuel hesaplamaların insan hatası için çok fazla alan bıraktığından bahsetmiyorum bile.

bilgisayarlı bakım yönetim sistemi

Sonraki Adımlar

Arızalar Arası Ortalama Süre MTBF hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. Bakım Yönetim Sistemi hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji