12 Aralık 2022

En İyi Bakım Programı Nasıl Seçilir?

En İyi Bakım Programı Nasıl Seçilir

Doğru bakım yazılımını seçmek her işletme için büyük bir karardır. Bakım ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış belirli bir yazılım türü gerekir. Güvenilir olmalıdır ve iş emirlerinin ayrıntılı kayıtlarını tutmalıdır. Amacınız ihtiyaçlarınıza tam olarak uyan en iyi sistemi bulmaktır. En temel düzeyde hangi bakım yazılımının olduğundan başlayarak ve tüm kaliteli bakım yazılımlarının sahip olduğu farklı türler, nitelikler ve özellikler arasında ilerleyerek, benzersiz ihtiyaçlarınız için En İyi Bakım Programı nasıl bulunur anlatacağız.

repairist_demo_banner4

Bakım Programı Nedir?

En iyi bakım programı, varlıklarınıza, tesislerinize, stoklarınıza, envanterinize ve bakım gerektiren diğer şeylere uygun şekilde bakım yapmak için bakım ekibinizle birlikte gelen bir yazılımdır. Bakımı gereken çok çeşitli şeyler nedeniyle, en iyi bakım programı çözümleri çok farklı olabilir. İşte burada dört ana bakım yazılımı türü devreye giriyor.

Dört Tür Bakım Yazılımı

Firmanın ihtiyacına göre genellikle farklı bakım yazılımları arasından seçim yapılır. Bazen şirketin ihtiyaçlarına hizmet etmek için birden fazla çözüm bir arada kullanılır. Mevcut yazılım türlerine ve en iyi yaptıklarına bir göz atalım.

1. CMMS (Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemi)

En iyi bakım programı çeşitlerinden ilki ve en yaygın olanı bilgisayarlı bakım yönetim sistemidir. Bu sistemler en üst düzeyde veri yönetim sistemleridir. Verileri merkezi bir sisteme aktarır ve hesaplamalar, tahminler ve öneriler yapar. CMMS sistemleri, istekte bulunanların iş emri istekleri göndermesine izin verir ve bir yönetici, görevi bir teknisyene atar.

Bir CMMS, çoğu şirket için çok yönlü iyi bir sistemdir. Kapsamlı ve uygun fiyatlı arasındaki noktaya vurur. Aynı zamanda daha basit ve daha sezgiseldir. Bu, yazılım benimseme sürecinde daha yüksek düzeyde üretkenlik ve daha az sürtüşme ile sonuçlanır. Birçok şirket, CMMS’ye geçişi daha kapsamlı bakım yazılım sistemlerine geçişten çok daha kolay bulmaktadır.

2. EAM (Kurumsal Varlık Yönetimi)

Bir CMMS’den sonraki bir sonraki bakım yazılımı seviyesi bir EAM’dir. Kurumsal varlık yönetimi yazılımı, kuruluşların varlık yaşam döngüsünün her aşamasını yönetmesine yardımcı olur. Yeni varlıkların teminini, aktif varlıkların bakımını, kullanımını ve kullanım ömrünü tamamlamış varlıkların elden çıkarılmasını kolaylaştırır.

Bu küçük bir iş değildir! EAM yazılımı, en ideal durumlarda bile her zaman karmaşık ve karmaşıktır. Varlıkları hakkında bu düzeyde içgörüye ihtiyaç duyan şirketlerde en iyi performansı gösterir.

3. İş Emri Yönetim Yazılımı

İş yelpazesinin diğer tarafında, bazı küçük şirketler, çalışanlarının ne yapmaları gerektiğini bilmelerine ihtiyaç duyar. Burası İş emri yönetimi yazılımının parladığı yerdir. Bu basit çözüm, iş emri sürecini olabildiğince kolaylaştırmaya odaklanır.

İş emri yönetimi yazılımı basit gibi görünse de, kaliteli bir yazılım küçük bir şirket için büyük bir fark yaratır. Daha küçük bir çözüm daha ekonomiktir ve uygulaması daha kolaydır. Bu, onu daha küçük işletmeler ve niş şirketler için ideal hale getirir.

4. Envanter Yönetimi Yazılımı

Son bakım yazılımı türü, envanter yönetimi yazılımıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca envanteri yönetmeye, izlemeye ve sürdürmeye odaklanır. Daha gelişmiş sistemler, dünyanın diğer ucundan envanteri izlemek için Nesnelerin İnternetini kullanabilirken, barkodlar ve QR kodları daha temel sistemlerin sınıflandırılmasını ve bakımını çok daha kolay hale getirir.

İş emri yönetimi yazılımı gibi, envanter yönetimi yazılımı da kendi işini yapmakta çok iyidir. İş emri yazılımından farklı olarak, özellikle envanter ağırlıklı endüstrilerde veya niş depolarda ölçeği büyütmek çok daha kolaydır.

Bakım Yazılımının Temel Özellikleri

Artık farklı bakım yazılımı türlerini keşfettiğimize göre, şirketlerin düşündükleri farklı seçeneklerde aramaları gereken temel özelliklerden bazıları nelerdir? Tüm bakım yazılım sistemlerinin sahip olması gereken temel özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Varlık Yönetimi
  • Veri raporlama
  • Basit otomasyon
  • Önleyici bakım çerçevesi
  • Tahmine dayalı bakım özellikleri
  • Ve iş emri yerine getirme yetenekleri

Varlık Yönetimi

Tüm bakım yazılımları, şirketin varlıklarını bir şekilde, şekilde veya biçimde yönetebilmelidir. Bu, varlıkların izlenmesini, değiştirilmesini ve bakımını içerir. Bu yetenekler, özellikle dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken ekipman ve tesisler gibi pahalı varlıklara sahip olduğunuzda çok önemlidir.

Veri Raporlama

Veri raporlama, yeterli veri toplama ve rapor oluşturma yeteneklerine dayanır. Tüm kapsamlı bakım yazılım sistemleri bunlara sahip olmalıdır. Ayrıca raporlara erişim kolay olmalı ve veriler kolay okunabilmelidir. İşinizi ölçeklendirmeye çalıştığınızda iyi veri raporlaması özellikle gereklidir.

Basit Otomasyon

Bakım yazılımı, bir şekilde veya başka bir şekilde, genellikle bir çalışan tarafından gerçekleştirilen zaman alıcı görevleri ortadan kaldırmanıza izin vermelidir. Bu, envanter sayımlarınızı otomatik olarak güncellemeyi, bunlara ihtiyaç duyan kişilere uygun raporları göndermeyi, bir düğmeyi tıklayarak gönderilerinizi takip etmeyi ve daha fazlasını içerir.

Önleyici Bakım Çerçevesi

Önleyici bakım, birçok tesis ve üreticinin bunu kullanması ve harika sonuçlar vermesiyle son birkaç yılda yükselişe geçti. Bunun çoğu, verilere dayanan önleyici bakım programı sonucuna bağlanabilir. Yazılımınız, önleyici bir bakım planını uygulamaya koymanız için gerekli verileri toplayabilmelidir.

Öngörücü bakım

Kestirimci bakım, bir şirketin varlıklarını izlemek için sensörler kullanan bir tür durum bakımıdır. Ayrıca iş yerindeki sorunları en aza indirmek için kullanılır ve kaliteli bir bakım yazılımı planıyla düzgün bir şekilde birleşir. Bir bakım yazılımı sisteminin ayrılmaz parçaları olan sensörler ve veri toplama, şirketlerin aynı kapsayıcı sistem içinde kestirimci bakım stratejileri oluşturmasına da olanak sağlamalıdır.

İş Emri Karşılama

Parçalar için iş emri yerine getirilmesi kolay olmalıdır. En iyi bakım programı sistemi, süreci önemli ölçüde basitleştirirken, zayıf bir sistem çok kısa bir süre içinde iş emirlerinin zincirleme kazaya neden olacaktır. İş emri yerine getirme süreci de anlaşılması ve özelleştirilmesi kolay olmalıdır. Aşırı karmaşık sistemler veya katı sistemler, özellikle uzun vadede, değerlerinden çok daha fazla soruna neden olabilir.

Bakım Programınızı Seçerken Nelere Bakmalısınız?

Şimdiye kadar, ideal bakım yazılımı çözümlerine genel bir bakışa baktık. Bu, kavramsal düzeyde faydalıdır, ancak şirketler, yalnızca birkaçının işe yarayacağı bir dizi çözümle karşı karşıya kaldıklarında neye odaklanmalı?

Mevcut Sistemleriniz ile Entegrasyonlar

Bakım programınız, özellikle genel çözümler kullanıyorsanız, diğer sistemlerinizle entegre olabilmelidir. Bununla birlikte, bakım programları da özel şirket süreçleriyle birlikte çalışabilmelidir. Çözüm her zaman şirket için çalışabilmelidir, tersi değil.

Fiziksel Ürünlerle Entegrasyonlar

Sensörler gibi şeylerle yapılan entegrasyonlar, geleceğe yönelik bakım yazılımlarını sınırlı kullanıma ve zor bir teslim tarihine sahip olanlardan ayıran şeydir. Her şirket tam teşekküllü bir Nesnelerin İnterneti ağını uygulamaya koyacak kaynaklara veya yeteneğe sahip olmasa da, bakım yazılımlarının fiziksel varlıklar, ürünler ve şeylerle bir şekilde bütünleşme yeteneğine sahip olması gerekir.

Mobil Erişilebilirlik

Telefonunuzda bir şeyler yapmak sıradan hale geliyor. CMMS’niz neden farklı olsun? CMMS, EAM veya diğer bakım sisteminize mobil erişim, bakımın neredeyse her yönünü kolaylaştırır. Çalışanların, manuel izleme veya düzenleme gibi idari görevlere harcamak zorunda oldukları süreyi azaltmalarına olanak tanır.

Kullanım kolaylığı

Son olarak, bakım yazılımının kullanımı kolay olmalıdır. Yeni çalışanların ve personelin öğrenmesi için oldukça basit olmalıdır. Son derece karmaşık sistemlerin yeri vardır, ancak genellikle bakımda değildir. Ve şüpheye düştüğünüzde bir gösteri isteyin. Size ürünün tüm yelpazesini göstermese de, sistemin ne kadar karmaşık olduğu ve sizin için uygun olup olmayacağı konusunda size iyi bir fikir verir.

Bakım Yazılımı Gerektiren Sektörler

Her endüstrinin bir tür bakıma ihtiyacı olsa da, tüm endüstrilerin bakım yazılımına ihtiyacı yoktur. İşte pratik uygulamalarıyla birlikte bakım yazılımına ihtiyaç duyan başlıca endüstrilerden bir seçki.

Nakliye Filosu ve Lojistik

İster araba, kamyonet veya golf arabası olsun, filonuzu takip etmek ve bakımını yapmak karmaşık bir iştir. Nakliye ve lojistik sektörü muhtemelen bakım yazılımlarına en çok bağlı olan sektördür. Ve özellikle bu sektörün, Nesnelerin İnterneti, otomasyon ve daha fazlası gibi şeylerle gelecekte çok fazla potansiyele sahip olduğu iyi anlaşılmıştır.

Tarım

Adil olmak gerekirse, tarım, çoğu insanın bakım yazılımını düşündüğünde aklına gelen sektörlerden biri değildir. Bununla birlikte, tarımın başarılı olması için, birlikte senkronize çalışan büyük bir makine grubuna ihtiyacınız var. Bu makinelerin de izlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Bu faktörler, tarım bakım yazılımını hesaba katılması gereken bir güç haline getirmek için bir araya gelir.

Üretim

İmalat ve üretim şirketlerinin rekabette kalmak için sürekli ve tutarlı bir şekilde hataları en aza indirmesi ve üretim tutarlılığını koruması gerekir. Bu şirketlerin bunu yapabilmelerinin en iyi yollarından biri, süreçlerini otomatikleştirmektir. Bakım yazılımı bu ekiplerin yanında gelir ve her zamankinden daha kısa sürede daha fazlasını yapmalarını sağlar.

Yiyecek ve içecek

Yeni teknolojiler ve yeni müşteri talepleri her zaman yiyecek ve içecek endüstrisinin sınırlarını zorluyor. Bakım yazılımı, şirketleri basit, tekrarlayan görevlerden kurtarır ve ufuklarını geleceğe taşımalarını sağlar.

Güç ve Enerji

Güç ve enerji altyapısı, bugün tesislerimizin çoğunu bir arada tutan temel ağlardan biridir. Enerji ve güç endüstrisine güvenen çok sayıda insan ve işletme olduğundan, bakım ve bakım sistemleri büyük önem taşımaktadır. Dijital bir parça geçmişine sahip olmak uzun bir yol kat edecektir.

repairist_demo_banner5

Sonraki adımlar

En İyi Bakım Programı hakkında yeterli bilgiyi aldınız mı?

repairist, size yardımcı olmak için burada. En İyi Bakım Yazılımı hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir aynı zamanda yazılımın temel özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir, repairist demosuna ulaşmanıza ve hatta ücretsiz bir deneme almanıza yardımcı olabiliriz. Aybit Teknoloji